Artystka, która image i styl muzyczny zmienia w zasadzie co album, właśnie zaprezentowała pierwszy singiel ze swojej nadchodzącej płyty.

„Granda” była popową rewolucją na miarę naszych czasów, całkowicie zmieniającą otoczenie polskiego radiowego popu. Z efektami tej zmiany mierzymy się do teraz, wszak wiele hitów od strony produkcyjnej wzoruje się na przełomowej płycie Brodki (w czym zasługa głównie Bartosza Dziedzica!!!). Wydany kilka lat później „Clashes” odciął artystkę od wykreowanego przez nią ruchu, zapewniając jednocześnie skręt w bardziej światową stronę (język angielski, dystrybucja poza Polską, współpraca z Devendrą Banhartem). Teraz Brodka po raz kolejny zmienia zasady gry i wkracza w nową erę.

Zmiana zasad gry to określenie wcale nie przesadzone, bo tak mówi przecież sam tytuł: „Game Change” to pierwszy singiel promujący zaplanowaną na ten rok płytę „BRUT”. Jego brzmienie jest bezkompromisowe i wyraźnie różne od tego, co Brodka nagrywała wcześniej. Muzyka powstała we współpracy z producentem Olim Baystonem (m. in. Kelly Lee Owens, Spiritualized czy Petite Noir) oraz songwirterką Jessicą Winter (zeszłoroczna EP-ka „Sad Music”).

Warto też zwrócić uwagę na teledysk, bardzo dopracowany i konceptualny. Brodka stworzyła go wspólnie z Przemkiem Dzienisem. Zdjęcia wykonano w Muzeum Narodowym i Pałacu Kultury i Nauki – kultowych warszawskich budynkach o brutalistycznych wnętrzach. Jak mówi sama Brodka:

Pomysł na klip zainspirowała historia albańskich Dziewic Kanunu (Sworn Virgins). Kobiet, które składając śluby czystości, przyjmują męską rolę w społeczeństwie, aby zyskać wszystkie przywileje przypisane męskiej płci.

Dodaje też:

W brutalistycznym mieście „BRUT” mieszka kobieta, która po śmierci męża przejmuje jego rolę. Jedynym atrybutem jej kobiecości jest gorset. Z innymi kobietami porozumiewa się za pomocą tańca i dziwnych tików, tworzą razem niepowtarzalny gang. Ta historia, choć abstrakcyjna, jest w pewnym sensie odniesieniem do obecnej sytuacji kobiet w Polsce.

Warto dodać, że w tym roku Brodka nagrała też wspólny utwór z duetem PRO8L3M („Żar”) oraz świetnie przyjętą kompozycję „Wrong Party” z zespołem Scottibrains (jego członkiem jest wspomniany już Oli Bayston). Płyta „BRUT” ukaże się późną wiosną.

Nie ma więcej wpisów