Siedmioosobowa formacja z Reykjaviku, Hjaltalín, właśnie ogłosiła wydanie swojej trzeciej studyjnej płyty. Już dziś (22 listopada) album Enter 4 będzie dostępny na oficjalnej stronie internetowej zespołu. Pod koniec tygodnia krążek pojawi się na półkach islandzkich sklepów muzycznych.

Hjaltalín to jeden z najbarwniejszych przedstawicieli islandzkiej sceny muzycznej, zespół który szturmem wyrósł na jej wielką nadzieję i gwiazdę. Choć nazwanie tej grupy przyjaciół po prostu zespołem, byłoby dużym niedopowiedzeniem. Skład formacji to tak naprawdę siedmioosobowa mini-orkiestra, dysponująca wszelkimi instrumentami, poczynając od perkusji i basu, przez skrzypce, kontrabas i wiolonczelę, na klarnecie i akordeonie kończąc. Hjaltalín zachwyca czarującymi melodiami i bajkowym klimatem, a swoimi aranżacjami przenosi nas niemalże do złotej ery musicalu.

Już ich pierwsza płyta Sleepdrunk Seasons z 2008 roku była niejako próbą poszukiwania radości i słońca wśród zimowych, surowych krajobrazów wyspy. Muzykę Hjaltalín Guardian nazwał pełną radości i rozbrykaną, brzmiącą jak niekończące się lato w gronie przyjaciół; przeskakiwanie od euforii do melancholii i z powrotem. Świeżością w tęsknocie i nadziei. Drugi album formacji, Terminal, był potwierdzeniem wszechstronności i dojrzałości zespołu. Eklektyczna, przekraczająca gatunkowe granice płyta stała się hitem w Islandii, wyprzedzając solowy album lidera Sigur Rós: Jónsiego i krążek grupy múm w walce o Icelandic Music Awards w 2010 roku. Terminal doczekał się także wydania europejskiego w 2011 roku. Podczas promocji tego wydawnictwa zespół po raz drugi zagościł w Polsce.

Wydanie trzeciego krążka jest sporą niespodzianką dla fanów grupy. Enter 4 nie był właściwie w żaden sposób promowany. Ostatnio zespól udostępnił 4 utwory z najnowszego wydawnictwa w witrynach YouTube i SoundCloud. Miejmy nadzieję, że kolejna płyta zespołu również doczeka się wydania europejskiego i trasy koncertowej, która nie ominie Polski.

Nie ma więcej wpisów