Miesięcznik Guitar World opublikował ranking gitarzystów wszech czasów. Na pierwszym miejscu znalazł się Eddie Van Halen, wyprzedzając m.in. Briana May’a, Jimmy’ego Paige’a oraz Jimi’ego Hendrixa.

Holenderski gitarzysta wyniósł zamiłowanie do muzyki z domu. Ojciec był klarnecistą, matka grała na pianinie, a drugie imię (Lodewijk) nadano małemu Edwardowi na cześć Ludwiga van Beethovena. Jednak ani on ani jego starszy brat nie pałali szczególną miłością do klasyki. Wbrew matczynym życzeniom Eddie zasiadł za perkusją, a Alex złapał za gitarę.

Dość szybko wyszło na jaw, że z pierwszego z nich perkusisty nigdy nie będzie. Wymiana instrumentów okazała się niezbędna. Głównym nauczycielem, mentorem i największą inspiracją stał się wtedy dla Eddie’go Eric Clapton. Młody muzyk grywał w różnych lokalnych grupach do 1972 roku, kiedy to uformował się ostatecznie zespół, nazwany później od godności jego założycieli, Van Halen. Przez 40 lat działalności nagrali 12 albumów, z których ostatni A Different Kind of Truth miał swoją premierę w lutym tego roku. Eddie Van Halen wielokrotnie udowadniał, że jest jednym z lepszych gitarzystów na świecie, ale czy najlepszym?

Oto jak przedstawia się pierwsza dziesiątka rankingu:
1. Eddie Van Halen
2. Brian May
3. Alex Lifeson
4. Jimi Hendrix
5. Joe Satriani
6. Jimmy Page
7. Tony Iommi
8. Steve Ray Vaughan
9. Dimebag Darrell Abbott
10. Steve Vai

W rankingu znaleźli się także m.in. Jack White (miejsce 95.),  Neil Young (88), Jeff Hanneman (85), Joe Perry (75), Pete Townshend (65), Tom Morello (57), B.B. King (55), Dave Murray (50), John Frusciante (45), Yngwie Malmsteen (43),  Keith Richards (40), Kirk Hammett (36), Chet Atkins (29), Frank Zappa (27), George Harrison (25), Slash (22), Les Paul (14),  David Gilmour (13).

Nie zakwalifikowała się natomiast żadna gitarzystka.

Nie ma więcej wpisów