Od czasu wypuszczenia albumu „1.577” w zespole Myslovitz zmieniło się bardzo wiele. Przede wszystkim była to pierwsza płyta grupy, która została nagrana bez Artura Rojka (wokalista ten odszedł od swojego rodzimego zespołu w roku 2012 i rozpoczął solową karierę). Wraz z brakiem pierwotnego wokalisty, Myslovitz straciło liczną grupę fanów i wcześniejszą charyzmę. Jednak piątka muzyków, na czele z nowym liderem Michałem Kowalonkiem, szybko i skutecznie znalazła nową energię i siłę na kolejne kompozycje.

Dziś poznajemy jedną z nich. „Tysiąc żurawi” to delikatny i kojący utwór, w którym słyszymy tradycyjne brzmienie gitar Myslovitz, a piękną inspiracją do napisania owej piosenki była japońska opowieść o tysiącu żurawi z origami, których złożenie spełnia marzenia. W słowach śpiewanych przez Kowalonka słyszymy niezwykłą siłę emocji i wiarę w marzenia i pragnienia. Wiarę w to, iż możemy wpłynąć na rzeczywistość poprzez zaklęcia.

Co najważniejsze w istnieniu „Tysiąca żurawi” to cel z jakim powstał dany utwór. Piosenkę tę można kupić na iTunes oraz w serwisie Bandcamp, a całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla rodzin górników poszkodowanych w katastrofie w KWK „Mysłowice – Wesoła”. Pieniądze przekazane zostaną także na utworzenie funduszu edukacyjnego dla kilkuletniej dziewczynki, która w wyniku październikowego wypadku została sierotą. To niezwykły gest ze strony polskich muzyków, którzy wykazali się wielką wrażliwością i zrozumieniem, a przy tym stworzyli naprawdę genialny utwór.

„Tysiąc żurawi” nie ma żadnej ceny minimalnej ani ceny maksymalnej. To kupujący decyduje ile chce przekazać potrzebującym.

Nie ma więcej wpisów