Zima na wschodzie, chociaż rzekomo najsurowsza w Polsce, zawsze na kilka dni odpuszcza za sprawą rozgrzewającego muzycznego składu Żubroffki. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych odbędzie się po raz dwunasty i ponownie również jego muzyczna strona prezentuje się bardzo bogato.

Otwarcie imprezy to rokrocznie wydarzenie szczególne, bo wielkiej sławy artyści są zapraszani do zagrania na żywo do niemych filmów. W zeszłych latach byli to m. in. múm i Kode9, teraz przyszła pora na Christiana Löfflera. Niemiecki producent i twórca minimal techno Polskę odwiedza co prawda regularnie, ale dotychczas nie zrobił tego przy takiej okazji. A jest nią zagranie na żywo do obrazu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta” w reżyserii Walthera Ruttmanna. Portret wielkiej metropolii ubogacony dźwiękami lubującego się w mieszaniu „melancholii z euforią” Christiana ma szanse całkowicie pochłonąć widzów.

Nie gorzej prezentuje się jednak klubowa część koncertów. W dniach 7-9 grudnia w klubie Fama wystąpią artyści z całego świata. Wśród nich Gaika – Brytyjczyk karaibskiego pochodzenia prezentujący nurt eksperymentalnego hip hopu, u którego przygniatający bas miesza się z jamajskimi wtrętami. Dodatkowo pojawi się skład Orgonite, przyjaciele Little Big i reprezentanci middle eastern rave z Izraela. Znajdzie się też miejsce dla Rafaela Aragona, francuskiego DJa skupiającego się na global bassie oraz DJa Khalaba z nurtu afro future i footwork. Zwieńczeniem tej różnorodnej mieszanki jest rodzimy duet techno – tajemniczy RSS B0YS dostarczający potężną dawkę industrial techno, minimalu i tribal house’u.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na konkurs Music Video, który obfituje w znane nazwiska i selekcję najlepszych klipów z ubiegłego roku. Wśród nich m. in. „I Promise” Radiohead w reżyserii Michała Marczaka (zwycięzcy sprzed roku), „No Reason” Bonobo i Nicka Murphy’ego w reżyserii Oscara Hudsona czy „Cage of Bones” Son Lux, stworzony przez Jeana-Paula Frenaya.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka odbędzie się w dniach 6-10 grudnia w różnych lokacjach Białegostoku. Koncert otwarcia zagości w kinie Forum, natomiast koncerty wieczorne w klubie Fama. Bilety można kupić tutaj.

Kto: Christian Löffler na żywo do filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta”
Kiedy: 6.12 (środa)
Gdzie: Kino Forum, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 20:30
Wstęp: 25 PLN

Kto: konkurs Music Video + RSS B0YS
Kiedy: 7.12 (czwartek)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 22:00
Wstęp: za darmo

Kto: Gaika, Mifi
Kiedy: 8.12 (piątek)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 22:00
Wstęp: 15/20 PLN

Kto: Orgonite, Rafael Aragon
Kiedy: 9.12 (sobota)
Gdzie: Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Start: 22:30
Wstęp: 15/20 PLN

Nie ma więcej wpisów