Jednymi z najpopularniejszych miejscówek w Warszawie są kluby i puby na Wisłą, często połączone ze stojącą na wodzie łodzią. Pozwala na to ogromna przestrzeń, którą zapewnia największa polska rzeka. Inaczej sytuacja ma się w Białymstoku. Przepływająca przez miasto Białka miała chwile swojej sławy (powódź w lipcu 1922 roku), ale w świadomości białostoczan raczej utarła się jako mały, często niezbyt miło pachnący kanał, zdolny raz na jakiś czas, po wielkich ulewach, podnieść swój poziom.

Ten stan rzeczy postanowiła zmienić Fundacja Teatr Latarnia z pomocą programu LECHSTARTER. W głosowaniu internauci wybierali projekty, które otrzymają granty w wysokości stu tysięcy lub pięćdziesięciu tysięcy złotych. W tej drugiej kategorii znalazła się inicjatywa Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, udało się zdobyć nagrodę i ruszyła akcja kulturalna, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na potencjał rzeki. Wszak już dawniej pojawiały się plany realizacji bulwarów dostępnych dla mieszkańców, nigdy nie kończące się jednak aktywnym działaniem. Potrzebna jest również rewitalizacja wodnego cieku, o czym ma też przypominać wakacyjna akcja.

Kilka dni temu organizatorzy opublikowali rozpiskę wydarzeń, które odbędą się na tratwie na rzece Białej. Inauguracja całej inicjatywy odbyła się w zasadzie ostatniego dnia czerwca, kiedy to wystąpił zespół Janusz Prusinowski Kompania. Nazajutrz wieczorną imprezę rozkręcił DOLBY. Kolejne wydarzenia ruszają już pod koniec lipca – w piątek 28. zagra trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska, które zaprosi do potańcówki w rytm swojej tradycyjnej muzyki z regionu radomskiego, kieleckiego i sannickiego. Następnego dnia na tratwie pojawi się duet Maniucha i Ksawery, czyli połączenie muzyki jazzowej i pieśni z ukraińskiego Polesia.

Sierpień otworzy Dziesiąty Białostocki Salon Ambientu. Impreza organizowana we współpracy z ekipą od Up to Date Festival, odbędzie się w niedzielę szóstego. Cztery dni później zostanie wystawiony spektakl „Mała Pasja…” Teatru Latarnia. Potem aż do końca miesiąca czekają nas koncerty (Jachna / Mazurkiewicz / Buhl, autorzy świetnego albumu „Dźwięki ukryte”, Sławek Jaskułke, kompozytor i pianista jazzowy, Grupa Etyka Kurpina, odkrywająca nowe techniki kolażu audio i T’ien Lai, eksperymentalna grupa drone’owa, czerpiąca również z tribal ambientu i muzyki konkretnej), potańcówki (Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Niwińskich i Andrzej Malik oraz grupa Balquemia) i warsztaty (Dariusz Kryszpiniuk wprowadzi w tajniki tańców tradycyjnych).

Wrzesień będzie kontynuował sierpniową różnorodność. Oprócz warsztatów i spektaklu „Puszczańskie opowieści” Kooperacji Flug, zobaczymy również koncerty: Warszawski Duet Sentymentalny, nika_kima i Adam Strug (Niezwykle ważna postać na polskiej scenie muzycznej, etnomuzykolog, propagator muzyki sakralnej i ludowej, ponadto instrumentalista, śpiewak, kompozytor i poeta. Ma na swoim koncie, nagrany z Kwadrofonik, album „Requiem ludowe”, uznany za jedno z najlepszych wydawnictw 2015 roku.). Nie zabraknie ukochanych przez białostoczan potańcówek, tym razem do muzyki grup Balonique oraz kapel Batareja i Bałamuty – to wydarzenie jest dotychczas ostatnim ogłoszonym przez organizatorów.

Takimi oddolnymi inicjatywami stoi właśnie kultura w Białymstoku. Tratwę nad rzeką Białą w okolicy Galerii Jurowieckiej powinni odwiedzić nie tylko stali mieszkańcy miasta, ale również przyjezdni, którzy być może zahaczą akurat o stolicę Podlasia. Spokojnej atmosfery może kameralnym wydarzeniom pozazdrościć nawet Wisła.

Biała Czysta Kulturalna

Nie ma więcej wpisów