Na początku tego tygodnia, żywa legenda przemysłu muzycznego, stacja MTV, ogłosiła nominacje do MTV EMA’s. Impreza obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny, co jest świetnym momentem na małe wspominki z nią związane.

Pamiętacie swoją pierwszą obejrzaną galę? Pamiętacie jeszcze, kiedy w MTV skupiała się przede wszystkim na promocji muzyki? Chociaż nadążanie za duchem czasu wymaga zmian, warto cofnąć się we wspomnieniach do czasów, kiedy nagrody przyznawane przez europejski oddział stacji były jednymi z najbardziej liczących się na Starym Kontynencie. Podsumowały one poprzedzający wielką galę rok, premiery albumów, single, a także wydarzenia społeczne. Impreza obfitowała w wielkie nazwiska, jak U2 czy Elton John, zaś w samym scenariuszu najważniejsza były muzyka i występy na żywo.

Mimo, że ranga nagród odrobinę spadła, nadal warto zwrócić uwagę na nominowanych i późniejszych zwycięzców. Pomaga to zaobserwować, z jakimi trendami w muzyce popularnej będziemy mieli do czynienia przez najbliższy rok. W tej edycji najwięcej nominacji zdobyły Katy Perry i Ariana Grande. Pierwsza, wstępująca na tron nowa królowa popu, druga, wschodząca gwiazda, której świeżo wydany album zdobywa zaskakująco dobre recenzje. Dla nas ważniejsze jest, że przedstawiciele bardziej alternatywnego podwórka powoli zaczynają przebijać się do masowej świadomości zdobywając zasłużone uznanie. Należy wspomnieć przede wszystkim nominacje dla takich potęg jak Arctic Monkeys i The Black Keys, oraz debiutantów Charli XCX, Sama Smith’a czy Jungle.

Głosować można na stronie MTV, natomiast zwycięzców poznamy 9 listopada podczas gali, która w tym roku odbywa się w Glasgow.

Nie ma więcej wpisów