Kiedy ludziom wali się świat, reagują różnie. Bardzo często jest to moment zwrotny w ich życiu, kiedy zaczynają patrzeć na rzeczywistość zupełnie inaczej, przewartościowują wszystko i zaczynają budować od początku. Zanim jednak to nastąpi, szukają ukojenia, a to znajdują w różnych miejscach, zajęciach, osobach. Asaf Avidan znalazł je w muzyce, dla której porzucił zawód animatora. Stała się dla niego terapią na poradzenie sobie z problemami, wewnętrznymi rozterkami, uczuciami. Ten proces oczyszczenia w jego przypadku zaowocował pięcioma wydanymi albumami, z czego najnowszy – Different Pulses – jest pierwszym projektem solowym.

W porównaniu do poprzednich albumów, nagrywanych z The Mojos, ten krążek jest czymś zupełnie odmiennym. Mało na nim typowego dla Izraelczyka bluesa i dynamicznego, bardziej hałaśliwego rocka, zdecydowanie więcej za to stonowanych melodii podszytych łagodną elektroniką. Dlatego też niełatwo go zaklasyfikować. Jest czymś zupełnie nowym, świeżym, rzekłabym nawet: odkrywczym. Sporo na nim bowiem eksperymentów.

Mimo iż kompozycje powstały na bazie tylko kilku instrumentów, efekt ich współbrzmienia daje wrażenie większej złożoności, jakby utwory składały się z kilku warstw układanych kolejno po sobie na etapie tworzenia. Wyraźnie zaznacza się w nich rola perkusji i oczywiście gitary, które stanowią bazę dla pozostałych dźwięków i wyznaczają kierunek oraz tempo. Artysta bardzo płynnie przechodzi od dynamicznych i ekspresyjnych kawałków, do tych bardziej nastrojowych i nostalgicznych, i odwrotnie. Taka konstrukcja sprawia, że album można zapętlać w nieskończoność i słuchać go godzinami.

Ważna, o ile nie najbardziej istotna na albumie, jest warstwa tekstowa. Wsłuchując się w słowa utworów, odnajdziemy w nich przede wszystkim ból, cierpienie, zawód, strach, ale nieśmiało przebijają się również nadzieja i determinacja. Asaf stosuje w nich liczne metafory. Tworząc teksty, opierał się na uchwyconym motywie, często bardzo prozaicznym, a w którym to upatrzył głębszy sens, znaczenie odnoszące się do jego własnych odczuć, przemyśleń.

Different Pulses to bardzo spójna produkcja. Utwory łączą się ze sobą zarówno tematycznie, jak i melodycznie. Teksty i muzyka dopełniają się, tworząc tym samym szczerą i bardzo osobistą opowieść utalentowanego i wrażliwego człowieka, wzbudzając w słuchaczu skrajne emocje.

Nie ma więcej wpisów