Dziś w nocy po raz kolejny przyznano nagrody Grammy, które przez wielu nazywane są muzycznymi Oscarami. Statuetki wręczono w Los Angeles w 82. kategoriach.

Ten wieczór należał do francuskiego duetu Daft Punk, którzy zgarnęli statuetki w najbardziej prestiżowych kategoriach, a także do debiutującej artystki Lorde i duetu Macklemore & Ryan Lewis.

To najważniejsze nagrody muzyczne na świecie, więc nie dziwi fakt, że ta noc dla wielu fanów muzyki należała do nieprzespanej. Przed główną ceremonią wręczono sporą część nagród spośród 82. kategorii, między innymi dla naszego rodaka Włodka Pawlika za album Night in Calisia.

W tym samym czasie przyznano także statuetkę w kategorii BEST ROCK ALBUM, która trafiła do zespołu Led Zeppelin za album Celebration Day. Wśród nominowanych znaleźli się także: Black Sabbath za album 13, David Bowie za The Next Day, Kings Of Leon za Mechanical Bull, Queens Of The Stone Age z krążkiem …Like Clockwork i Neil Young With Crazy Horse za Psychedelic Pill.

Chyba sporym zaskoczeniem było przyznanie Grammy w kategorii BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM zespołowi Vampire Weekend. Przypomnę, że wśród nominowanych znaleźli się The National (Trouble Will Find Me), Nine Inch Nails (Hesitation Marks), Tame Impala (Lonerism) i Neko Case (The Worse Things Get, The Harder I Fight, The Harder I Fight, The More I Love You).

W tej mniej oficjalnej części przyznano także Grammy w kategorii BEST DANCE/ELECTRONICA ALBUM, którą zgarnęli panowie z Daft Punk, pokonując w ten sposób braci Lawrence z duetu Disclosure, Calvina Harrisa, Kaskade i Pretty Lights. W tym przypadku nie było zaskoczenia.

Z pewnością sporym zaskoczeniem będą dla Was trzy statuetki dla duetu Macklemore & Ryan Lewis, którzy w kategorii BEST RAP PERFORMANCE pokonali Drake’a, Eminema, Kendricka Lamara czy Jaya Z. W kategorii BEST RAP ALBUM pokonali takie płyty jak między innymi Magna Carta…Holy Grail (Jay Z), Nothing Was The Same (Drake), Good Kid, M.A.A.D City (Kendrick Lamar) czy Yeezus (Kanye West). Trzecią kategorią, której zgarnęli muzycznego Oscara była kategoria BEST RAP SONG.

Rihanna i Alicia Keys to kolejne artystki, które otrzymały Grammy podczas pierwszej części wieczoru. Pierwsza za album Unapologetic w kategorii BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM i druga za Girl On Fire w kategorii BEST R&B ALBUM.

Główną ceremonię wręczenia nagród Grammy otworzył występ Beyoncé, która wraz z Jay’em Z wykonała utwór Drunk In Love, pochodzący z piątej studyjnej płyty wydanej w grudniu minionego roku.

Po ich występie, na scenie pojawił się prowadzący tegoroczną galę Ll Cool J i słowami Music has the ability to bring people together like nothing else in this world otworzył 56. ceremonię wręczenia nagród Grammy.

Pierwszą statuetkę podczas głównej ceremonii w kategorii BEST NEW ARTIST wręczył Pharrell Williams (wcześniej zdobył Grammy w kategorii PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL). Trafiła ona do duetu Macklemore & Ryan Lewis (tego wieczoru zdobyli już statuetki w następujących kategoriach: BEST RAP PERFORMANCE, BEST RAP ALBUM, BEST RAP SONG). Warto zaznaczyć, że wśród nominowanych w tej kategorii znaleźli się James Blake, Kendrick Lamar, Kacey Musgraves i Ed Sheeran.

Zaraz po tym, na scenie pojawiła się artystka, która w 2013 roku nieźle namieszała na światowym rynku muzycznym. Nowozelandzka piosenkarka znana jako Lorde wykonała hit Royals (nominowany w kategorii SONG OF THE YEAR) pochodzący z jej debiutanckiego albumu Pure Heroine. Zaraz po tym Hunter Hayes zaprezentował jak według młodego pokolenia brzmi muzyka country.

Następna statuetka, tym razem w kategorii BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE, trafiła do Daft Punk, Pharrella Williamsa i Nile’a Rodgersa za utwór Get Lucky. (Wcześniej francuski duet zgarnął nagrodę w kategorii BEST DANCE/ELECTRONICA ALBUM). Wśród nominowanych w tej kategorii znaleźli się: Pink i Nate Ruess (Just Give Me A Reason), Rihanna i Mikky Ekko (Stay), Justin Timberlake & Jay Z (Suit & Tie), a także Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell (Blurred Lines).

Kolejny występ należał do Katy Perry, która wspólnie z raperem Juicy J wykonała kawałek Dark Horse z płyty PRISM. Następnie na scenie pojawił się nominowany w tym roku w trzech kategoriach Robin Thicke. Wraz z zespołem Chicago, który za swoim koncie posiada 38 milionów sprzedanych płyt, wykonali hit Blurred Lines. Zdobywca dwóch nagród Grammy, Keith Urban, to kolejny artysta, który wystąpił podczas tegorocznej gali. John Legend wykonał utwór All of Me pochodzący z albumu Love In The Future wydanego w 2013 roku.

Zaraz po jego występie pozłacany gramofon wręczono w kategorii BEST ROCK SONG. Tym razem członkowie Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji wyróżnili Dave’a Grohla i Paula McCartney’a za utwór Cut Me Some Slack.

Zdobywczyni aż siedmiu nagród Grammy, Taylor Swift, to kolejna artystka, która pojawił się na scenie Staples Center w Los Angeles. Zaraz po niej Bruno Mars zapowiedział występ Pink, która zaśpiewała kawałek Try pochodzący z płyty The Truth About Love, a także wspólnie z Nate’em Ruessem wykonała utwór Just Give Me A Reason nominowany w kategorii BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE.

Statuetka w kategorii BEST POP SOLO PERFORMANCE trafiła do Lorde za utwór Royals. To chyba największe zaskoczenie tegorocznych nagród. Nowozelandka pokonała takich muzycznych wyjadaczy jak Justin Timberlake, Katy Perry, Bruno Mars czy Sara Bareilles.

Jay Z odebrał statuetkę w kategorii BEST RAP/SUNG COLLABORATION za utwór Holy Grail, w którym gościnnie występuje Justin Timberlake. I tym razem Kendrick Lamar musiał obejść się smakiem.

Do niego natomiast należał kolejny występ, niecodzienny, bo wspólnie z zespołem Imagine Dragons. Najbardziej energetyczny moment tego wieczoru. Jedni z najlepiej występujących na żywo muzyków na jednej scenie – totalna miazga.

Szybko jednak emocje ostudziła Kacey Musgraves, która zaaplikowała kolejną dawkę muzyki country. Swoją drogą niezła z niej nudziara.

Do najważniejszych występów tegorocznej edycji nagród Grammy, według organizatorów, należał występ perkusisty zespołu The Beatles, Ringo Starra oraz Paula McCartneya. Panowie odebrali także, w imieniu nieistniejącej legendarnej grupy, nagrodę specjalną za całokształt twórczości (Lifetime Achievement Award), która przyznawana jest za twórczy i wybitny wkład artystyczny w dziedzinie nagrywania.

Na scenie pojawili się Gloria Estefan i Marc Anthony, którzy przedstawili nominowanych w kategorii BEST POP VOCAL ALBUM. Ku zaskoczeniu nagroda nie trafiła ani do Justina Timberlake’a ani do Lany Del Rey. Statuetkę otrzymał Bruno Mars za album Unorthodox Jukebox.

Przyszła pora na kategorię, w której Kacey Musgraves utarła nosa Taylor Swift. Oczywiście chodzi o kategorię BEST COUNTRY ALBUM.

Drugi w historii występ telewizyjny utworu Get Lucky przeszedł do historii. Tym razem na scenie wraz z francuskim duetem pojawił się sam Stevie Wonder, który wspólnie z Pharrelem zaśpiewał hit minionego roku. Sam Sir Paul McCartney i Yoko Ono bujali się w rytm Get Lucky. Owacje na stojąco w pełni zasłużone.

Na scenie pojawiła się urocza Cyndi Lauper i zapowiedziała występ Sary BareillesCarole King.

Następnie obie artystki ogłosiły nominowanych w kategorii SONG OF THE YEAR. I tutaj kolejne miłe zaskoczenie, bo statuetka trafiła do Lorde za utwór Royals z krążka Pure Heroine.

Jared Leto z  zespołu 30 Seconds to Mars zapowiedział jedyny w swoim rodzaju występ. Metallica wspólnie z chińskim pianistą Lang Lang sprawiła, że brzmienie gitarowe wybrzmiało w połączeniu z muzyką klasyczną. Imponujący występ. Nie był to pierwszy taki eksperyment tego chińskiego muzyka podczas ceremonii wręczenia nagród Grammy. W 2008 roku wystąpił u boku Herbiego Hancocka.

Zaraz po nich na scenie pojawił się Steve Tyler z Aerosmith i wręczył Grammy w jednej z najbardziej prestiżowej kategorii. RECORD OF THE YEAR trafił do Daft Punk za Get Lucky.

Queen Latifah zaprosiła wszystkich na jeden z ciekawszych duetów tego wieczoru. Na jednej scenie spotkali się Macklemore & Ryan Lewis i Mary Lambert, a następnie dołączyła do nich Madonna. Wspólnie wykonali utwór Same Love, a ich występ był skierowany w stronę społeczności LGBT i wsparciem dla małżeństw tej samej płci.

Ostatnią kategorią i zdecydowanie najbardziej prestiżową jest ALBUM OF THE YEAR. I w tym przypadku (i chyba nikt nie miał wątpliwości) statuetka trafiła do Daft Punk. Pozłacany gramofon wręczyła Yoko Ono i Alicia Keys.

Galę zamknął występ jakiego na żywo pewnie nie będzie nam dane nigdy zobaczyć. Na jednej scenie muzycy z Nine Inch Nails, Queens Of The Stone Age, a do tego Dave Grohl (Foo Fighters) i Lindsey Buckingham (Fleetwood Mac). Coś niesamowitego! Warto było zarwać noc dla takiego występu.

Poniżej znajdziecie pełną listę nagrodzonych:

1. RECORD OF THE YEAR
Daft Punk featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers – Get Lucky
2. ALBUM OF THE YEAR
Daft Punk – Random Access Memories
3. SONG OF THE YEAR
Lorde – Royals
4. BEST NEW ARTIST
Macklemore & Ryan Lewis
5. BEST POP SOLO PERFORMANCE
Lorde – Royals
6. BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE
Daft Punk featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers – Get Lucky
7. BEST POP INSTRUMENTAL ALBUM
Herb Alpertv – Steppin’ Out
8. BEST POP VOCAL ALBUM
Bruno Mars – Unorthodox Jukebox
9. BEST DANCE RECORDING
Zedd featuring Foxes – Clarity
10. BEST DANCE/ELECTRONICA ALBUM
Daft Punk – Random Access Memories
11. BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
Michael Bublé – To Be Loved
12. BEST ROCK PERFORMANCE
Imagine Dragons – Radioactive
13. BEST METAL PERFORMANCE
Black Sabbath – God Is Dead?
14. BEST ROCK SONG
Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear – Cut Me Some Slack
15. BEST ROCK ALBUM
Led Zeppelin – Celebration Day
16. BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
Vampire Weekend – Modern Vampires Of The City
17. BEST R&B PERFORMANCE
Snarky Puppy With Lalah Hathaway – Something
18. BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE
Gary Clark Jr. – Please Come Home
19. BEST R&B SONG
James Fauntleroy, Jerome Harmon, Timothy Mosley & Justin Timberlake – Pusher Love Girl
20. BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM
Rihanna – Unapologetic
21. BEST R&B ALBUM
Alicia Keys – Girl On Fire
22. BEST RAP PERFORMANCE
Macklemore & Ryan Lewis featuring Wanz – Thrift Shop
23. BEST RAP/SUNG COLLABORATION
Jay Z featuring Justin Timberlake – Holy Grail
24. BEST RAP SONG
Ben Haggerty & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz) – Thrift Shop
25. BEST RAP ALBUM
Macklemore & Ryan Lewis – The Heist
26. BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE
Darius Rucker – Wagon Wheel
27. BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE
The Civil Wars – From This Valley
28. BEST COUNTRY SONG
Kacey Musgraves – Merry Go ‚Round
29. BEST COUNTRY ALBUM
Kacey Musgraves – Same Trailer Different Park
30. BEST NEW AGE ALBUM
Laura Sullivan – Love’s River
31. BEST IMPROVISED JAZZ SOLO
Wayne Shorter – Orbits
32. BEST JAZZ VOCAL ALBUM
Gregory Porter – Liquid Spirit
33. BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM
Terri Lyne Carrington – Money Jungle: Provocative In Blue
34. BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM
Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio & Kalisz Philharmonic – Night In Calisia
35. BEST LATIN JAZZ ALBUM
Paquito D’Rivera And Trio Corrente – Song For Maura
36. BEST GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE
Tasha Cobbs – Break Every Chain [Live]
37. BEST GOSPEL SONG
Tye Tribbett – If He Did It Before… Same God [Live]
38. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC SONG
David Garcia, Ben Glover & Christopher Stevens – Overcomer
39. BEST GOSPEL ALBUM
Tye Tribbett – Greater Than [Live]
40. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM
Mandisa – Overcomer
41. BEST LATIN POP ALBUM
Draco Rosa – Vida
42. BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM
La Santa Cecilia – Treinta Días
43. BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)
Mariachi Divas De Cindy Shea – A Mi Manera
44. BEST TROPICAL LATIN ALBUM
Pacific Mambo Orchestra – Pacific Mambo Orchestra
45. BEST AMERICAN ROOTS SONG
Edie Brickell & Steve Martin – Love Has Come For You
46. BEST AMERICANA ALBUM
Emmylou Harris & Rodney Crowell – Old Yellow Moon
47. BEST BLUEGRASS ALBUM
Del McCoury Band – The Streets Of Baltimore
48. BEST BLUES ALBUM
Ben Harper With Charlie Musselwhite – Get Up!
49. BEST FOLK ALBUM
Guy Clark – My Favorite Picture Of You
50. BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM
Terrance Simien & The Zydeco Experience – Dockside Sessions
51. BEST REGGAE ALBUM
Ziggy Marley – Ziggy Marley In Concert
52. BEST WORLD MUSIC ALBUM
Gipsy Kings – Savor Flamenco
Ladysmith Black Mambazo – Live: Singing For Peace Around The World
53. BEST CHILDREN’S ALBUM
Jennifer Gasoi – Throw A Penny In The Wishing Well
54. BEST SPOKEN WORD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO BOOKS & STORYTELLING)
Stephen Colbert – America Again: Re-becoming The Greatness We Never Weren’t
55. BEST COMEDY ALBUM
Kathy Griffin – Calm Down Gurrl
56. BEST MUSICAL THEATER ALBUM
Billy Porter & Stark Sands, principal soloists; Sammy James Jr., Cyndi Lauper, Stephen Oremus & William Wittman – Kinky Boots
57. BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
Butch Vig – Sound City: Real To Reel
58. BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
Thomas Newman – Skyfall
59. BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA
Adele Adkins & Paul Epworth – Skyfall
60. BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
Clare Fischer – Pensamientos For Solo Alto Saxophone And Chamber Orchestra
61. BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT
Gordon Goodwin – On Green Dolphin Street
62. BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT ACCOMPANYING VOCALIST(S)
Gil Goldstein – Swing Low
63. BEST RECORDING PACKAGE
Sarah Dodds & Shauna Dodds – Long Night Moon
64. BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE
Simon Earith & James Musgrave – Wings Over America (Deluxe Edition)
65. BEST ALBUM NOTES
Neil Tesser – Afro Blue Impressions (Remastered & Expanded)
66. BEST HISTORICAL ALBUM
Teri Landi, Andrew Loog Oldham & Steve Rosenthal – Charlie Is My Darling – Ireland 1965
Leo Sacks, compilation producer; Joseph M. Palmaccio, Tom Ruff & Mark Wilder – The Complete Sussex And Columbia Albums
67. BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL
Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta & Daniel Lerner – Random Access Memories
68. PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL
Pharrell Williams
69. BEST REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL
Cedric Gervais – Summertime Sadness (Cedric Gervais Remix)
70. BEST SURROUND SOUND ALBUM
Al Schmitt, surround mix engineer; Tommy LiPuma, surround producer (Paul McCartney) – Live Kisses
71. BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL
David Frost, Brian Losch & Tim Martyn – Winter Morning Walks
72. PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL
David Frost
73. BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE
Osmo Vänskä – Sibelius: Symphonies Nos. 1 & 4
74. BEST OPERA RECORDING
Thomas Adès – Adès: The Tempest
75. BEST CHORAL PERFORMANCE
Tõnu Kaljuste – Pärt: Adam’s Lament
76. BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE
Brad Wells & Roomful Of Teeth – Roomful Of Teeth
77. BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO
Evelyn Glennie; David Alan Miller – Corigliano: Conjurer – Concerto For Percussionist & String Orchestra
78. BEST CLASSICAL VOCAL SOLO
Dawn Upshaw – Winter Morning Walks
79. BEST CLASSICAL COMPENDIUM
Christoph Eschenbach – Hindemith: Violinkonzert; Symphonic Metamorphosis; Konzertmusik
80. BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION
Maria Schneider – Schneider, Maria: Winter Morning Walks
81. BEST MUSIC VIDEO
Justin Timberlake Featuring Jay Z – Suit & Tie
82. BEST MUSIC FILM
Paul McCartney – Live Kisses

Nie ma więcej wpisów