Klub Smolna jeszcze bardziej dywersyfikuje i intensyfikuje swoją aktywność: po wielu miesiącach funkcjonowania tego miejsca, na Smolną możemy już wpadać niemal codziennie – nie tylko na weekendy z najlepszym techno w mieście – ale i w tygodniu na koncerty, transmisje setów DJ-skich (środowe Smolna On Air).

Otwarcie się klubu na szeroko rozumiana sztukę, cieszy jeszcze bardziej. We wrześniu bowiem pojawi się wyjątkowa wystawa fotografii związanej z clubbingiem – i to najwyższych lotów.

4 września obejrzycie bowiem wystawę fotografii niemieckiego artysty, fotografa i ikony berlińskiego podziemia – Svena Marquardta, którego znacie doskonale z klubu Berghain. Wystawa nosić będzie tytuł „Rooms” i pokaże ludzkie emocje, strachy i pragnienia z klubowym światem w tle.

„Każde zdjęcie Svena Marquardta jest jak zapowiedź nadejścia jesieni” kiedyś trafnie zauważył Christoph Tannert, dyrektor artystyczny berlińskiego Künstlerhaus Bethanien. Twórczość Marquardta łączy surową formę i czystość obrazu z posępną nietrwałością, zachwyca połączeniem lekkości, surowości i dramatycznej sztuki monochromatycznego kontrastu, o czym przekonacie się po wizycie na Smolnej.

Sven Marquardt pochodzi z Berlina Wschodniego i był od połowy lat osiemdziesiątychistotną postacią środowiska punkowców i artystycznej Nowej Fali powstałej w słynnej dzielnicy Prenzlauer Berg. Wraz z upadkiem Muru Berlińskiego Sven Marquardt zawiesił swoją artystyczną karierę i skupił się na rozwijającej się scenie elektronicznej w nowo zjednoczonym mieście. Od 2007 r. jest głęboko zaangażowany w wizualną stronę wytwórni Ostgut Ton.

W 2010 r. wydał książkę „Przeszłość przyszłość”, a w następnych latach „Zbawiciel i Skryta dzikość”. W 2014 r. opublikował autobiografię „Noc jest życiem” (w Polsce opublikowana w 2016 r. przez wydawnictwo Fundacja Kultural Kolektiv).

Dzisiaj Marquardt jest uważany za jedynego artystę ze wschodniego Berlina, którego twórczość nawiązuje do wizualnych tradycji Arno Fischer i Sibylle Bergemann. Równocześnie artysta jest głęboko zaangażowany w fotografię mody. To połączenie zaowocowało z jednej strony współpracą z największymi markami jak HUGO BOSS czy Levi’s, a z drugiej strony z Instytutem Goethego.

Głównej wystawie towarzyszyć będzie kolejna: „Lokomotywą do Blue Velvet. Historia polskiego clubbingu.”

Ekspozycja pt. „Lokomotywą do Blue Velvet”, czyli o historii polskiego clubbingu, gdzie zaproszeni przez nas goście specjalni (m.in Gerhard Derksen) opowiadać będą o początkach sceny techno w Polsce: genezie, pierwszych rejwach, o problemach i wyzwaniach lat 90 i pionierach gatunku. Prezentowane będą również archiwalne zdjęcia i wideo z legendarnych imprez w tytułowej Lokomotywie i Blue Velvet i Filtrów.

1

„Lokomotywą do Blue Velvet” to próba stworzenia pomostu między przeszłością, a współczesnością, ażeby ze spokojem i nadzieją patrzeć na dalszy rozwój polskiej sceny klubowej, która – bez krzty przesady przeżywa swój złoty czas. To próba stworzenia płaszczyzny do wymiany zdań dla weteranów i zasłużonych postaci z kraju oraz młodej fali z ogromną determinacją do stworzenia polskiej sceny muzycznej na miarę oczekiwań wszystkich. Pomyślny finał tego projektu zależy przede wszystkim od Was i tego czy aktywnie zaangażujecie się we wspólne budowanie lepszego jutra.

Zapraszamy serdecznie klubowiczów – najmłodszych i tych pamiętających początki kultury klubowej w Polsce. Taniec zawsze łączy!

Kiedy: 4.09-9.09.2017
Gdzie: klub Smolna, Smolna 38
Wstęp: 10 PLN

Nie ma więcej wpisów