Po raz dwudziesty zostaną przyznane Paszporty Polityki – są to nagrody tygodnika Polityka, przyznawane  w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i kreator kultury. W tym roku do nagrody w kategorii muzyka popularna nominowano zespół Très.b, Marcina Maseckiego oraz grupę Małe Instrumenty.

Très.b to powstały w 2005 roku zespół, w którego skład wchodzą operująca znakomitym wokalem Misia Furtak, pochodzący z Holandii gitarzysta Olivier Heim oraz duński perkusista Thomas Pettit. Très.b w swojej muzyce doskonale łączą melodyjność z nastrojowością. Ich nagrań słucha się z przyjemnością, ale to na koncertach można poznać ich prawdziwą wartość.

Marcin Masecki jest absolwentem Berklee Collage of Music w Bostonie i zajmuje się muzyką jazzową oraz poważną. Na swoim koncie ma współpracę między innymi z Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem i Wojciechem Waglewskim. W 2007 roku zabrał się za nagranie własnej wersji Die Kunst der Fuge, jednego z ostatnich, niedokończonych dzieł Jana Sebastiana Bacha. Płyta ukazała się dopiero w tym roku, jednak przez krytyków została uznana za wydarzenie roku. Marcin postanowił całość nagrać za pomocą starego dyktafonu kasetowego, aby wzbogacić utwór o niespotykane w tej muzyce, brudne brzmienie.  

Wrocławska grupa Małe Instrumenty w swojej muzyce wykorzystuje wszelkie małe urządzenia, które są w stanie wygenerować pożądany przez nich dźwięk – od dziecięcych zabawek, po profesjonalne instrumenty. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

Nie ma więcej wpisów