Brytyjska grupa zapowiedziała właśnie wiosenną trasę po Europie. Podczas dwumiesięcznej podróży po kontynencie zespół odwiedzi m. in. Niemcy, Francję, Luksemburg i Włochy. Nie zabraknie również Polski. U nas zagrają dwukrotnie – w Warszawie i Krakowie.

Editors istnieją już od piętnastu lat. Mają na swoim koncie pięć albumów studyjnych, z czego najnowszy, „In Dream”, pokazał ich od zupełnie innej, bardziej elektronicznej strony. Zaczynali jako grupa post-punkowa, swoje trzy pierwsze płyty utrzymując w nurcie post-punk revivalu, święcącego w drugiej połowie poprzedniej dekady niemałe sukcesy. Sporo zmieniło się z przyjściem 2013 roku. Wtedy to, po czterech latach od „In This Light and on This Evening”, ukazał się album „The Weight of Your Love”. Podzielił on fanów zespołu, całkowicie bowiem uciekł od poprzedniej stylistyki. Wokal Toma Smitha prowadził tym razem pop rockowe, czasem alt rockowe kompozycje, z udziałem smyczków. Warstwa mroku stała się znacznie bardziej wątła. Nie da się jednak ukryć, że w tej odsłonie było coś urzekającego, niezobowiązującego, a nawet na swój sposób odkrywczego, przynajmniej dla tej grupy. Stanowiło bowiem krok do wspomnianego „In Dreams”, gęstego elektronicznego krążka niemal nieprzypominającego Editors. Przez wielu album został uznany jeśli nie za kamień milowy w rozwoju zespołu, to co najmniej odważne wychylenie w stronę czegoś nowego. Od jego wydania minęły już dwa lata – może to czas na coś nowego?

W ramach trasy promującej płytę zespół miał odwiedzić pod koniec 2015 roku Polskę. Niestety, koncerty zostały odwołane z niewiadomych przyczyn. Szansa na spotkanie z polską publicznością pojawiła się jednak dosyć szybko, bo już podczas czerwcowego Orange Warsaw Festiwalu w 2016 roku. Należy zaznaczyć, że zespół z Polską zawsze łączyła specjalna więź. Były gitarzysta grupy, Chris Urbanowicz, ma polskie korzenie. Artysta rozstał się z zespołem w 2012 roku. Poza tym teledysk do utworu „You Don’t Know Love” powstał w Krakowie, a dokładniej w klubie Alchemia.

W tym samym mieście, ale w klubie Studio, Editors zagrają 5 kwietnia. Dzień wcześniej pojawią się w warszawskiej Progresji. Bilety wejdą do sprzedaży w ten czwartek – 21 września.

Nie ma więcej wpisów