Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

 

♦  W ostatnich dniach ukazały się dwa ważne dla szeroko pojętego indie rocka albumy, Alt- J wydali „Relaxer”, trzeci w swojej karierze krążek, z kolei z nękanego społecznymi i politycznymi problemami Paryża nadeszło nowe wydawnictwo Phoenix zatytułowane „Ti Amo”. Trzecim ważnym krążkiem będzie nagrany po 6 – letniej przerwie „Crack-Up” Fleet Foxes. Można go obecnie przedpremierowo posłuchać za pomocą NPR, natomiast data oficjalnej premiery to 16 czerwca.

 PJ Harvey, która już za dwa miesiące zawita do Katowic niespodziewanie udostępniła nową piosenkę. Utwór nagrany wspólnie z Egipskim muzykiem Ramy Essamem ma wymowny tytuł ‚The Camp” i opowiada o dzieciach zamieszkujących obozy dla uchodźców. Tematyka nie zaskakuje biorąc uwagę ostatnie dwa albumy artystki, które skupiają się na problemach społecznych. Data wypuszczenia piosenki również nie jest przypadkowa jako, że w Wielkiej Brytanii właśnie odbyły się wybory parlamentarne, w których sprawa uchodźców gra ważną rolę.

 Pozostając w temacie artystów, którzy występowali lub będą występować na Off Festivalu – Susanne Sundfør opublikowała nowy utwór. „Undercover” jest powrotem do poruszających ballad opierających się głównie na łagodnych dźwiękach pianina i zdecydowanym odwrotem od elektroniki, która zdominowała jej ostatnie dwa wydawnictwa. Piosenka zapowiada album „Music for the People in Trouble”, który ukaże się 25 sierpnia. Jesienią wokalistka wyruszy w trasę po Europie.

  W ten sam dzień co album co album norweskiej wokalistki ukaże się nowy krążek Iron & Wine. Sam Beam nazwał swoje dzieło „Beast Epic” i już w tym miesiącu wyrusza w północnoamerykańską trasę promującą to wydawnictwo. Artysta udostępnił również pierwszy singiel wraz z teledyskiem.

Lorde, która już niedługo zaśpiewa przez open’erową publicznością podzieliła się kolejnym kawałkiem z nadchodzącego albumu. „Sober” to połamane rytmy i delikatny flirt z brzmieniami r’n’b, a album zatytułowany „Melodrama” ukaże się już 16 czerwca. Nowe wydawnictwo Nowozelandki opowiada o pierwszym większym bólu spowodowanym złamanym sercem i generalnie ma pokazać trochę dojrzalszą stronę tej wciąż bardzo młodej artystki.

 Gorillaz wciąż czują ogromną potrzebę dzielenia się wszystkim co stworzyli przy okazji nagrywania „Humanz”, w związku z czym właśnie dostaliśmy od nich nowy klip, ale bynajmniej nie jest to teledysk do żadnego z albumowych kawałków. „Sleeping Powder” to jeden z bardzo wielu „odpadków” z sesji nagraniowej (wg. Damona Albarna takich utworów jest ponad 40!). Klip rozpoczyna bardzo dosadne ostrzeżenie przed narkotykami, ale zaraz później widzimy 2D tańczącego w rytm radosnej muzyki, ubranego jak John Travolta w „Gorączce Sobotniej Nocy”, co budzi podejrzenia o niezupełnie poważne wykorzystanie antynarkotykowego apelu.

♦  Gratką dla wszystkich fanów koncertowych wykonań i islandzkiej muzyki jest udostępniony na Youtube zapis występu Sigur Rós w Walt Disney Concert Hall, który odbył się w kwietniu. Wersja z poprawionym mixem audio to prawie dwugodzinna podróż po magicznych dźwiękach Sigur Rós, w dodatku z akompaniamentem orkiestry i z wykonaniami premierowych utworów. Warto rozsiąść się wygodnie i dać się ponieść anielskiemu wokalowi Jónsiego.

 Wczoraj ukazał się efekt wieloletniej pracy supergrupy w składzie Sufjan Stevens, Bryce Dessner (The National), Nico Muhly i James McAlister. Niektóre utwory w tym składzie panowie grali na koncertach dużo wcześniej, jak chociażby „Mercury” przed pięcioma laty. Teraz jednak możemy osłuchać się z pełnym materiałem o Układzie Słonecznym. Album „Planetarium” trwa ponad godzinę i oscyluje w okolicach art popu, ambient popu i nowoczesnej muzyki klasycznej. Warto posłuchać, nawet jeśli nie mamy możliwości udania się z odtwarzaczem do planetarium. W poznawaniu materiału może też pomóc premierowe wideo do „Venus”.

♦  W dobrym stylu wraca zespół Alvvays. Autorzy świetnego „Archie, Marry Me”, singla sprzed trzech lat, zapowiadają album „Antisocialites”, który ma ukazać się ósmego września. Jednocześnie dzielą się tez singlem „In Undertow”, który do jangle-popu i indie rocka dodaje jeszcze krztę shoegaze. Lekki wakacyjny hymn jak znalazł.

♦ W mroczne rejony powraca Zola Jesus. Artystka zapowiedziała, również na ósmego września, album „Okovi”. Następca lżejszej w brzmieniu płyty „Taiga”, zapowiada się na powrót do darkwave’owych korzeni. Potwierdza to singiel „Exhumed”, wydany ponownie w wytwórni Sacred Bones. O jego niezbyt radosnym charakterze świadczy już sam tytuł.

Niezbyt dobra informacja dla wszystkich fanów Childisha Gambino. Donald Glover zapowiedział, że następna płyta tego projektu będzie również jego ostatnią. Artysta uważa, że musi mieć dobry powód, będący pretekstem do powrotu Childisha, a obecnie tego powodu nie posiada. Zdaje sobie sprawę, że „kierunek, w którym poszedłby Gambino, nie byłby już punkowy”, a on sam pragnie zachować tę cechę w swojej twórczości. Przypomnijmy, że Donald Glover realizuje się również w przemyśle filmowym – zagra Lando Calrissiana w spin-ffie „Gwiezdnych wojen”, a wcześniej czuwał nad serialem „Atlanta”. Utwór „Redbone” z zeszłorocznej płyty „Awaken, My Love!”, święci ostatnimi dniami tryumfy jako internetowy mem.

 A na koniec coś z innej beczki. Bardzo ciekawe wydawnictwo szykuje dla nas Flying Lotus i wcale nie chodzi tu o muzykę, ale o film. „Kuso” to horror z elementami gore, który jest nie tyle przerażający co odstraszający i spowodował masowe opuszczanie sali kinowej podczas festiwalu Sundance. Film będzie do obejrzenia w serwisie streamingowym „Shudder” i będzie zawierał trochę nowej muzyki od samego Flying Lotus, Aphex Twina i Thundercat.


w tym tygodniu także:
>> Arcade Fire ogłosili wydanie nowego albumu
>> Ostatnie szczegóły Halfway Festival
>> Hypnotic Brass Ensamble wraca do warszawskiej Miłości
>> Rusza muzyczny autobus z Natalią Nykiel na pokładzie
>> Co Jest Grane 24 Festival

Nie ma więcej wpisów