Jubileuszowa edycja OFF Festivalu bez fajerwerków, ale za to z najbardziej eklektycznym programem ze wszystkich dotychczasowych edycji. Wierni fani wydarzenia zaskoczeni nie będą, nowi z pewnością znajdą coś dla siebie.
Tegoroczny program ma kilka mocnych punktów, których w nadchodzący weekend pominąć nie można. Przygotowując sobie własną rozpiskę koncertową warto wziąć pod uwagę poniższych artystów, by nie opuszczać Doliny Trzech Stawów z poczuciem straty znakomitych koncertów. W tym zestawieniu celowo pominięte zostają obowiązkowe punkty OFF Festivalu 2015: Patti Smith i Ride, bo powodów dla których warto tych artystów zobaczyć jest zbyt dużo.

Susanne Sundfør
Fenomenalna wokalistka, pianista i kompozytorka. W swojej rodzimej Norwegii osiągnęła już status gwiazdy, poza nią zdobywa coraz większe uznanie. Na swoim koncie ma znakomite nagrania z Röyksopp, M83 czy Nilsem Petterem Molværem. Jej muzyka to połączenie eterycznego popu osadzonego w skandywanskiem stylistyce z elementami wysublimowanej elektroniki. W Katowicach pojawi się ze swoim szóstym albumem „Ten Love Songs”.

Sun Kil Moon
Marka Kozelka nikomu przedstawiać nie trzeba. Na OFF Festivalu gościł już w 2009. Teraz powraca ze swoim projektem Sun Kil Moon i nowym wydanym w czerwcu krążkiem „Universal Themes”. Jak zpowiadają organizatorzy „To będzie koncert, który uraduje nie tylko fanów amerykańskiego indie folku, ale wszystkich, którzy w muzyce cenią sobie unikalny splot kruchego piękna z brutalną prawdą”.

Sun O)))
Na występ tego projektu miłośnicy muzycznych dokonań Stephena O’Malley czekali z niecierpliwością. Muzyka Sunn O))) to najbardziej ekstremalne doświadczenie dźwiękowe, z jakim OFF festiwalowicze będą mogli się zetknąć (no może poza Swans). Po wydaniu znakomitego albumu wraz ze Scottem Walkerem znaleźli się w czołówce artystów „must see”.

Władysław Komendarek
Postać absolutnie kultowa, której dokonania powinien znać każdy szanujący się fan elektroniki. Popularność zdobył dzięki grze w progrockowej formacji Exodus. Później zaczął mocno eksperymentować z muzyką filmową i teatralną, wykorzystywać instrumentarium i realizować swoje nieszablonowe pomysły na muzykę. Zafascynowany klasycznymi utworami muzyki poważnej, przekłada na współczesne brzmienia z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju syntezatorów. Wszystko to sprawiło, że Władysław Komenderek uznawany jest za pioniera polskiej elektroniki – nie bez powodu.

Xiu Xiu gra muzykę z „Twin Peaks“
Jamie Stewart również odwiedził już OFF Festiwal. W ten weekend odwiedzi go ponownie z absolutnie wyjątkowym projektem. Kultowa ścieżka dźwiękowa Angelo Badalamentiego i Davida Lyncha w jego opracowaniu swoją premierę miała w kwietniu na wystawie „David Lynch: Between Two Worlds” w Brisbane. Teraz Xiu Xiu na kilku wygranych koncertach w tym na OFF Festivalu zaprezentuje ją w całości. Podział w zespole będzie następujący: Stewart stanie za mikrofonem i zagra na gitarze i klawiszach, Shayna Dunkelman obsługiwać będzie wibrafon, perkusję i klawisze, Angela Seo natomiast syntezatory i perkusjonalia. Bob z kolei wcieli się w role dyrygenta.

King Khan & The Shrines
Rezydująca obecnie w Berlinie, międzynarodowa ekipa King Khan & The Shrines po raz pierwszy pojawiła się u nas na zeszłorocznej edycji gdańskiej imprezy Soundrive. Ci którzy mieli okazję zobaczyć ich na scenie wiedzą, że to grupa, która w swoich dokonaniach łączy garażowy rock połączony z jazzem i psychodelicznym soulem, napędzany energią charyzmatycznego frontmana. Istne szaleństwo.

Olo Walicki Kaszebe II
Projekt Ola Walickiego, kontrabasisty jazzowego – i yassowego – a także kompozytora i producenta wspierany muzycznie przez bardzo uzdolnionych muzyków trójmiejskiej sceny: M.Bunio.S (głos, gitara, sample), Piotr Pawlak (gitara), Tomek Ziętek (trąbka, klawisze) i Kuba Staruszkiewicz (perkusja). W zeszłym roku wydał swoją drugą płytę Kaszebe II, na której gościnnie wystąpili (i teksty napisali) m.in. Tymon Tymański, Gaba Kulka i Dorota Masłowska.

Jacek Sienkiewicz
Nie bez powodu zaliczany jest do grona najlepszych polskich producentów. Od lat stanowi wizytówkę naszego kraju na scenie klubowej. Regularnie grywa w najlepszych klubach na świecie, a jego płyty wychodzą w Cocoon, labelu należącym do Svena Vatha, niemieckiej legendy elektroniki, sam też w swojej wytwórni Recognition promuje młodych artystów.

Son Lux
Szturmem wdarł się do grona najbardziej obiecujących songwriterów i odkryć muzycznych ostatnich lat. Ryana Lotta – multiinstrumntalista, znakomity tekściarz, odważny w swoich eksperymentach, przez kilka lat osiągnął status swoistego rodzaju gwiazdy na scenie niezależnej. Na koncie współpracę m.in. z Sufjanem Stevensem, Richardem Parrym (Arcade Fire) i Lorde oraz kilka świetnie przyjętych albumów.

Nie ma więcej wpisów