Niedawno organizatorzy białostockiego festiwalu podzielili się radosną informacją – tegoroczna edycja odbędzie się na pewno. Ustalenia na wyższych szczeblach władzy sprawiły, że impreza jest niezagrożona. W związku z tym dzisiaj poznaliśmy trzech kolejnych artystów, którzy w dniach 23-25 czerwca pojawią się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Pierwszą wykonawczynią jest Juana Molina, która do Polski przyjedzie aż z Argentyny. Na muzycznej scenie działa już od przeszło dwóch dekad, a przez jej twórczość przewinęły się wpływy indie popu, art popu i folku. Obecnie słyszalne są u niej elementy muzyki elektronicznej, które klasyfikują jej dokonania jako folktronicę. Śpiewa po hiszpańsku, a pretekstem do wizyty w Białymstoku będzie premiera jej najnowszej płyty. Album „Halo” jest zaplanowany na 5 maja, a wydanie pierwszego singla, zatytułowanego „Cosoco”, miało miejsce tydzień temu. Kompozycja, o nieco psychodelicznym wydźwięku, jest w istocie bardzo radosna i z pewnością sprawdzi się, wraz z resztą materiału, podczas czerwcowego koncertu.

Mimo że to panie odgrywają główną rolę podczas tegorocznej edycji Halfway Festival, do programu dołączył również przedstawiciel płci męskiej – Cass McCombs. To nazwisko nie powinno być anonimowe. Cass jest singerem-songwriterem ze Stanów Zjednoczonych, który swoimi starannie zaaranżowanymi kompozycjami urzeka już od premiery albumu „A” sprzed czternastu lat. Jednak podczas zapowiedzianego koncertu skupi się pewnie na tym niedawnym – „Mangy Love” wydanym rok temu. Płyta nieco niepokojąca, w której słyszalne są dźwiękowe inspiracje latami siedemdziesiątymi, cechuje się typową dla artysty wciągającą narracją. Jaką piękną historię opowie Amerykanin podczas pobytu w Polsce?

Pakiet dzisiejszych ogłoszeń dopełnia Cate Le Bon. Urodzona w Walii artystka jako songwriterka podtrzymuje charakter ogłoszeń festiwalu. Jej wydane dotychczas cztery albumy próbują odświeżać instrumentalne tendencje obecne w muzyce sprzed pięćdziesięciu lat – gitarowe przestery i, niezwykle wyraźną u ogłoszonych dzisiaj wykonawców, psychodelię. Artystka pod koniec stycznia wydała EP-kę „Rock Pool”, a jej artystyczny, a mimo to przepełniony energią styl, powinien znaleźć idealne odzwierciedlenie na scenie.

Poznaliśmy już dużo, bo aż dziewięciu artystów tegorocznej edycji Halfway Festival. Tym bardziej oczekiwanie na czerwiec wzmaga się – w Białymstoku zobaczymy m. in. The Veils, Torres i Agnes Olsen. Karnety w cenie 140 PLN (ulgowy) / 160 PLN (normalny) można zakupić tutaj.

Nie ma więcej wpisów