Tym, którzy na długi czerwcowy weekend zostają w Krakowie i tym, którzy właśnie do niego na długi weekend zmierzają, klub Szpitalna 1 proponuje niekończącą się ilość rozrywki – i to nie tylko muzycznej: dzikie tańce, koncerty, stand-upy, szczypta mroku i smaczki dla fanów vaporwave’u!

W czasie gdy ulice miasta będą przystrajane kwiatami na procesje Bożego Ciała, Szpitalna 1 stawia na minimalizm i ciężkie brzmienia podczas 16-tej edycji Brutażu, która już w tę środę (14.06). Zgodnie z inicjatywą projektu, nazwiska występujących artystów owiane są tajemnicą do samego końca, a soniczny środek ciężkości położony jest nisko – można spodziewać się mięsistego i gęstego grania oraz niespodzianek w kwestii grających.

Kolejnego dnia, wraz z początkiem Krakow Fringe Festival, zupełna zmiana klimatu i dziedziny. Festiwal jest bowiem całkowicie nowym (i nowatorskim) wydarzeniem na kulturalnej mapie miasta, mające w swoim celu wypromowanie „spoken word” w różnych jego odmianach. 15 artystów zaprezentuje ponad 59 performensów wpisujących się w założenia stand-upów, sztuki mimicznej, teatru improwizowanego i musicalu. Więcej informacji oraz dokładny rozkład na stronie internetowej festiwalu.

Wieczorem tego samego dnia w klubie czeka nas jeszcze klimatyczny koncert Baascha, który zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Grizzly Bear With A Million Eyes”. Baasch to jedno z objawień polskiej sceny muzycznej: bezkompromisowy artysta, który ma na koncie bardzo dobrze przyjęty debiutancki krążek „Corridors” oraz występy na wielu uznanych polskich festiwalach, m.in.: Tauron Nowa Muzyka, Orange Warsaw Festival czy Opener. Warszawski artysta porusza się głównie wokół wymyślnej elektroniki i synth popu, ale nie boi się też przekraczać muzycznych granic: oprócz hipnotyzującego wokalu artysty podczas występu usłyszymy syntezatory, beat-maszyny, żywe instrumenty, a także towarzyszących mu gości.

Fanów Jacka Sienkiewicza i wytwórni Recognition na pewno ucieszy jego piątkowy występ na Szpitalnej, odbywający się w ramach pokazu dwóch krążków: płyty „9702” (wersja CD) i „9799” (4 utwory wyłącznie w wersji winylowej EP-ki). Pochodzą one z okresu pierwszej autorskiej płyty nawiązującej stylistycznie do założeń detroit techno. Album „9702” zawiera z kolei zestaw utworów zarejestrowanych pięć lat po płytowym debiucie warszawskiego labelu. Warto nadmienić, że tej nocy obok Jacka na scenie Szpitalnej pojawi się również rezydentka klubu Olivia oraz Zakład Ostatniej Posługi.

Wisienką na torcie długiego weekendu na Szpitalnej będzie występ DJ Seinfelda związanego z wytwórniami Lobster Theremin i E-Beamz. Oba labele promują artystów z nurtu lo-fi house i hazy techno, które szturmem wdarły się do serc fanów tanecznej elektroniki, w tym i mojego. Sam Seinfeld przyznaje, że jego muzyczną inspiracją jest Legowelt, ale w swojej twórczości miesza melancholię, radosne flety i plażowy beat, a nad wszystkim tym snuje się dodatkowo wizualny duch vaporwave’u, co widać chociażby po okładce jego EP-ki „Season 1”. Miejmy nadzieję, że za konsolą Armand Jakobsson ma do powiedzenia co najmniej tyle, ile w swoich utworach. Będzie się działo!

Podsumowując klubowy rozkład na Szpitalnej:
14.06 – Brutaż

15.06-18.06 – Kraków Fringe Festival

15.06 – Baasch

16.06 – Jacek Sienkiewicz „9702” Release Party

17.06 – DJ Seinfeld

Tradycyjnie bilety na wszystkie wydarzenia można kupić za pomocą platformy Going.

Nie ma więcej wpisów