Podobno jazzu nikt nie kuma, ale 19. edycja jednego z największych europejskich festiwali jazzowych – Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami zdaje się tej teorii nie potwierdzać. Jak co roku, w Krakowie nastąpi przegląd czołówki polskiego jazzu, zjawi się także kilka światowych gwiazd, a całość zamknie się w blisko stu koncertach. Te potrwają od 6 lipca do 1 sierpnia.

Festiwal rozpocznie tradycyjne święto jazzu tradycyjnego – Niedziela Nowoorleańska. W tym roku masową imprezę wzbogaci zlot starych samochodów, setki tancerzy swingowych z kończącego się festiwalu tańców jazzowych, a głównymi bohaterami koncertu na dużej scenie na Rynku Głównym będą Old Timers z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jazz Band Ball Orchestra z Stanleyem Breckenbrige i Beale Street Band.

Stałą imprezą towarzyszącą festiwalowi od lat jest Noc Jazzu – jedna z krakowskich Nocy artystycznych. Tegoroczną imprezę 12 lipca o godz. 18:00 rozpocznie ogromny koncert plenerowy na Małym Rynku z udziałem Eddie Hendersona z Kwintetem Tomka Grochota, Karen Edwards, One World Project Grzecha Piotrowskiego oraz Jamal Thomas Band. Słuchacze będą mogli też uczestniczyć w Nocnych Koncertach Klubowych, odbywających się w 13 różnych punktach Krakowa – na czele z Rotundą gdzie wystąpi Adam Pierończyk, Piwnicą pod Baranami z NSI Quartet czy Piec Artem z zespołem Adama Kawończyka.

Nowym, niezwykłym projektem w ramach festiwalu jest 1. edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu  Skrzypcowego im. Zbigniewa  Seiferta organizowanego we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta. Po kilkudniowych przesłuchaniach uczestników w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 19 lipca odbędzie się Koncert Laureatów i Jurorów w Centrum Manggha. W międzyczasie w Piwnicy pod Baranami wystąpią czołowi polscy skrzypkowie jazzowi – Maciek Strzelczyk, Adam Bałdych z Piotrem Orzechowskim oraz Krzesimir Dębski z Januszem Skowronem.

W Auditorium Maximum odbędzie się premiera krakowska projektu Night In Calisia Tria Włodka Pawlika z Randy Breckerem i orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyr. Adama Klocka, który zdobył jazzowe Grammy 2014 – pierwsze w historii polskiego jazzu. Prawdopodobnie jednak najbardziej wybuchowym i elektryzującym koncertem festiwalu będzie Koncert Nadzwyczajny, który odbędzie się 27 lipca w Kijów.Centrum. Wystąpią na nim cztery super legendy jazz-rocka i muzyki fussion: Mike Stern, Bill Evans, Tom Kennedy i Dennis Chambers. Dwaj pierwsi to członkowie zespołu Milesa Davisa z lat 80.

W Piwnicy pod Baranami na codziennych (7-31 lipca) koncertach o godzinie 21:00 usłyszymy m.in. Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Trio Adama Pierończyka, duo Marek Bałata – Dominik Wania, zespół Krzysztofa Ścierańskiego, Wojciecha Karolaka, Pawła Kaczmarczyka, Leszka Kułakowskiego, Jana Jarczyka, Andrzeja Olejniczaka, Marka Napiórkowskiego, Grzegorza Karnasa, wspomnianych czołowych skrzypków i wielu innych zespołów z Polski i zagranicy (m. in. Obsession Optet z Kanady, Novas Trio z Chile, Mario Rom’s Interzone z Austrii).

Festiwal zakończy Koncert Finałowy na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami w wykonaniu Atom String Quartet z Vladislavem Sendeckim oraz Kwartetu Piotr Wyleżol/Piotr Wojtasik/ Adam Kowalewski/Łukasz Żyta z amerykańskim saksofonistą Stephenem Riley.

Pełny spis atrakcji znajdziecie także na stronie wydarzenia.

Nie ma więcej wpisów