To już 3 edycja festiwalu Dni Muzyki Nowej, organizowanego przez gdański klub Żak. Tegoroczna odsłona imprezy, to 3 weekendowe wieczory z muzyką współczesną. Główna idea festiwalu, to prezentacja artystów i najnowszych stylów muzycznych, w sposób możliwie najszerszy, łamiąc jednocześnie niepotrzebne podziały gatunkowe. Muzycy, którzy wystąpią na scenie Żaka, to artyści tworzący w oparciu o ciągły wewnętrzny rozwój, osoby poszukujące i nie bojące się łamać ustalonych muzycznych schematów. Będziecie świadkami prezentacji najnowszych trentów w muzyce współczesnej, zarówno tych rodzimych, jak i światowych. Podczas Dni Muzyki Nowej zobaczycie 6 występów. Nowością w tym roku, po dobrze znanych występach skrzypków i muzyków poruszających się w szeroko pojętej elektronice, jest pojawienie się pianistów.

Pierwszy zespół, otwierający wydarzenie to Atmen Trio. Jest to miejscowy, trójmiejski kolektyw, w skład którego wchodzą same kobiety. Ich muzyka to głównie eksperyment i improwizacja. Bazuje nie tylko na muzyce, ale również tańcu, wizualizacjach, czy grze świateł. W Żaku zaprezentują premierowo Inkantację. Kolejny artysta, który wystąpi tego wieczoru, jest również z trójmiasta. To Marcin Dymiter aka Emiter, znany przede wszystkim jako twórca instalacji dźwiękowych. To improwizator muzyki elektronicznej, który eksperymentuje z dźwiękami towarzyszącymi nam każdego dnia. Specjalnie na festiwal muzyk przygotował projekt oparty o dźwięki m.in. wentylatorów biurowych.

Drugi dzień festiwalu należeć będzie do pianina i skrzypiec. Najpierw Lubomyr Melnyk, a potem wyjątkowy duet. Ten pierwszy to mistrz w unikalnej technice gry na fortepianie, polegającej na ekstremalnie szybkim graniu nut i całych ich sekwencji o różnym czasie trwania. Muzyk w Gdańsku pojawi się z materiałem z nowej płyty, która ma ukazać się w najbliższym czasie. Kolejny występ tego wieczoru, to połączenie sił skrzypaczki Hilary Hahn i niemieckiego artysty fortepianu preparowanego i kompozytora Hauschki. Muzyka z którą wspólnie zaprezentują, to materiał z albumu Silfra – specyficzny eksperyment improwizatorski, gdzie różne temperamenty, style i gatunki muzyczne spotykają się w jednym miejscu.

Ostatni, zamykający dzień festiwalu, to najpierw zespół NeoQuartet, ze swoimi instrumentami smyczkowymi. Zespół na Dniach Muzyki Nowej zaprezentuje: Eunho Chang – string quartet no 1, R.Wallin – Phonotope 1 na kwartet smyczkowy i komputer, G.Crumb – Black Angels for electric string quartet. Całość wydarzenia zamykać będzie Nils Frahm, który swoją grą na fortepianie potrafi z muzyki wydobyć piękno brzmień, bez niepotrzebnych fajerwerków. Na festiwalu zaprezentuje się z płytą Screws, określaną jako 9 utworów i tylko 9 palców.

Kiedy: 18-20.01 (piątek, sobota, niedziela)
Gdzie: Gdańsk, Żak (ul. Grunwaldzka 195/197)
Start: 20:00
Wstęp:
karnety jednodniowe (18.01):
– normalne: 20 zł / 30 zł
– studenci, uczniowie: 15 zł / 25 zł
karnety jednodniowe (19.01 i 20.01):
– normalne: 40 zł / 50 zł
– studenci, uczniowie: 20 zł / 30 zł

Nie ma więcej wpisów