W grudniu rusza jedenasta już odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Zubroffka. Impreza, która zyskała miano prestiżowej, stanowi pomost między kulturą wschodu a zachodu. W tym roku selekcjonerzy musieli wybierać z prawie dwóch tysięcy filmów, co jeszcze dobitniej potwierdza renomę białostockiego festiwalu.

Jak co roku, Zubroffka dla każdego zainteresowanego przygotowała coś specjalnego. Oprócz pokazów konkursowych i specjalnych, warsztatów, wystaw i filmowych śniadań, ważną rolę odgrywają również koncerty. W tym roku cztery na pięć festiwalowych wieczorów wypełni różnorodna muzyka z wszystkich stron świata.

Największym wydarzeniem będzie otwarcie imprezy, podczas którego legenda dubstepu i założyciel wytwórni Hyperdub, Kode9, zagra na żywo do filmu Alfreda Hitchcocka pt. „Szantaż”. Steve’a Goodmana znają wszyscy miłośnicy muzyki elektronicznej. To w jego labelu wydają m. in. Burial i Zomby, a on sam przyczynił się do rozwoju takich gatunków jak dubstep i UK bass. Zubroffka tym samym kontynuuje tradycję mocnego otwarcia – w ubiegłych latach Białystok gościł m. in. DJa Qberta i Múm, którzy również wykonywali swoją muzykę do niemych filmów.

To jednak nie koniec muzycznych gości. W klubie Fama zagra również, umiejętnie łączący dubstep i trip-hop, zespół King Midas Sound. Tego samego dnia na scenie pojawią się również Dub Phizix & Strategy z odpowiednim ładunkiem drum and bassu. W tropikalne rejony zabiorą słuchaczy Uproot Andy, dzięki dawce podbitego basem brazylijskiego brzmienia oraz Milangeles z Włoch, którzy juke, trap i brazylijski funk mają we krwi. Obok nich zaprezentują się Global Diggers – rodzimy taneczny kolektyw.

Na uwagę zasługuje też konkurs wideoklipów. W czwartkowy wieczór zostaną wyświetlone teledyski  takich artystów jak Lorn, Rysy, Mark Pritchard, Miike Snow czy The Prodigy. Po wszystkim swój mroczny elektroniczny set zaprezentuje Moa Pillar z Rosji. Jeden z najbardziej utalentowanych przedstawicieli techno ze wschodu zabierze  w świat, który sam określa jako spiritual bass.

Festiwal odbędzie się w dniach 7-11 grudnia. Szczegóły koncertów poniżej.

Co: Kode9 na żywo do „Szantażu” Hitchcocka
Kiedy: 7.11 (środa)
Gdzie: Kino Forum, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 20:30
Bilety: 15 / 20 PLN

Co: Konkurs Music Video i koncert Moa Pillar
Kiedy: 8.11 (czwartek)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 22:00
Bilety: wstęp wolny

Co: King Midas Sound / Dub Phizix & Strategy
Kiedy: 9.11 (piątek)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 22:30
Bilety: 15 / 20 PLN

Co: Uproot Andy / Milangeles / Global Diggers
Kiedy: 10.11 (sobota)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 22:30
Bilety: 15 / 20 PLN

Nie ma więcej wpisów