Jeśli zapytam o najbardziej świąteczną z popularnych piosenek, prawdopodobnie każdy z Was bez zastanowienia wykrzyknie „Last Christmas”. Oczywiście, hit grupy Wham! jest punktem obowiązkowym każdych świąt, tak jak „Kevin sam w domu”, ciężarówki Coca-Coli i szał zakupów. Jest jednak jeszcze jedna piosenka, która towarzyszy nam już od trzydziestu lat w okresie przedgwiazdkowym rozgrzewając nasze serca i skłaniając nas do dobroczynności. „Do they know it’s Christmas?” to singiel, który odświeżany jest w momentach, kiedy współpraca ponad podziałami jest szczególnie istotna dla każdego z nas. Właśnie powstała czwarta wersja piosenki.

Twórcą „Do they know it’s Christmas?” jest Bob Geldof. Napisał ją w 1984 roku, kiedy poruszony głodem w Etiopii postanowił wykorzystać muzykę pop do podniesienia świadomości problemu i realnego finansowego wsparcia. Skrzyknął wówczas swoich przyjaciół ze świata show-biznesu i razem, w nie więcej niż dwadzieścia cztery godziny, nagrali singiel, który nucimy do dziś. Całość została wydana pod szyldem Band Aid, w którego skład wchodzili m.in. Phill Collins, Bono, George Michael, Duran Duran, Kool & The Gang, Sting, Boy George czy Paul McCartney.

W 2004 roku powstała kolejna wersja „Do they know it’s Christmas?”, tym razem dochód ze sprzedaży singla przeznaczony był na walkę z głodem w Darfurze. Za produkcję obok Boba Geldofa odpowiedzialny był między innymi Damon Albarn. Brand Band Aid 20 tym razem obejmował m.in.: Bono, Chris’a Martina, Dizzee Rascala, Justin’a Hawkinsa z The Darkness, Katie Melua, Róisín Murphy, Joss Stone, czy Robbie’ego Williamsa.

Na trzydzieste urodziny kawałka doczekaliśmy się kolejnej wersji, tym razem zadedykowanej walce z wirusem Ebola. Kawałek wraz z teledyskiem miał premierę 17 listopada. Za produkcję oprócz Geldofa odpowiedzialny był Paul Epworth. Supergrupa nazwana została Band Aid 30, a w jej skład weszli między innymi weteran kawałka Bono, oraz po raz drugi Chris Martin. Reszta składu oparta jest przede wszystkim na młodych, święcących triumfy brytyjskich muzykach takich jak Bastille, Clean Bandit, Alfie Deyes, Paloma Faith, Ellie Goulding, Olly Murs, One Direction, Rita Ora, Emeli Sande, Ed Sheeran, Sam Smith czy Jessie Ware. Zostali oni wsparci przez żywe legendy Elbow, Shinead O’Connor oraz Seal’a. Najnowsza wersja „Do they know it’s Christmas?” doczeka się również remixów, które wyjdą spod rąk Underworld oraz Disclosure.

Jak widać muzyka nadal potrafi jednoczyć w słusznej sprawie. Jak Wam podoba się nowa wersja świąteczna klasyka? Lepsza od poprzednich?

Nie ma więcej wpisów