W tym roku rekordu ilości zdobytych Fryderyków nie pobije żaden artysta. Przede wszystkim dlatego, że nie będzie takiej okazji ze względu na okrojoną ilość kategorii.

25 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się 19. gala rozdania nagród Akademii Fonograficznej – Fryderyki 2013. W tym roku artyści powalczą o statuetki w trzech głównych kategoriach: muzyka rozrywkowa, muzyka poważna i muzyka jazzowa. Podczas imprezy poznamy zaledwie dziesięciu laureatów. Skąd takie duże ograniczenie kategorii? Jak tłumaczy Marek Staszewski ze Związku Producentów Audio Video:

Otrzymywaliśmy sygnały, że kategorie stały się nieczytelne. Jest ich dużo. Przez to uroczystość jest monotonna i długotrwała. Mimo tego, że wielu członków akademii ma inne zdanie, ja także, to po wielu dyskusjach, mając na uwadze właśnie przejrzystość, ale też przenikanie się wielu nurtów muzycznych postanowiliśmy, że w tym roku kategorie będą bardziej ogólne. 

Przez to, o zdobyciu większej ilości nagród podczas jednej gali artyści mogą sobie tylko pomarzyć. Mimo to, można powiedzieć, że najbardziej docenione zostały Maria PeszekBrodka. Obie artystki otrzymały trzy nominacje, w tym także za album roku. W przypadku Moniki jest to, mówiąc delikatnie, trochę kontrowersyjna nominacja, ponieważ czy albumem można nazwać wydawnictwo, które zawiera dwa kawałki i cztery remiksy? Wydaje mi się, że to lekka przesada. Mimo całego uznania dla jej twórczości, LAX to nie album. Tę sprawę próbował wytłumaczyć Piotr Metz, który jest w Radzie Akademii Fonograficznej:

To jest już problem metodologiczny. My takich problemów mamy całe mnóstwo. Nie tylko w kategorii rozrywkowej. Czasami życie troszkę przegania przepisy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się to zakwalifikować. Być może jest to decyzja dyskusyjna, ale jakąś trzeba było podjąć. Kwalifikując płytę, nie wiemy jakie będą jej losy. To że otrzymała dziś nominacje, jest dla nas zaskoczeniem.

Oprócz tego, po raz 76. i 77. wyczytywana była Katarzyna Nosowska wraz z zespołem Hey. Z debiutantów cieszy nominacja Meli Koteluk, która oprócz wyróżnienia w tej kategorii, ma szansę zdobyć statuetkę artysty roku.

Kategoria, która najbardziej nas interesuje, czyli muzyka rozrywkowa, ma w tym roku przypisane zaledwie cztery statuetki. Nominowani w tym roku są:

Album roku:
Brodka – LAX
Hey – Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan
Luxtorpeda – Robaki
Maria Peszek – Jezus Maria Peszek
T.LOVE – Old Is Gold 

Artysta roku:
Artur Andrus
Brodka
Hey
Mela Koteluk
Maria Peszek

Debiut roku:
Kari Amirian
Maja Kleszcz
Mela Koteluk
Lemon
Skubas

Utwór roku:
Brodka – Varsovie
Luxtorpeda – Wilki dwa
Maria Peszek – Ludzie psy
Skubas – Linoskoczek
Voo Voo – Pierwszy raz 

Dodatkowo, specjalna nagroda za całokształt twórczości – czyli Złoty Fryderyk – została przyznana Józefowi Skrzekowi.

Nie ma więcej wpisów