1   +   3   =  

Zgodnie z wszelkimi wcześniejszymi zapowiedziami tegoroczna edycja AlterFestu odbędzie się w połowie kwietnia i potrwa trzy dni. Poznaliśmy właśnie ostateczny skład mysłowickiego festiwalu. Szczęśliwa dwunastka wykonawców (dwóch nowych artystów przedstawiano od początku lutego w każdy kolejny środowy wieczór) przedstawia się naprawdę imponująco. Znowu zwyciężyła stylistyczna różnorodność, którą jak zawsze podkreślają twórcy imprezy.

Część line-upu zajmują propozycje okołorockowe, począwszy od Keskese, czyli indie-rockowego śląskiego kwintetu (do zespołu dołączyła w ostatnim czasie perkusistka Agata Szulc) czy łodzian z Call The Sun, którzy dwa lata temu, tuż po opublikowaniu swoich pierwszych utworów, gościli na scenie Open’er Festival.

Na scenie pojawi się także muzyczno-poetycka formacja Granatowy Prawie Czarny, która sama siebie określa pionierami nurtu deszcz metal. Nieco innego kolorytu nada występ lokalnej hip-hopowej grupy, Menippe, która w 2014 roku wydała album „NightWalk” wraz z integralną częścią całego przedsiębwzięcia, czyli dopełniającym go pełnometrażowym filmem.

Bardziej elektronicznie przedstawią się dobrze wszystkim znany Baasch, Piotr Kaliński w swoim wcieleniu nazwanym Hatti Vatti oraz katowicki projekt SOXSO złożony z wokalistki Nataszy Ptakovej oraz Macieja Sawocha, znanego także z występów z duetem Jóga. Kolejny śląski akcent to występ Erith, czyli gliwickiej artystki na pełen etat, która debiutowała zaledwie rok temu. Martyna Biłogan przedatawi swoje kojące kompozycje z pogranicza elektroniki, synthpopu, folku i dream popu.

Do Mysłowic zajrzy także delegacja z Krakowa w postaci grupy Sibiga, którzy opisują się w paru prostych słowach: elektronika, gitary, polski tekst. Panowie zaprezentują swój najświeższy materiał z debiutanckiego, zapowiedzianego na 19 marca albumu „Leopold”. W line-upie nie zabrakło także dwóch przedstawicieli wytwórni Kayax – prezentującego swój najnowszy album KRÓLa oraz Piotra Madeja znanego szerzej jako Patrick The Pan.Zagranicznymi gośćmi będzie grupa Birdy Hunt, która przybędzie na Śląsk z Paryża. Francuzi skutecznie budują swoją pozycję już od 2007 roku, pojawiając się nie tylko na największych rodzimych festiwalach (Rock en Seine, Printemps de Bourges), ale także grając swoje trasy w Europie i Azji. Ostatnim wydawnictwem zespołu był krążek „Shoplift” z 2014 roku.

AlterFest organizowany jest w dwóch klimatycznych miejscach, które potęgują odbiór muzyki: w mysłowickim Kościele Ewangelickim oraz w budynku byłego, nieistniejącego już kina Adria. Tegoroczna, piąta już edycja festiwalu, odbędzie się od 21 do 23 kwietnia. Sprzedaż biletów w cenie 10, 20 i 40 złotych (kolejno: czwartek / piątek, sobota / karnet trzydniotwy) ruszy niebawem. Więcej informacji na profilu festiwalu.

Nie ma więcej wpisów