Była właścicielką jednego z najbardziej charakterystycznych głosów w historii muzyki. Pamiętamy ją jako symbol buntu, przebojowości i niekończących się imprez. Janis Joplin, bo o niej mowa, oprócz muzyki kochała również alkohol i narkotyki. To niestety doprowadziło ją do ruiny, a przedawkowanie heroiny było bezpośrednią przyczyną śmierci 4.10.1970. Dziś wybraliśmy dla Was 5 najważniejszych utworów tej niewątpliwe jednej z najważniejszych artystek XX i XXI wieku.

Move Over
Paradoksalnie był to pierwszy utwór Janis Joplin, który usłyszałem. Było to co prawda parę lat temu, ale tak mnie oczarował, że postanowiłem kupić w internecie wszystkie płyty i książki o Janis, jakie był wtedy dostępne. Ta energia, ochrypły głos i charakterystyczne „yeaahhh”, które stopniowo zanikało. Moim zdaniem ta piosenka to kwintesencja tego, co potrafiła zrobić ze swoim głosem.

Mercedes Benz
Jeśliby zapytać przypadkowe osoby o pierwszą piosenkę z repertuaru Janis Joplin, jaka przychodzi im na myśl, z pewnością zdecydowana większość podałaby właśnie ten tytuł. Jeden z ostatnich utworów nagranych przez artystkę – na kilka dni przed jej śmiercią – jest tym, który najbardziej zapadł w pamięci wszystkich. Dzięki wersji a cappella, w której bardzo dobrze słychać charakterystyczny głos Joplin, kawałek przemawia do nas jeszcze bardziej. Słysząc go, trudno przejść obojętnie i nie zaśpiewać z nią w duecie, szczególnie podczas imprez karaoke.

Summertime
To właściwie nie jest jej piosenka. Utwór powstał na potrzeby opery Porgy and Bess w 1935 roku. Skomponował go amerykański pianista George Gershwin. Słowa natomiast napisał DuBose Heyward. Pierwotna wersja bardzo różni się od tej, jaką stworzyła z zespołem Big Brother and the Holding Company. Jednak najpopularniejsza wersja to ta, w której na gitarze gra Jimi Hendrix. Artyści wykonali go wspólnie podczas pierwszego przystanku Woodstock w 1969 roku.

Piece of My Heart
Lato, pełne słońce, żar z nieba, tłumy ludzi i scena, a na niej Janis Joplin i kolejna perełka z jej repertuaru. W tej aurze wolności, miłości i rock’n’rolla artystka na zmianę kołysze nas, opowiadając o swoich uczuciach, by następnie uderzyć z ogromną siłą i pokazać na co ją stać. Utworem Piece of My Heart Janis uświadamia, jak wiele można znieść dla miłości, jak wielką siłę potrafią dać nam uczucia. Dla drugiej osoby jesteśmy bowiem w stanie poświęcić wiele, łącznie z samym sobą, a przede wszystkim własnym sercem i duszą. 

Cry Baby
To również nie jest piosenka, którą stworzyła Janis Joplin. Cry Baby to utwór Garneta Mimmsa, który nagrał 7 lat wcześniej. Jednak to dzięki jednej z najsławniejszych hipisek, utwór ten trafił do szerszej publiczności i stał się hymnem zdradzonych kobiet, które cały czas próbują walczyć o swojego mężczyznę. Kawałek trafił na album Pearl, który został wydany w 1971 roku, czyli niestety po śmierci artystki.

Nie ma więcej wpisów