World Wide Warsaw, czyli jeden z najpopularniejszych multilokacyjnych festiwali w Polsce, już teraz zaprasza na 2018 rok. Ogłoszono dwóch pierwszych artystów nadchodzącej edycji, ale to nie jedyne atrakcje, które organizatorzy przygotowali dla fanów imprezy. Już za tydzień rozpocznie się cykl beforów przed właściwą częścią imprezy. W warszawskim Teatrze WARSawy wystąpią Forest Swords i Robert Glasper Trio, a w Kinie Luna Ross From Friends i Bicep.

Na pierwszy z tych koncertów nie przyjdzie nam długo czekać. Forest Swords zaprezentuje się już w środę 25 października. Informacja o jego wizycie w Polsce pojawiła się ponad pół roku temu, ale teraz atmosfera jest jeszcze gorętsza, bo wiemy jak dobrym materiałem artysta uraczy polską publiczność. Album „Compassion” z pewnością znajdzie się w wielu rocznych podsumowaniach najlepszych płyt tego roku, a to za sprawą sprawnego łączenia dubu i elementów tribal ambientu, zamykając je w mrocznej, gęstej od nieoczywistych sampli otoczce. Przedsmak tego brzmienia muzyk zaprezentował podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka, w Warszawie mamy jednak nadzieję na nieco dłuższy i bardziej energetyczny set.

Miesiąc później, a dokładniej 24 listopada, Kino Luna opanują dźwięki house’u w różnych odmianach. Nieprzerwaną jego dawkę zapewnią Bicep i Ross From Friends. Ci pierwsi to duet, który po serii udanych EP-ek postanowił wypłynąć na szerokie wody debiutanckim albumem. Tegoroczny „self-titled” w udany sposób znalazł nić porozumienia między mocno basowymi deep house i UK Garage a nieco bardziej kojącą ambientową odmianą house’u. Całość nie traci przy tym tanecznej nośności, która jeszcze większego wyrazu powinna nabrać na koncertach. Natomiast Ross From Friends w swoim basowym ujęciu gatunku stawia na zasadę DIY i brzmienie lo-fi, wpisując się tym samym w modny ostatnio nurt outsider house’u. Na swoim koncie ma cztery EP-ki, w tym dwie tegoroczne, nie schodzące poniżej wysokiego poziomu. W związku z tym nie trzeba się martwić o stan publiki podczas piątkowego wieczoru.

Dwa dni później ponownie znajdziemy się w Teatrze WARSawy, tym razem w celu doświadczenia odmiennych gatunkowo wrażeń. Swój popis da Robert Glasper wraz ze swoim trio. Każdy śledzący muzyczne trendy wie, że Robert zalicza się do grona artystów, którzy je wyznaczają. Międzygatunkowe fuzje i nu-jazzowe eksperymenty to jego działka, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w nazwie jednego z jego projektów – Robert Glasper Experiment. Muzyk ma na swoim koncie trzy nagrody Grammy, w tym jedną za udział w utworze „These Walls” Kendricka Lamara. Nie ulega więc wątpliwości, że to muzyk światowego formatu. Tym lepiej, że w końcu pojawi się w Warszawie.

Oceniając tylko po programie beforów WWW można śmiało stwierdzić, że zapowiada się naprawdę interesujący środek jesieni. Jednocześnie wzrastają apetyty na właściwą część imprezy, na którą poczekamy do lutego. Bilety na wszystkie wydarzenia można kupić za pośrednictwem aplikacji Going.

Kto: Forest Swords
Kiedy: 25 października (środa)
Gdzie: Warszawa, Teatr WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5/7)
Start: 20:00
Wstęp: 50 PLN

Kto: Bicep, Ross From Friends
Kiedy: 24 listopada (piątek)
Gdzie: Warszawa, Kino Luna (ul. Marszałkowska 28)
Start: 22:00
Wstęp: 40 PLN

Kto: Robert Glasper Trio
Kiedy: 26 listopada (niedziela)
Gdzie: Warszawa, Teatr WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5/7)
Start: 19:00
Wstęp: 85 PLN

Nie ma więcej wpisów