Przesłuchiwanie debiutanckiej płyty po raz pierwszy niemalże zawsze wiąże się z ambiwalentnym stanem umysłu, a podejście do takiej czynności na poziomie neutralnym jest niemożliwe. Ekscytacja, niepewność czy ciekawość nie pozwalają o sobie zapomnieć ani przez chwilę i nieważne jest nawet to, że przycisk play już dawno uruchomił ciąg nowych brzmień. Tym razem do wspólnych wojaży zaprosił mnie Peter J. Birch, którego album When the Sun’s Risin’ Over the Town. W drodze napotykam na jedenaście różnych muzycznych znaków powodujących, że podjęcie jednostajnego tempa wędrówki nie jest niczym możliwym. A już wyjście naprzeciw gości wykluczyło ten pomysł na dobre. Tym lepiej. Tym ciekawiej.

Gospodarzem podróży jest 21-letni songwriter pochodzący z Wołowa – Piotr Jan Brzeziński, który dzięki wydawcy Borówka Music proponuje nam, słuchaczom, w pełni autorską wycieczkę pełną wrażeń. When the Sun’s Risin’ Over the Town to płyta niezwykle barwna i różnorodna, niemożliwa do zamknięcia w ramy wyłącznie jednej kategorii. Taki efekt na pewno zawdzięcza ona niejednemu elementowi składowemu, mając przy tym na myśli chociażby jej treść, aranżacje oraz gości. Bez nich moglibyśmy zdać sobie prędko sprawę, że słuchamy jedynie dłuższej wersji EP-ki Piotra – In My Island z 2010 roku, będącej w porównaniu do tego wydawnictwa niezwykle skromną prezentacją możliwości artysty. Występujący wielokrotnie w Polsce i za granicą Peter J. Birch, wyłącznie z gitarą, także i w tym względzie na płycie zaskakuje, grając na paru instrumentach.

When the Sun’s Risin’ Over the Town otwiera subtelny, kojący, acz lekko nostalgiczny utwór Too Far from the Train, delikatnie prowadząc słuchacza (ku jego zaskoczeniu, jak myślę) do znacznie bardziej żywotnej piosenki pt. Claudette – świetnie spełniającej rolę singla. Jej radosny charakter łatwo wywołuje w myślach odbiorcy efekt zapętlenia, powodując jednoczesne nucenie i żwawe podrygiwanie nóżką. Podobnie ciepłych i lekkich utworów na płycie nie brakuje, co wcale nie jest oczywistym spostrzeżeniem. Z reguły bowiem, przesłuchując płytę artysty legitymującego się etykietą songwritera, nastawiamy się na dominantę melancholii oraz smutku, w której egzaltacja tym podobnych emocji nastraja nas wybitnie jednoznacznie. Wspomniana jednak na początku różnorodność na uzyskanie takiego wrażenia zupełnie nie pozwala.

Sytuowanie się na pozycji biernego czy nawet wolnego od skojarzeń odbiorcy, podczas słuchania tak kontrastowej płyty jest chyba niemożliwe. Już czwarty utwór na płycie – Nine Horses – wprowadził mnie w stan, w którym na czas trwania tego utworu wokalną schedę przejął Vaclav Havelka, również songwriter, ale także lider czeskiej grupy Please the Trees. Skojarzenie to zdołało zamazać tym samym realną obecność Piotra w partiach wokalnych. Ta asocjacja ani myśli pozostać jedną jedyną pośród jedenastu utworów, bowiem po Countryman oraz Kentucky Farm of Chicken następuje ulubiony przeze mnie Poetrees from Alaska. W historię wprost z Alaski wprowadza nas subtelnym głosem Magdalena Noweta, ażeby potem rozmawiać wraz z Peterem, tworząc emocje porównywalne z tymi dostarczanymi przez Scout Niblett i Willa Oldhama w utworze Kiss. Tytuł najbardziej emocjonalnej i wzruszającej na tej płycie został właśnie przedstawiony.

Właściwie na dalszej drodze już tylko Dance with Me będzie utworem wyróżniającym się na tle spokojnych kompozycji. Następnie natkniemy się bowiem na Wonderful Ballad of Love z gościnnym udziałem islandzkiej artystki Halli Norðfjörð. Z miłosnych meandrów Peter nie pozwala nam już odejść, finiszując liryczną kompozycją Magic Love – uświetnioną przez głos Magdaleny Nowety.

Muzyczna peregrynacja dobiegła końca. Niezwykłe wrażenia i chęć powrotu na tę samą ścieżkę nie pozwalają oprzeć się wrażeniu, że wyczekiwany debiut Piotra Brzezińskiego okazał się interesującą, dojrzałą płytą, w której ogromny udział, poza wspomnianymi wyżej artystkami, zapisali: Leszek Laskowski, Mariusz Gobas Szypura oraz Przemysław Perła Wejmann.

Nie ma więcej wpisów