11 grudnia opublikowała EP-kę zatytułowaną „Dream”, a na niej pięć niezwykle dojrzałych i nad wyraz profesjonalnych kompozycji. Nic dziwnego skoro Olga Matu muzyczne szlify zdobywała na Berklee College of Music w Bostonie. I to wcale nie jest jej debiutancki materiał.

Jazzowe i soulowe granie płynie w jej krwi, a klimat nowojorskich knajp słychać w jej muzyce. Jako nastolatka wychowywała się na twórczości Erykah Badu, Tracy Chapman czy Billa Evansa, a tuż po studiach w Bostonie zatrzymała się na kilka chwil w Nowym Jorku, aby chłonąć inspirujący klimat tego miasta.

Nasz kolejny #ArtystaTygodnia to postać wyjątkowa – zarówno pod kątem muzycznym jak i osobowościowym. Artystka niezwykle świadoma swojej twórczości, a to wszystko znajdziecie słuchając EP-ki „Dream”.

Zagłosuj na Olgę Matu w plebiscycie Artysta miesiąca: Styczeń 2015 >>>

1. Kim jesteś?

Jestem lublinianką. Jestem osobą, która stara się przejść przez życie szczęśliwie robiąc to, co kocha. Jestem sentymentalna i wrażliwa. Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam obdarzona umiejętnością składania nutek w piosenki!

2. Co i w jaki sposób tworzysz?

Piszę teksty, piszę melodie i staram się składać je w jedną całość. Zawsze trudno mi zdefiniować swoją własną muzykę, więc pozostawię to słuchaczom! 🙂

Zwykle wygląda to tak, że najpierw coś mnie rusza, smuci, zastanawia, cieszy, a kiedy przychodzi ta magiczna chwila, w której jakoś to wszystko składa się w poukładane myśli, palce są na tyle łaskawe, że płynnie budują progresję na klawiaturze pianina, a głos jakoś dochodzi do sensownej melodii i w końcu czasem po 20 minutach, czasem po 10 godzinach powstaje utwór.

Bardzo nie lubię pisać utworów na raty. Wszystkie, które powstawały w ten sposób wylądowały w przysłowiowej szufladzie. Wszystkie oprócz jednego. „Try” z EP-ki „Dream” bardzo długo czekał na premierę, bo aż 6 lat!Dobrze się stało, ponieważ znaczenie tego utworu wcale się dla mnie nie zmieniło, a mogłam odpowiedzieć 20 – letniej Oli na kilka pytań tworząc na końcu drugiej zwrotki pewne podsumowanie.

„Somebody rolled a dice, here take it it’s your life
At times you’re given all you want at times you make it on your own.
Somebody told me once, no mountain is too high
You can fall a million times, but the chance won’t happen twice”

3. Kim/czym się inspirujesz?

Hmm, chyba wszystko co mnie otacza jest pewnym bodźcem do przemyśleń, a przemyślenia i emocje zwykle budzą potrzebę pisania – ludzie, ich zachowania, muzyka, podróże. Zdarzyło mi się raz napisać utwór zainspirowany rzeźbą 14 – letniej baletnicy Edgara Degas, ale pisanie o martwej naturze jest chyba jednym z trudniejszych zadań, więc nie zdarza mi się to zbyt często.

4. Co dla Ciebie jest najważniejsze w tworzeniu muzyki?

Sam akt tworzenia. Bywają dni, tygodnie, a nawet miesiące kiedy nic absolutnie nie chce się urodzić. Ale kiedy w końcu przychodzi ten moment, poczucie czasu, obowiązki czy wcześniej zrobione plany znikają z tapety i liczy się jedynie przedłużenie tej twórczej chwili.

Oczywiście jeszcze lepiej dzielić ją z ludźmi, którzy nadają na tych samych falach. Wtedy to uczucie jest spotęgowane. W ubiegłym roku pierwszy raz doświadczyłam takiej sytuacji pracując przy „Dream EP” z Fryderykiem Szulgitem, Andrzejem Koniecznym, Pawłem Stachowiakiem, Błażejem Domańskim i Maćkiem Pietranikiem.

W przeszłości pracowałam z różnymi ludźmi, których bardzo dobrze wspominam, ale takiej magii nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Chyba „Dream EP” będzie dla mnie z tego względu zawsze wyjątkowym krążkiem.

5. Jeśli nie muzyka to…?

Film. Bardzo lubię bawić się kamerą jak tylko wpadnie mi w ręce. Dużo frajdy sprawiło mi kręcenie i składanie filmu do coveru „All I Want For Christmas Is You”, który nagrałam dwa lata temu przed świętami.

Zdarza mi się też robić filmy na prośbę rodziny i znajomych. Oczywiście technicznie nie posiadam żadnej wiedzy w tym temacie, ale na pewno pochłania mnie to równie mocno jak muzyka jak już uda mi się dorwać jakiś lepszy aparat.

Polub nasz profil na Facebooku, aby być na bieżąco!

Nie ma więcej wpisów