Marcowe House-Nation Poland to prawdziwy grad nowości we wszystkich najciekawszych brzmieniach prosto z klubów. Polskie produkcje w stylu speed-garage, deep-house , slo’-mo’ czy neo-disco zwiastują prawdziwie taneczną wiosnę. Kilku uznanych producentów anonsuje nadchodzące pełnowymiarowe albumy oraz maksisinglowe winyle dla polskich i zagranicznych wytwórni: od odnogi Pets Recordings, czyli Step aż po Pogo House Records i Kolour Recordings z Detroit. Polskie House-Nation rośnie w siłę. Polska elektronika na parkietach, w podcastach i mixtape’ach całego świata.

SLG / Step

SLG gościł na naszych łamach w lutym, gdy anonsowałem jubileuszowe wydawnictwo Side One Ten i jego znakomity house’owy re-work utworu Michal Urbaniak Group. W marcu ukazała się natomiast najnowsza EP Łukasza Seligi wydana dla oficyny STEP (sublabelu Pets Recordings). Winyl z numerem katalogowym 006 pod tytułem Varsovia Marimba EP to swoiste podsumowanie warszawskiego okresu twórczości SLG – stąd szereg stołecznych odniesień. Płyta rozpoczyna się dub-repryzą Girl wziętą niczym z Homework Daft Punk: brzmi brudno, analogowo, funkowo. Fluuta to dynamiczny, deepowy house rodem z N.Y.C., który przechodzi następnie w downtempowy kawałek Czesław z samplami z … Czesława Niemena. Stronę B otwiera tytułowa Varsovia Marimba (tak, uzasadnione skojarzenia z Nagoya Marimba Steve’a Reicha), która już ma świetny feedback od DJ-ów jak Axel Boman, Midland, Gerd, Soul Clap, Jimpster i Damian Lazarus. EP-kę zamyka taneczna, wręcz balearyczna kompozycja Rondo De Gaulle’a – i nic dziwnego – spójrzcie na palmę w art-worku tej płyty i… tańczcie. A potem przełóżcie płytę ponownie na stronę A.

SLG / mat. prasowe

MARCIN KRUPA / Kolour Recordings

Marcin Krupa wydał swoją najnowszą EP już nie we własnym net-labelu Ponton Music, ale udał się wprost do ojczyzny nurtu house/techno – USA. Kolour Recordings, które publikuje 13 marca jego Selftitled EP pochodzi z Detroit (techno-city). Głębokie brzmienia zawadiacko zatytułowanych English Version Below czy Song With Love In The Title sięgają do początków muzyki house, linia basu brzmi jak w czasach Larry Hearda (In the beginning there was Jack). W czasach, gdy miesięcznik Mixmag postuluje, by przywrócić pojęciu deep-house należne mu brzmienie, Marcin Krupa znajduje się po właściwej stronie muzycznego dyskursu.

HOLIDAY 80 / Whiskey Disco

Holiday 80 to nowe przedsięwzięcie na polskiej scenie klubowej, które czeka niebawem zapewne bardzo duża popularność. 2 DJ-ów działających dla kultury klubowej w naszym kraju od lat (na razie pozostają anonimowi, ale zdradzę, że to ogniwo łączące Warszawę i Trójmiasto) nagrało EP inspirowane latami 80. w rodzimej muzyce rozrywkowej – reinterpretując te piosenki na własny sposób. Te reedycje to 4 nagrania , które w ekspresowym tempie znalazły swego wydawcę – Hotel Victoria EP ukaże się na winylu (a także w formie cyfrowej) nakładem amerykańskiej wytwórni Whiskey Disco . Od 2 marca płyta będzie dostępna na juno.co.uk, a od 30 marca w pozostałych sklepach płytowych. Posłuchajcie koniecznie Holiday 80 , którzy przerabiają nagrania Kombi, Krystyny Prońko, Krzysztofa Krawczyka czy Ewy Bem, by brzmiały jak najlepsze neo-disco czy house z roku 2015. To już kolejny dowód (wcześniej Warson / Tru:Funk, Ptaki, Very Polish Cut Outs), że polska muzyka rozrywkowa może być wciąż eksplorowana na nowo, bo ma niebywały groove!

DEYNA / Nu-Indee

Deyna, czyli DJ Dudekk koncentruje się coraz bardziej na sferze producenckiej aniżeli DJ-skiej. W marcu do kupienia najnowszy cyfrowy singiel No Way Out w 3 wersjach (original, instrumental, acapella). Deyna wyraźnie określił kierunek swoich muzycznych inspiracji i wycieczek brzmieniowych: lata 80. spotykają tu nowoczesne nu-disco. Wersja podstawowa jest tak chwytliwa (na wokalu Kostor / Exboyfriends), że kwalifikuje się z miejsca na przebój radiowy (zresztą już do posłuchania w Radio Kampus czy Czwórce). Logicznym krokiem jest wypuścić niebawem klubowe , przyjazne parkietom remiksy, na które czekam. Latem No Way Out może stać się rodzimym We Are Your Friends.

FONAI / i Records

Andrzej Fonai Pieszak pracuje obecnie w kilku muzycznych przedsięwzięciach: m.in. z Natalią Nykiel oraz Lari Lu grając koncerty i sesje klubowe. Nie przeszkadza mu to nadal tworzyć autorskich kawałków. Do darmowego pobrania jest deep-house’owy The Dunes w letnim, ibizowym klimacie.

Jeszcze bardziej korzenne, house’owe brzmienie od Fonai do sprawdzenia w najnowszym remiksie dla projektu Sands Live Tonight (z udziałem nowojorskiego wokalisty Franka H. Cartera III ). Zastanawiacie się jeszcze, czy warto kończyć szkołę muzyczną?

MARTIN DEPP / Pogo House Records

Martin Depp to jeden z najbardziej aktywnych producentów: tworzy własne utwory, remiksuje, zawiaduje własną oficyną Pogo House Records. Jego najnowszy remix to Being With You (na zamówienie Mike’a Millraina – właściciela Soul Revolution Records z Londynu – publikacja w kwietniu). Z okazji pierwszego roku działalności Gents & Dandy’s Records, 02.03.15 miała miejsce oficjalna premiera kompilacji VA – The Dandy Selected Remixes Vol.1, na której Marcin dokonał remiksu Johns Randle Lift Him Up. W wyniku powrotu do słuchania staroszkolnych klubowych produkcji z przełomu lat 80./90. Martin Depp zainteresował się trochę zapomnianym (niesłusznie!) gatunkiem jakim jest hip-house. Utwór Hauzz (dostępny poniżej jako free download) to bez wątpienia parkietowy banger, który powinien mieć swoja kontynuację: może z samplami / wersami najlepszego polskiego hiphopu z lat 90.?

PEKA / Pogo House Records

PeKa, czyli Patryk Kubicki to kolejny miłośnik najbardziej klasycznych dźwięków z najlepszej epoki muzyki house i garage, jaką były lata 90. Patryk zaczynał od fascynacji tech-house’em (label Code 2), ale już ostatnie EP Pump In 99 dla Immortal Music to czysto old-skoolowe brzmienie house z wokalizami i euforycznymi pianinami. PeKa tworzy produkcje jackin’ house, 2 step, speed-garage oraz jungle. Część z nich do pobrania jako free download:

Na wiosnę polecamy najnowszy house’owy track Near The Sun, a niebawem EP Heat Up dla Pogo House Records:

NO DRAMA

No Drama – duet z lutowego felietonu (Igor Fleiszer i Bartek Kaliś) bardzo mocno wchodzi na scenę klubową za pomocą kolejnych, bardzo udanych remiksów. Ulubionymi gatunkami tych producentów pozostają nadal funky- i disco-house, a szlifów remikserskich doświadczyły od No Drama takie formacje jak Oszibarack, Crab Invasion, xxanaxx czy Pimo. Poniżej remiks chłopaków na konkurs labelu Party Fine (oficyna francuskiego producenta Yukseka) – Musicis.pl życzy zwycięstwa!

PIMO / Mopi Music

PiMO to Piotr Jarecki – założyciel i ½ słynnego polskiego duetu Modfunk, który we wczesnych latach dwutysięcznych zawojował polską scenę klubową produkcjami na płyty Pepsi Faza czy własny album Superfuzja. Single takie jak Souler, We Got Game czy Love & Hate (feat. Evah) gościły na parkietach klubów i w Radiostacji. Fascynacja brzmieniami elektro i francuskim house’em owocowała również doskonałymi remiksami dla Brodki czy Reni Jusis. Dziś PiMo nagrywa solo, a jego ostatnia EP By Your Side (wydana oficjalnie w styczniu) zasługuje na niewątpliwą uwagę. Świetny vocal -house’owy numer z zachwycającym głosem The Rumour, samplem z grupy Daab (W Moim Ogrodzie) doczekał się równie dobrych remiksów od No Drama i Seba Skalskiego (kapitalny house’owy dub)

SEB SKALSKI / COCO W£ADEK / SpekuLLa Records

Seb Skalski pracuje wciąż nad nowymi muzycznymi projektami, najnowszy z nich to COCO W£ADEK. Sebastian niewątpliwie zaliczy ubiegły rok do udanych: Next Drop EP zagościło w muzycznych podsumowaniach rocznych w ścisłym Top 10 u takich tuzów kultury house jak Todd Terry, Mr. V czy Jamie Lewis. Obecnie Sebastian intensywnie pracuje nad swoim pełnym albumem (o którym niebawem). W SpekuLLa Records ukazało się właśnie bardziej undergroundowe, techniczne oblicze Sebastiana – używającego aliasu Coco W£adek – premiera mocnych brzmień tech/deep/minimal na Traxsource 16 marca.

Jako podsumowanie marca, taneczne wspomnienie sprzed 10 lat: Modfunk z wokalami od Evah (3 lata wcześniej Modfunk dokonał znakomitego remiksu na maxi-singla Evah Nie Taki Jak Ty).

Nie ma więcej wpisów