Nie od dzisiaj wiadomo, że wiosna płynie zapowiedziami festiwalowych koncertów, ale w tym roku obrodziła w wyjątkowo bogatą ofertę. Organizatorzy płockiego Audiorivera nie bawią się jednak w stopniowanie dramatyzmu i inne sztuczki kierowane do rozemocjonowanych nastolatków. Jak już rzucają w eter pulę nowych wykonawców, to nie dość, że wręcz przytłaczają ich liczbą, ale i cieszą jakością. I tak, jednym tchem można wymienić aż dziewięciu artystów, którzy dołączają do i tak już zachęcającej listy występujących: Paul Kalkbrenner live, Mr. Oizo, Karin Park, Nymfo b2b Klute, Raresh, Xhin, Matador live i Julia Marcell.

Najbardziej rzucająca się w oczy gwiazda z powyższej grupki to oczywiście guru berlińskiego, minimalistycznego techno i główny bohater filmu Berlin Calling, Paul Kalkbrenner. Jego kompozycje porywają nawet przeciwników gatunku do tańca, a wrażenie dopełniają niezwykłe oprawy wizualne jego koncertów. Kalkbrenner przyjedzie do Płocka promować swój najnowszy album zatytułowany Guten Tag. Nie mniej ważną na scenie elektronicznej osobistością jest reprezentujący Ed Banger Records Mr. Oizo, czyli muzyk i reżyser spod znaku żółtej pacynki. Jego pamiętny Flat Beat znają wszyscy, a ostatni album, Stade 2, i następujące po nim EPki pokazały, że jest prawdziwym eksperymentatorem i pod względem wykręcania syntetycznych brzmień nie ma sobie równych.

Dla publiki żądnej mniej znanych talentów działających w obrębie poletka techno/house/electro też znajdą się egzotyczne rarytasy – podopieczny Ricardo Villalobosa, rumuński didżej Raresh, działający w Minus Records Richiego Hawtina Matador, czy Xhin – przedstawiciel singapurskiej sceny deep techno. Nie zabraknie też artystów drum’n’bassowych – seta back2back (czyli, w dosłownym tłumaczeniu, plecy w plecy) zagrają didżeje Nymfo i Klute.

Wielbiciele nieco lżejszych brzmień ucieszą się na wieść o przyjeździe do Płocka szwedzkiej wokalistki i kompozytorki Karin Park, której czwarty już długogrający album z zeszłego roku, Highwire Poetry, zamieszał całkiem mocno na scenie inteligentnego electro-popu, będącego ideologiczną spuścizną takich artystów jak The Knife czy Planningtorock. Bardziej piosenkowe struktury usłyszymy też w wykonaniu mieszkającej w Niemczech Polki, Julii Marcell, która była w naszym kraju pionierką idei crowdfundingu jako sposobu na finansowanie produkcji albumów muzycznych. Jej drugi album obfituje w zaskakujące rozwiązania stylistyczne, a na żywo promieniuje niezwykłą energią.

Przypominamy, że Audioriver 2013 odbędzie się w Płocku i będzie trwał od 26 do 28 lipca.

Nie ma więcej wpisów