Hercules & Love Affair to muzyczne przedsięwzięcie Andy’ego Butlera – zespół powstał w pierwszym składzie w 2008 roku zdradzając od początku swe inspiracje klasyczną muzyką house oraz disco. Przez grupę przewinęli się tacy wokaliści i wokalistki jak Kim Ann Foxman, Nomi Ruiz, John Grant czy Anohni / Antony Hegarty. Przed premierą najnowszej płyty i występem w klubie Smolna, przypominam najciekawsze utwory związane z HALA.

1. „Blind” ( Frankie Knuckles Mix)

Debiutancki singiel „Blind” okazał się być od razu wielkim sukcesem grupy Hercules & Love Affair. Brzmieniowe nawiązanie do korzeni muzyki house, doskonały wokal Anthony’ego Hegarty’ego i remix samego Frankie Knucklesa uczyniły ten singiel kultowym. W wywiadzie dla Music Is, Andy Butler tak opisał tę piosenkę:

„House music zmieniła moje życie i dała mi dom. Wielu z nas dała dom. A Frankie zbudował ten dom, a przynajmniej był jednym z jego architektów. On odszedł, ale „The Whistle Song” wciąż gra, a jego dziedzictwo wciąż żyje.
(…) Tak, mam z nim związane piękne wspomnienia. Najciekawsze, że FK pojawiał się w znaczących momentach mej kariery, np. gdy grałem po raz pierwszy w Europie, na barcelońskim Sonarze. I wtedy grał też Frankie, zjedliśmy razem obiad, a na scenie mocno mnie uścisnął, wręcz uniósł mnie nad ziemię, by stres przed występem ustąpił. Graliśmy też razem w Sylwestra, to był występ telewizyjny. Był bardzo serdeczną, miłą osobą, pozytywnym człowiekiem o niebywałym wpływie na ludzi i takim go zapamiętajmy.”

2. „You Belong”

„You Belong” to drugi singiel z debiutanckiego LP. Na wokalu Naomi Ruiz i Anthony Hegarty. Silne inspiracje house końca lat 80.

3. „It’s Alright”

Cover chicagowskiego duetu acid-house’owego Sterling Void został kiedyś nagrany i zyskał wielką popularność w wersji Pet Shop Boys.
Pacyfistyczna wymowa piosenki i pochwała muzyki, która będzie trwać. ( ” I hope it’s gonna be alright ‘cause the music plays forever. For it goes on and on and on and on. I hope it’s gonna be alright.”)

4. „My House”

Najbardziej taneczny kawałek z płyty „Blue Songs”. Remiksów dokonali m.in. Derrick Carter i Tensnake.

5. „Release Me”

W 2012 roku Hercules & Love Affair miksują kultową składankę z serii DJ Kicks. Ich kompilacja jest niemal podręcznikiem do kultury house. Na płycie ich własny track „Release Me”.

6. „The Creature” Kim Ann Foxmann

Kim Ann Foxman (goszcząca niedawno na Smolnej) nie nagrywa już wspólnie z Hercules & LA, ale wydała znakomity singiel „The Creature” w labelu Andy’ego Butlera Mr. Intl. Teledysk i muzyka zdradzają mocne wpływy nurtu proto- i acid-house.

7. „Bad Romance (Hercules & Love Affair Dub)” Lady Gaga

Andy Butler nie tylko komponuje, ale tez remiksuje. Zupełnie nieoczekiwanego reworku doczekała się Lady Gaga – jej „Bad Romance” zagościł na undergroundowych parkietach m.in. dzięki temu dubowi.

8. „White Horse” Jessica 6

Nomi Ruiz po zakończeniu współpracy z HALA założyła swój własny projekt Jessica 6. „White Horse” był sporym przebojem na parkietach w Europie i Ameryce.

9. „Do You Feel The Same”

Andy Butler zawsze podkreślał swoje związki z old-choolem i szacunek dla DJ-ów, którzy kształtowali tę kulturę. Singiel „Do You Feel The Same” z płyty ” Feast Of The Broken Heart” został zremiksowany m.in. przez Todda terry.

10. „Omnion”

17 lipca miał premierę najnowszy singiel HALA „Omnion”. Na wokalu Sharon Van Etten.

Nie ma więcej wpisów