Nowa krakowska formacja spod znaku mieszanki indie i garażowego rocka powstała na początku tego roku. Za projekt odpowiadają znane nazwiska tamtejszej sceny. Fanom alternatywnego grania i młodego niezalu nie powinna być obca nazwa Die Flöte, której to jedna z czołowych postaci, Daniel Grzymała powołał do życia owoc współpracy z członkami innych podwawelskich kolektywów. Taxez to także doskonale znany Maciej Nowacki, na co dzień występujący ze swoim projektem o nazwie Kaseciarz oraz Artur Rębisz, była postać Two Red Triangles.

Rozwijając wcześniej wspomnianą zawartość gatunkowych szufladek warto zwrócić uwagę na to, co sami mowią o swojej muzyce. Zespół prezentuje się jako twórcy kompozycji inspirowanych indie rockiem lat 90-tych, w stylu Dinosaur Jr czy Built to Spill, ze szczególnym naciskiem na kształt melodii i chropowatość formy. Spośród numerów pisanych przez wspomnianego Daniela, do tej pory poznaliśmy tylko jeden: „Myths of the overrated”. Obecnie pracują nad debiutanckim krążkiem.

1. Kim jesteście?

Daniel: Taxez. Ja znałem Maćka, Maciek znał Artura, miałem jakieś szkice numerów, więc postanowiliśmy się spotkać i spróbować co z tego wyjdzie.
Maciek: Z Arturem grałem wcześniej w zespole Vasana jako sekcja rytmiczna i pomyślałem, że fajnie by było spróbować grać utwory, które są już w dużej mierze skomponowane.

2. Co i w jaki sposób tworzycie?

Daniel: Głównie slackerskie najntisowe granie z bardziej rockerskim przytupem niż ma to miejsce w innym projekcie, w którym się udzielam (Die Flote). Początkowo kawałki układałem pod kątem solowego projektu, ale zorientowałem się, że więcej żywych instrumentów zadziała tylko na plus, tak więc jest nas teraz trzech. I dobrze, chłopaki mają świetne pomysły na aranże wywracając niektóre numery do góry nogami na korzyść dla ostatecznego efektu.
Artur: Nieprawda.

3. Kim/czym się inspirujecie?

Daniel: Taxez to raczej hybryda inspiracji każdego z nas. Jeśli chodzi o mnie – wielka trójca to Mac Demarco, Dinosaur Jr, Built to Spill.
Maciek: Różne zespoły rockowe, ale głównie BAJM.
Artur: Stawiam na klimat i ambitne podejście do muzyki, więc siłą rzeczy, główną inspiracją jest Taxez.

4. Co dla Was jest najważniejsze w tworzeniu muzyki?

Daniel: Dobro numeru. Stawiam na melodie, chłopaki raczej na transowy groove (?).
Maciek: Dobry rockowy zadzior.
Artur: Lubię gdy płyty są spójne pomimo różnorodności utworów. Ważne jest też, aby uchwycić moment, nagrać i yo. Takie rzeczy same wychodzą na próbach, jeżeli wszyscy odbierają na tych samych falach.

5. Jeśli nie muzyka to…?

Daniel: Luzerskie spędzanie czasu przy filmach i konsoli.
Maciek: Praca w pasmanterii.
Artur: Pieniądze.

Nie ma więcej wpisów