Jeszcze dwa lata temu nikomu nieznany, a dziś bije rekordy popularności na całym świecie. Wyprzedając koncerty i sprzedając płyty w milionowych nakładach pokazuje, że ludzie chcą słuchać dobrej muzyki. Kim jest i skąd wziął się fenomen Sama Smitha?

Pochodzi z Londynu i tam uczęszczał do Youth Music Theatre UK dla osób w wieku 11-21. Instytucja ta ma na celu kształcenie na jak najwyższym poziomie przyszłych aktorów, muzyków, reżyserów, scenarzystów, kompozytorów, choreografów czy też osoby w przyszłości pracujące w obsłudze technicznej teatru. To właśnie tutaj uczęszczali między innymi: Ed Sheeran czy Jetta.

Po drodze był jeszcze zespół jazzowy i chór w szkole katolickiej. Jednak pierwszą popularność przyniósł mu singiel „Latch” duetu Disclosure, w którym Sam Smith udziela się wokalnie. Kilka miesięcy później Sam publikuje swój pierwszy autorski singiel zatytułowany „Lay Me Down” jako zapowiedź debiutanckiej płyty. To także kolejny gościnny występ, tym razem w kawałku „La La La” autorstwa Shahida Khana znanego jako Naughty Boy. Utwór od razu stał się przebojem i wylądował na pierwszym miejscu UK Singles Chart.

W tym samym roku Sam wydaje pierwszą EP-kę pod tytułem „Nirvana” z czterema utworami, z której pierwszy singiel „Safe with Me” miał premierę w lipcu 2013 roku. Na wydawnictwie znajduje się jeszcze kolejny singiel zatytułowany „Nirvana”, akustyczna wersja utworu „Latch” i wersja live kawałka „I’ve Told You Now”.

Drugim singlem zwiastującym debiutancką płytę Brytyjczyka jest „Money on My Mind” – premiera w lutym 2014 roku. W tym samym czasie artysta ogłasza premierę krążka zatytułowanego „In the Lonely Hour”, która przypadła na maj 2014 roku nakładem wytwórni Capitol Records.

Przełom maja i czerwca 2014 roku to ogromna zmiana w karierze Sama Smitha. Jego debiutancki album ląduje na pierwszym miejscu UK Albums Chart i drugim miejscu na liście Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. I tak przez długi czas. Do 5 listopada 2014 roku „In the Lonely Hour” była drugą najlepiej sprzedającą się płytą w USA – jedynie Taylor Swift albumem „1989” zdołała wyprzedzić Sama.

2014 rok to także prestiżowa na Wyspach Brytyjskich nagroda BRITs Critics Choice i pierwsze miejsce w plebiscycie BBC Sound of 2014.

W styczniu tego roku „In the Lonely Hour” wskakuje na drugie miejsce najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii i tutaj pokonuje go jedynie Ed Sheeran z „X”.

Na obecną chwilę debiutancki album Sama Smitha sprzedał się w nakładzie ponad 5 milionów kopii na całym świecie i stał się najszybciej sprzedającym się brytyjskim debiutem od wielu lat.

Jednak fenomenalna sprzedaż płyt to część jego sukcesów. Sam zdobywa coraz więcej prestiżowych nagród muzycznych i nominacji. Wśród najważniejszych nominacji w 2015 roku to przede wszystkim sześć nominacji do amerykańskich nagród Grammy i pięć nominacji do BRIT Awards.

Czy ktoś ostatnio wspominał o kryzysie w przemyśle muzycznym? Z całą pewnością zaprzeczeniem tej teorii jest Sam Smith, który jako jedyny muzyk w 2014 roku sprzedał ponad milion kopii debiutanckiego albumu zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych.

Robi wrażenie, prawda? Czy jeszcze zastanawiacie się kim, do cholery, jest Sam Smith?

Nie ma więcej wpisów