Poznajcie bliżej laureatkę konkursu Firestone Headliners of Tomorrow. Hania Rani, wykonująca muzykę instrumentalną, wystąpi na tegorocznym Festiwalu Open’er, gdzie premierowo przedstawi materiał przygotowany na swój pierwszy solowy album.

Kim jesteś?
Nazywam się Hania Rani. Jestem pianistką i kompozytorką, od trzech lat mieszkająca miedzy Warszawą a Berlinem. Ukończyłam klasyczne studia muzyczne, ale od pięciu lat piszę również własną muzykę.

Jak określiłabyś swoją muzykę?
Moja muzyka to zbiór tego wszystkiego, czego sama słucham i szukam w sztuce – braku granic i podziałów na jakiś konkretny styl. Posługuje się głównie instrumentami akustycznymi (szczególnie pianinem), ale często bezpośrednie inspiracje czerpie z muzyki elektronicznej. Nurt, który reprezentuje można określić jako „modern classic”, jednak i tutaj nie wszystko co robię wpisuje się stricte do tego gatunku.

Kim / czym się inspirujesz?
Staram się słuchać i szukać bardzo zróżnicowanych dźwięków – sięgam często do muzyki elektronicznej, ambientowej, a nawet do techno, ale również fascynuje się muzyką tradycyjną, folkową i klasyczną. Niezwykłym źródłem inspiracji są też dla mnie sztuki wizualne, fotografia, architektura i film, coś oderwanego od profesji, którą się zajmuje, a co z pewnością jest zalążkiem do wielu moich dźwiękowych projektów.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w tworzeniu muzyki?
Brzmienie, naturalność, prawda. Lubię kiedy muzyka brzmi naturalnie, wychodząc z ciszy i do niej powracając. Jeśli chodzi o wykonanie, nagranie i koncerty to cenię sobie perfekcjonizm i nie idę w tych kwestiach na kompromis.

Co Cię wyróżnia i jest Twoim znakiem rozpoznawczym?
Mam nadzieję, że pewna bezkompromisowość jeśli chodzi o brzmienie (dla którego jestem w stanie nagrywać w najbardziej szalonych miejscach:)) i swoboda twórcza. Nie chcę nigdy ograniczać swoich działań do konkretnych gatunków muzyki, dlatego na moim nadchodzącym albumie znajduje się muzyka instrumentalna, jak również numery elektroniczne.

Jakie są Twoje najbliższe plany związane z muzyką?
Album! Pierwszy, w pełni autorski projekt, który mam nadzieje pokaże kierunek, jaki chciałabym obrać w mojej twórczości (w 2015 roku miała miejsce premiera mojego albumu „Biała flaga” nagranego w duecie z wiolonczelistką Dobrawą Czocher).

Jeśli nie muzyka to…?
Pewnie fotografia lub sztuki wizualne, może architektura albo pensjonat w Bieszczadach i hodowla owiec.

Nie ma więcej wpisów