Pomimo tego, że jest to informacja, której się spodziewaliśmy, wywołała wśród nas smutek. Jedna z najciekawszych imprez w Warszawie, FreeFormFestival w 2015 roku nie odbędzie się. O przerwie organizatorzy poinformowali za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych.

Po ponad 10 latach obecności w stolicy, FreeForm zapowiada roczną przerwę oraz powrót w nowej, odświeżonej formule. Impreza była wielkim świętem muzyki elektronicznej wszelkiej maści i przykładem, jak można zbudować interesujacą markę na alternatywnych fundamentach oraz zrównoważonym rozwoju. Przy okazji wpisała się na stałe w jesienny kalendarz Warszawy. Do tej pory na scenach FFF wystapili między innymi: Woodkid, Moderat, Azealia Banks, Klaxons, Fenech-Soler, Tricky, Goldfrapp i wielu innych.

Zaistniała sytuacja prowokuje kolejną dyskusję o rynku festiwalowym w Polsce. Po zeszłorocznych problemach organizacyjnych jubileuszowej odsłony FreeFormu i jego przeniesieniu w ostatniej chwili z maja na październik można się było spodziewać, że kolejna edycja imprezy stanie pod znakiem zapytania. Jednak nie tylko FFF miał w zeszłym roku problemy. Wystarczy przypomnieć sobie, że w ostatniej chwili został odwołany festiwal Pozytywne Wibracje, Coke Live Music Festival po stracie sponsora zniknął na roczną przerwę. Selector odbył się jedynie w teorii, gdyz to, co miało byc odświezoną formułą okazało się ogromnym niewypałem i jednym, skądinąd świetnym koncertem SBTRKT. Problemów nie ustrzegł się nawet największy gracz na rynku, gdyński Open’er, który doświadczył dużego spadku frekwencji.

Zjawisko można interpretować dwojako. W opcji pesymistycznej mamy doczynienia z kryzysem branży festiwalowej, objawiajacym się przede wszystkim poprzez drastyczny spadek zainteresowania tą formą rozrywki. Bardziej optymistycznie można zaryzykować stwierdzenie, że o to rynek festiwalowy w Polsce dojrzał. Taki sposób spędzania czasu przestał być nowinką, a co za tym idzie publika zaczeła świadomie i bardziej selektywnei przyglądać się ofercie. W efekcie organizatorzy zmuszeni będą do dokonania zmian oraz uatrakcyjnienia swoich imprez. Nadzieję na taki właśnie obrót spraw daje deklaracja organizatorów FreeFormu o powrocie w roku 2016 oraz zapowiedziane już odświeżenie Coke Live, teraz jako Kraków Live.

Nie ma więcej wpisów