Co świadczy o tym, że ktoś jest znakomitym piosenkarzem? Na wyjątkowy głos składa się mnóstwo czynników. Jednym z nich jest szerokość skali głosu, czyli zakres dźwięków jakie ludzkie gardło może wytworzyć. Niedawno portal, notabene związany z branżą hotelową, opublikował zestawienie znanych wokalistów ze względu na ich możliwości głosowe.

Ranking jest ciekawy wizualnie. Oglądający ma do dyspozycji zestawienie szerokości skal poszczególnych osób oraz ludzi osiągających najniższe, bądź najwyższe dźwięki. Dla każdego artysty podany jest również utwór mający poświadczać jego umiejętności. Może to tworzyć oczywiste nieścisłości, bo niekoniecznie wszyscy wykorzystują cały dany im talent.

Kiedy patrzy się na zgromadzone dane nietrudno jednak o zdziwienie. O ile nie ma miejsca na dyskusję przy rozpiętości głosu, którą dysponuje Mariah Carey (Emotions to rzeczywiście popis), to czołowe miejsce Axla Rose’a jest co najmniej wątpliwe. Czy dośpiewywane niskie fragmenty refrenu This Was A Time, można w jakikolwiek sposób porównać z fantastycznym basem Barry’ego White’a? Dziwi również stosunkowo niska pozycja Whitney Houston (za Lady Gagą czy Laną del Rey).

Wiadomo, że wszelkie rankingi tego typu to sprawa bardzo względna. Nie trzeba przecież szaleć między górą a dołem, aby przykuć uwagę słuchacza. Czasem ważniejsze jest to coś – barwa lub sposób wykonywania utworu. Niemniej jednak powyższe zestawienie to ciekawe narzędzie to prześledzenia czołowych wokali w historii muzyki.

Nie ma więcej wpisów