Japońska songwriterka, której lekkie jak jedwab kompozycje zachwyciły wielu fanów i krytyków, wystąpi już niedługo w Warszawie i Krakowie.

Już pierwsza płyta Aoby, wydana w 2010 roku „剃刀乙女 (Kamisori otome)”, okazała się artystycznym sukcesem i otworzyła Japonce szerokie możliwości współprac. Od tego czasu artystka miała okazję współtworzyć m. in. z takimi osobami jak Mac DeMarco, Ryūichi Sakamoto, Haruomi Hosono czy zespołem nagrywającym ścieżkę dźwiękową do gry „The Legend of Zelda: Link’s Awakening”.

To jednak solowa kariera Aoby jest tym, co ściągnęło na nią uwagę całego zainteresowanego folkiem i songwriterstwem świata. Płyta „0” z 2013 roku zdecydowanie nie okazała się pusta: minimalistycznymi środkami artystka jest na niej w stanie wykreować niezapomnianą atmosferę, dzięki której urywki tekstów w języku, którego przecież większość z nas nawet nie zna, zostają w głowie na długo. Koloryt płyty nie zanika nawet podczas długich (bo trwających ponad dziesięć minut) kompozycji. A wręcz przeciwnie, bo to właśnie na nich duet gitara + wokal w pełni rozwijają swoje skrzydła.

Wydany po pięciu latach album „qp” rezygnuje z długich pasaży i całą swoją moc kryje w niecałych czterdziestu minutach i dziesięciu kompozycjach. W ten sposób udowadnia, że i w takiej formie Ichiko Aoba odnajduje się doskonale, a melodyjność takich kompozycji jak „月の丘” z pewnością może zawstydzić wielu zachodnioeuropejskich songwriterów, przez całe życie próbujących znaleźć balans między melancholią, lekkością i muzycznym kunsztem.

Najnowsze dzieło Ichiko Aoba to zeszłoroczna płyta „アダンの風 (Windswept Adan)”. To najbogatszy brzmieniowo i najbardziej kompletny album artystki, wzbogacony dodatkowo o inne niż gitara instrumenty, ale, mimo odejścia od dźwiękowego minimalizmu, podtrzymujący kierunek z poprzednich wydawnictw. Brzmienie wciąż jest bowiem miękkie, zwiewne, otulające słuchacza, zapewniające bilet do krainy marzeń i snów. Aoba blisko związana jest z naturą, co już wcześniej słyszalne było na płytach (choćby przez wplecione w nagrania nature recordings), ale na „Windswept Adan” naturę można niemal dotknąć: zielone mchy pokryte rosą, kolorowe ryby w krystalicznie czystym strumieniu, kołysząca się niespiesznie na polanie trawa – wszystkie te obrazy kiełkują w głowie podczas słuchania płyty. Czy kiełkować będą również podczas koncertu na żywo? Można na to liczyć.

Koncert w Warszawie odbędzie się w ramach InlanDimensions International Arts Festival, a za jego organizację odpowiada agencja Follow the Step. Występ odbędzie się 19 października w budynku Praga Centrum. Bilety można nabyć tutaj w cenie 69 PLN. Natomiast na koncert krakowski miejsce w kalendarzu należy zarezerwować sobie trzy dni później, 22 października. Artystka zagra w ramach cyklu „FRH Prezentuje” obok AcidSitter w klubie RE. Bilety w cenie 30 PLN można nabyć tutaj. Biorąc pod uwagę dorobek gościni z Japonii – obecność obowiązkowa!

Nie ma więcej wpisów