Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…


♦  
Wrześniowych wydawnictw ciąg dalszy. W tym tygodniu swoje premiery miały albumy m.in: Finka („Resugram”), Foo Fighters („Concrete and Gold”), Benjamina Clementine („I Tell A Fly”), Angusa & Julii Stone („Snow”) i Ariel Pinka („Dedicated to Bobby Jameson”).

W tym tygodniu wśród muzycznych premier znalazła się płyta „Resugram” Finka. Jest to szósty studyjny album w karierze Greenalla, wydany dość niespodziewanie, bo kilka miesięcy po premierze bluesowego krążka „Sunday Night Blues Club, Vol. 1”. Ale to nie wszystko, bo dla polskich fanów Finka w najbliższych dniach szykuje się jeszcze kilka koncertowych niespodzianek! Muzyk wystąpi w Gdańsku (16.09), Warszawie (17.09), Krakowie (18.09) i Poznaniu (21.09).

Ryuichi Sakamoto znać można z jego wielu muzycznych wcieleń i kolaboracji (chociażby z Fenneszem i Davidem Sylvianem), ale ta najbardziej niedawna jest również godna ogromnej uwagi. Tegoroczny album „async” to jedne z najlepszych ambientowych wydawnictw ostatnich lat. Artysta dba o to, żeby słuch o nim wciąż trwał, dlatego zaprasza uznanych twórców muzyki elektronicznej do remiksowania pojedynczych utworów. Pod koniec lipca Oneohtrix Point Never wziął na warsztat kompozycję „Andata”, teraz Arca zabrał się za tytułowy „async”. O tym, jaki uzyskał efekt, można przekonać się poniżej:

A skoro już mowa o Oneohtrix Point Never, artysta całkiem niedawno zaprezentował soundtrack do filmu „Good Time”. Znalazła się na nim kolaboracja z Iggy Popem, do której teraz można oglądać teledysk.

Pola Rise zadebiutowała w 2015 roku EP-ką “The Power Of Coincidence”, która okazała się sporym sukcesem, a młodej wokalistce zapewniła grono fanów i możliwość koncertowania po całym świecie. Teraz Pola Rise wraca ponownie, tym razem z utworem „Hear You” i towarzyszącym mu klipem. Opublikowana piosenka jest zapowiedzią debiutanckiego albumu studyjnego „Anywhere But Here”. Wydawnictwo jest już skończone, ale nie poznaliśmy jeszcze szczegółów dotyczących daty premiery.

♦ Przez chwilę jeszcze pozostańmy w krajowym dobrobycie, bowiem gdański zespół Trupa Trupa wreszcie powraca do gry. Swoją drogą panowie swoje już nagrali, a efekty nowych działań będzie można usłyszeć na wydawnictwie „Jolly New Songs”, które ukaże się 27 października. To świetna wiadomość z wielu względów – każdy kolejny album grupy pokazywał znaczący postęp i coraz lepsze łączenie pomysłów, a dodatkowo Trupa Trupa pielęgnują swój muzyczny podbój Europy i świata. Nowy album ponownie pojawi się z logo brytyjskiego Blue Tapes/X-Ray Records oraz francuskiego Ici d’ailleurs. Ponadto, co może potwierdzić paru prezenterów brytyjskich rozgłośni, ich utwory bardzo dobrze wybrzmiewają w radio.

  Nieco mniej dobrą robotę PR-ową robi nam zespół Decapitated, który podczas swojej amerykańskiej trasy został zatrzymany przez policję w mieście Santa Ana w stanie Kalifornia. Grupa jest oskarżona o porwanie fanek i gwałt. Użyjemy jakże fachowej terminologii – sprawa jest rozwojowa. A jeśli chcecie na bieżąco śledzić informacje na ten temat, polecamy Wujka Google.

Znamy już nieco więcej szczegółów dotyczących nowego wydawnictwa Björk, które artystka określa jako Tinder album. Poznaliśmy pierwszy zwiastun płyty – utwór „The Gate”. Björk zdradziła również, że niebawem pokaże klip do piosenki. W wywiadzie live na Facebooku Islandka powiedziała, że album prawdopodobnie będzie nazywał się „Utopia”, ale jeszcze wszystko może się zmienić. Nadal nie wiadomo kiedy dokładnie będziemy mogli posłuchać całego wydawnictwa.

The xx koncertują i pławią się sukcesem swojej tegorocznej płyty. W międzyczasie ukazują się remiksy ich utworów (jak ten „A Violent Noise” wykonany przez Four Teta). Tym razem wszystko zostaje w zespole, bo za „On Hold” wziął się sam Jamie xx. Jego profesjonalizm w tworzeniu tanecznej muzyki elektronicznej jest powszechnie znany, a i sukces tegorocznego „I See You” to w dużej mierze zasługa jego umiejętności, tym razem znacznie bardziej wyeksponowanych. Nie dziwne więc, że najnowszy remiks idealnie nadaje się do parkietowych pląsów.

Wspomniany Four Tet planuje też wydanie kolejnego solowego albumu. Następca „Morning / Evening” sprzed dwóch lat będzie się nazywał „New Energy” i ukaże się 29 września. Na ten moment mamy możliwość przesłuchania singli „Planet”, „SW9 9SL” i, od niedawna, „Scientists”. Zapowiada się ciekawie.

W tym tygodniu Jamie Lidell ogłosił światu swoje dwa nowe projekty. Pierwszym z nich jest EP-ka „Extended Beginnings”, którą zapowiada utwór „You Rewind”. Drugie przedsięwzięcie muzyka to podcast zatytułowany „Hanging Out With Audiophiles”, w którym będzie rozmawiał z kolegami po fachu i producentami. Pierwszy odcinek jest już dostępny, a Lidell zaprosił do niego Patricka Carneya z The Black Keys.


Kolejnymi nowościami uraczył, i to akurat w dzień występu w Polsce, będący ostatnio na fali twórca industrial techno – I Hate Models. EP-ka „State of Control” to cztery kompozycje, jak zwykle bardzo mocne, ale nie gubiące krzty melodyjności. Warto po nie sięgnąć, nawet jeśli w gruncie rzeczy lubimy modelki.

Musimy przyznać, że trochę już pogubiliśmy się w tych wszystkich wcieleniach Archy Marshalla, ale najważniejsze, że muzyk powrócił w tym najbardziej wyczekiwanym. Nowy album King Krule, „The Ooz”, zostanie wydany już 13 października i ma zawierać aż 19 pozycji na trackliście. Na niej pojawi się również wydany niedawno singiel „Czech One”. Nie możemy się doczekać, tym bardziej, że – nie licząc albumu „A New Place 2 Drown” – ostatnie dzieło pod tym pseudonimem Marshall wydał w 2013 roku.

Nikt nie pamięta już o kolejnych rozdaniach nagród MTV, które odbyły się nie tak dawno temu (bo pod koniec sierpnia), ale może to dobrze dla nas wszystkich. Nieco ciekawsze nagrody zostały przyznane dwa dni temu. Statuetka Mercury Prize, przyznawana corocznie za najlepszy brytyjski i irlandzki album, w tym roku trafiła do rąk Samphy za debiutancką płytę pt. “Process”. Wśród nominowanych znaleźli się również m.in. Alt-J, Glass Animals i Ed Sheeran. Podczas finałowej gali tegoroczny zwycięzca wykonał utwór „(No One Knows Me) Like The Piano”. Wypada nam tylko pogratulować!


w tym tygodniu także:

>> Coals prezentują podwójny singiel i zapowiadają trasę
>> Playlista: Break up songs
>> LCD Soundsystem
>> Nick Mulvey – „Mountain To Move”

Nie ma więcej wpisów