2   +   4   =  

Na taką informację czekali zapewne wszyscy fani shoegaze. Legendarna grupa pojawi się w Polsce na klubowym koncercie i przywiezie ze sobą brzmienie albumu „Slowdive”, wydanego po trwającej ponad dwie dekady przerwie.

W 2014 roku reaktywowane Slowdive dało koncert na OFF Festivalu. Był to jeden z występów, które stanowiły swoisty przegląd legend shoegaze, stworzony przez dyrektora artystycznego festiwalu – Artura Rojka (w innych latach podczas imprezy pojawili się również Ride, My Bloody Valentine i The Jesus and Mary Chain). W październiku, po trzech latach od pamiętnego koncertu, grupa powraca do Polski, aby zaprezentować się w klubie.

Zespół, w którym główną rolę odgrywają Neil Halstead i Rachel Goswell, uformował się w 1989 roku. Dwa lata później ukazała się płyta „Just for a Day”, poprzedzona trzema EP-kami: „Slowdive”, „Morningrise” i „Holding Our Breath”. Obecnie zarówno album długogrający, jak i trzy krótsze wydawnictwa, tworzą kanon muzyki spod szyldu dream pop i shoegaze. Za największe osiągnięcie Brytyjczyków można jednak uznać „Souvlaki”. Płytę, która w dziesięciu utworach zmieściła całą magię melancholijnej odsłony shoegaze i za ścianą dźwięku ukryła prawdziwe emocje. Dyskografię zespołu wydaną w ubiegłym wieku zamyka „Pygmalion”. Eksperyment, stawiający bardziej na kojące ambientowe urywki i hipnotyczne pejzaże, okazał się strzałem w dziesiątkę i wbił się na stałe w świadomość słuchaczy, mogących również docenić rozwój grupy.

Wydawało się, że rozpad zespołu w roku 1995 będzie jego ostatecznym końcem. Członkowie rozeszli się w swoje strony (kariera solowa, Mojave 3 czy Monster Movie) i nastała cisza. Mimo to prawie dwadzieścia lat później grupa ogłosiła reaktywacyjną trasę, a w 2016 roku zdradziła, że pracuje nad nowym albumem. Ten ukazał się zaledwie dwa tygodnie temu. „Slowdive” to powrót w najlepszym możliwym stylu, silnie zakorzeniony w tradycji zespołu, ale szukający też połączeń z teraźniejszością. Za premierą płyty poszły też kolejne koncertowe ogłoszenia, których częścią jest trasa po Europie. Obejmie ona dziesięć koncertów. Pierwszy odbędzie się ostatniego dnia września w Kopenhadze, a już dwa dni później Slowdive zawitają do polskiej stolicy.

Zespół wystąpi 2 października w klubie Palladium. Organizatorem wydarzenia jest agencja Go Ahead. Sprzedaż biletów rusza w środę, 24 maja. Będzie to jedyny przystanek Slowdive w Polsce podczas europejskiej trasy. O tym, że muzyka grana przez Brytyjczyków skrzydła rozwija dopiero na żywo, trzeba się przekonać osobiście.

Nie ma więcej wpisów