Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

 

 Celebrację końca tygodnia rozpoczynamy jak zwykle nowymi albumami. Tym razem do naszych sprzętów trafiły nowe nagrania dwóch polskich zespołów – prawie pożegnalny krążek Hey „CDN”, a także wydawnictwo grupy Trupa Trupa zatytułowane „Jolly New Songs”. Do listy należy dodać EP-kę – „When I Was Young” i albumy Julien Baker – „Turn Out the Lights”, Fever Ray – „Plunge”, Kelly Clarkson – „Meaning Of Life”, „Pacific Daydream” grupy Weezer oraz wydawnictwo Briana Eno & Kevina Shields – „Only Once Away My Son”.

 Nicolasa Jaar nigdy mało, ale jak na złość sam zainteresowany lubi sobie od czasu do czasu zniknąć. Na jego album „Sirens” czekaliśmy dobre pięć lat. A choć po drodze zdarzały się mu różne inne projekty, prezentacja singli czy EP-ek, to dopiero zeszłoroczny longplay zachwycał w pełni. Miejmy więc nadzieję, że jego najnowsze dzieło, którego prezentacja miała miejsce podczas dwóch środowych setów w Nowym Jorku, zostanie równie szybko dostarczone w wersji możliwej do wysłuchania dla nieco większego grona.

  Mamy pierwszy potwierdzony album 2018 roku, na który warto będzie czekać. Zakreślcie sobie w kalendarzu datę 19 stycznia, bo właśnie wtedy swój trzeci krążek wyda Porches. Następca tak dwóch różnych wydawnictw jak „Slow Dance In The Cosmos” oraz „Pool” nosi tytuł „The House” i znajdzie się na nim czternaście utworów. Do tej pory poznaliśmy już kawałek „Country” oraz opublikowany właśnie „Find Me”.

Skoro o albumach mowa, to kolejny studyjny krążek zapowiedzieli Franz Ferdinand. „Always Ascending” ukaże się 9 lutego 2018 roku i składać się będzie z 10 utworów, które promuje singiel o takim samym tytule. Oprócz tego zespół ogłosił potężną trasę koncertową, podczas której zawita również w Polsce – 8 marca w warszawskiej Stodole.

♦  Nie chcemy oceniać całego intymnego i obrazowego wyznania Alice Glass o gwałcie (okay, tak naprawdę to oczywiście chcemy), które wpasowuje się w poruszany ostatnio głośny problem przypadków doświadczania molestowania w showbiznesie – zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Z jednej strony nie nam wydawać twierdzenia dotyczące prawdziwości słów samej wokalistki, choć trzeba przyznać, że znając jej wszelkie dotychczasowe poczynania, trudno to oświadczenie przyjąć z pełną powagą. Niestety w przypadku Margaret Osborn możliwe jest wszystko, łącznie z nad wyraz niesmacznym i mocno przesadzonym publicity stuntem związanym z brakiem medialnej wrzawy wokół jej zeszłomiesięcznej EP-ki. W tym wypadku nie chcemy wiedzieć, która wersja jest prawdziwa – to zostawiamy jedynym i słusznym sądom internetowej trollerskiej gawiedzi.

♦ Z kolei wszyscy zainteresowani bujnym życiem i przemyśleniami Franka Oceana, powinni jak najszybciej zapoznać się z kolejnym poza muzycznym, wizualno-pisarskim wybrykiem muzyka. My już po lekturze, więc do kolejnej publikacji Amerykanina zostało nam łudzeni się, że doczekamy kiedyś fizycznej kopii „Blonde” na półce.

Przeglądaliście ostatnio Spotify w poszukiwaniu playlisty idealnej? Jeśli tak to zapewne zauważyliście, że najpopularniejszy serwis streamingowy w końcu odkrył język polski i od teraz część playlist posiada nie tylko polskie tytuły i grafiki, ale również utwory polskich artystów. Dla tych, dla których tej polskości jest za mało nagrano specjalny klip z polskimi wykonawcami, którzy informują o tym polskim wydarzeniu.

 Polityka i kultura przeplatają się nieustannie, co widać głównie podczas kampanii prezydenckich – szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od paru miesięcy swoją kandydaturą do Senatu groził Kid Rock, który mocno wspierał kandydaturę Trumpa w zeszłorocznych wyborach. Wszystkich mniej lub bardziej zaniepokojonych stanem obecnej sceny politycznej oraz muzycznej uspokajamy (a przynajmniej tak nam się zdaje): to się nie wydarzy. A przynajmniej nie teraz. Szalony muzyk zapowiedział właśnie wydanie nowego albumu zatytułowanego „Sweet Southern Sugar” oraz wyruszenie w trasę koncertową Greatest Show On Earth. Premiera albumu 3 listopada i być może wtedy usłyszymy też o zupełnie nowym projekcie Rocka – wystartowaniu na urząd prezydenta USA.

Fani Japandroids i The Tragically Hip – łączcie się. Nastała bowiem okazja do wysłuchania całkiem dobrego coveru z repertuaru tego drugiego bandu. “Nautical Disaster”, bo o tym ponad dwudziestoletnim utworze mowa, pochodzi z albumu „Day for Night”. Jak zwykle w przypadku tych młodszych stażem Kanadyjczyków – jet moc.

 Rhye zaprezentowali trzeci tego roku numer zatytułowany „Taste”. Poprzednio dostaliśmy utwory „Please” oraz „Summer Days”. Poza sporadycznymi niespodziankami w tym stylu duet nie informuje o następcy fantastycznego albumu „Woman” z 2013 roku.

Natomiast drugi album projektu Liima (muzyków występujących w zespole Efterklang), zatytułowany „1982” w sprzedaży pojawi się 3 listopada. Wydawnictwo promuje singiel „2-Hearted”, można również zobaczyć klip do tego nagrania.

 Na koniec news najbardziej niepokojący: wreszcie się wydało. Jak donoszą wszelkie najbardziej wiarygodne źródła, przemysłem muzycznym rządzą jaszczury. Wszystko wyjaśnił (nie pierwszy raz zresztą) szanowany przyjaciel dziennikarza śledczego Alexa Jonesa i ulubieniec publiczności – Billy Corgan. W ostatnim wywiadzie u Horawda Sterna muzyk zapewnił, że jego branżę kontrolują sataniści-reptilianie:

Miałem paranormalne doświadczenia w moim życiu. Powiedzmy, że kiedyś byłem z kimś, i widziałem transformację, której nie potrafię wytłumaczyć (…) Byłem zupełnie trzeźwy. Wyobraź sobie, że coś robię, nagle odwracam się, a tam jest ktoś inny. Trudno to wytłumaczyć bez wchodzenia w szczegóły, wolałbym tego nie robić

Przy okazji lider Smashing Pumpkins zdradził jedną z lepszych i dokładniejszych recenzji jego albumów po roku 2000, którą wydał sam przybysz:

Nie pamiętam dokładnie jego słów. Ale powiedział coś w rodzaju: „Wszyscy ludzie będą cierpieć w nieskończoności, to wasza agonia”.

w tym tygodniu także:

>> Yung Lean & Sad Boys dwukrotnie w Polsce
>> Kiasmos w Warszawie
>> The National – „I’ll Still Destroy You”
>> MUZOFEST – Trzecie urodziny radia MUZO.FM

Nie ma więcej wpisów