Jest ich dwóch, obaj to Mateusze, razem nazywają się Małe Miasta. Mówi się o nich, że to bezprecedensowy projekt na polskiej scenie niezależnej. Z pewnością jest wyjątkowy, bo duet tworzony przez Mateusza Holaka i Mateusza Gudela kieruje swą szczególną uwagę w stronę muzyki alternatywnej i elektroniki, której wspólnym mianownikiem są tacy artyści jak: Shabazz Palaces, Clipping. czy Mykki Blanco.

Zagłosuj na Małe Miasta w plebiscycie Artysta miesiąca: Luty 2015 >>>

Zadebiutowali w maju 2014 roku utworem „Napięty grafik”, zapowiadani jako pierwszy rodzimy duet grający eksperymentalne R&B. Potem były „#Rysy”, kawałek ze świetnie połączoną elektroniką, R&B i hip-hopem. Wszystko to z dosyć prostym, ale jakże celnym tekstem, w którym doszukać się można trafnego odzwierciedlenia żywotu przeciętnego śmiertelnika z naszego rodzimego podwórka. „Ciągle mamy pod górę”, „wszyscy jesteśmy Chrystusami”, a każdy z nas ma swoje tytułowe Rysy. Singiel ukazał się w limitowanym nakładzie 45 kaset magnetofonowych, z ręcznie wykonanymi okładkami i bonusem na stronie B. Jak nietrudno się domyślić, cały nakład został wyprzedany.

1. Kim jesteście?

Mamy na imię Mateusz i jesteśmy zespołem. Produkujemy, piszemy, realizujemy i wykonujemy swoją muzykę. Oprócz tego zajmujemy się całą warstwą wizualną Małych Miast (Mateusz robi wideo, a Mateusz grafikę)

2. Co i w jaki sposób tworzycie?

Funkcjonujemy jako kolektyw, w którym proces twórczy nie jest jednoznacznie określony. W uproszczeniu: Mateusz jest odpowiedzialny za rytm, a Mateusz za tekst.

3. Kim/czym się inspirujecie?

Kimkolwiek/czymkolwiek.

4. Co dla Was jest najważniejsze w tworzeniu muzyki?

Bardzo istotny jest zew i satysfakcja towarzysząca procesowi twórczemu. Nie potrafimy jednoznacznie ustalić, co jest najważniejsze – wszystkie elementy związane z kreacją muzyki są istotne (wszelkie korzyści namacalne również są dla nas ważne).

5. Jeśli nie muzyka to…?

Inna forma komunikacji.

Nie ma więcej wpisów