WiniaryBookings dostarczają przede wszystkim koncertów gitarowych i rapowych. Udało im się ściągnąć do Polski m. in. Cloud Nothings, God Is An Astronaut, Still Corners czy Cold Cave, a ogromne zaangażowanie agencja wkłada również w promowanie rodzimych artystów. Tej jesieni również będzie się działo, dlatego opisujemy tylko kilka wybranych koncertów.

Wszystko zacznie się od Pile, czyli post-hardcore’owej ekipy ze Stanów Zjednoczonych. Zespół ma na swoim koncie siedem albumów, w tym świetnie przyjęty „Dripping” i tegoroczny „Green and Gray”. Brzmienie Pile nie jest przytłaczające. Ich podejście do post-hardcore postuluje raczej mniej krzyku, ale noisowe wtręty również się tu znajdą. Grupa wystąpi w Poznaniu (jako support Willa Kosmos) i w Warszawie (jako support Zwidy i daysdaysdays).

Kolejnym rzucającym się w oczy wydarzeniem na koncertowej liście jest Drab Majesty. Gothic rockowy projekt Deba DeMure’a, który w tym roku zaspokoił apetyty wszystkich lubujących się w mrocznej stylistyce lat osiemdziesiątych świetnym albumem „Modern Mirror”. Płyta brzmi jak stopklatka sprzed czterech dekad i można sobie wyobrażać, jak świetnie ta gitarowo-syntezatorowa mieszanka brzmi na żywo. Jako support w Poznaniu i w Warszawie wystąpi zespół Body of Light. W stolicy trzeba będzie jednak dokonać trudnego wyboru, bowiem w innym miejscu wystąpi Perturbator, jedna z najważniejszych postaci na scenie atmosferycznego synthwave. Jego koncert wesprze The Algorithm.

Jeśli jakiś zespół z Belgii szczególnie wrył się w świadomość słuchaczy, to z pewnością jest to Amenra. Jedna z najważniejszych grup sludge metalu uciekającego w atmosferę i emocje. Seria albumów „Mass” jak dotychczas stanęła na płycie „Mass VI” sprzed dwóch lat, ale w tym roku grupa ma szczególną okazję do świętowania, obchodzi bowiem swoje dwudziestolecie. Z tej okazji zagra we Wrocławiu i w Warszawie, w obu przypadkach supportami będą E-L-R i YLVA. Zaraz potem na jedynym koncercie w Polsce pojawi się zespół Ceremony, czyli amerykańska mieszanka hardcore punku, post-punku i nowej fali.

W grudniu Warszawa przyjmie bardzo zacny skład. Podczas jednego koncertu zagrają Cult of Luna, Brutus i A.A. Williams. Tych pierwszych raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Aktywna od ponad dwóch dekad szwedzka grupa, której dyskografia aż kipi od kultowych albumów. Warto choćby wspomnieć „Salvation” i „Somewhere Along the Highway”, oba należące do ścisłej post-metalowej czołówki. W tym roku zespół wydał płytę „A Down to Fear”, którą wielu uważa za najlepsze nagranie zespołu od co najmniej dekady. Jakby tych atrakcji było mało, przed Cult of Luna wystąpi grupa Brutus (belgijski post-hardcore) oraz Alex Williams, czyli A.A. Williams, autorka jednej z najlepszych tegorocznych EP-ek, dream-popowego self-titled.

Bilety na koncerty organizowane przez WiniaryBookings można kupować m. in. na stronie Ticketos. Pełna lista wydarzeń dostępna jest pod tym linkiem.

26.09 Pile + Willa Kosmos, Pod Minogą, Poznań
27.09 Pile + Zwidy, daysdaysdays, Hydrozagadka, Warszawa
22.10 Drab Majesty + Body of Light, Pod Minogą, Poznań
24.10 Drab Majesty + Body of Light, Hydrozagadka, Warszawa
24.10 Perturbator + The Alorithm, Progresja, Warszawa
13.11 Amenra + E-L-R, YLVA, Zaklęte Rewiry, Wrocław
14.11 Amenra + E-L-R, YLVA, Progresja, Warszawa
15.11 Ceremony, Hydrozagadka, Warszawa
08.12 Cult of Luna + A.A. Williams, Brutus, Progresja, Warszawa

Nie ma więcej wpisów