Jesienno-zimowa aura wprasza się do naszych miast, a stan ten to idealna pora do przywołania jazzowego akompaniamentu. Od lat niezawodny w tym jest katowicki Festiwal Muzyki Improwizowanej: jaZZ i okolice / jaZZ & beyond, który w tym roku zawita również do Tychów, Chorzowa i Gliwic.

Tak jak każde z tych śląskich miast ma swój własny klimat i charakter, tak  i prezentowana na festiwalu muzyka to wielowątkowa podróż po świecie różnorodnych kultur i tradycji – osadzonej w jazzie oczywiście. W tym roku muzyczny cykl zapoczątkowano 11 listopada w Tychach koncertem Pusz – „Pąki białych róż”. Prawdziwe jazzowe szaleństwo czeka nas jednak w ostatnich dniach miesiąca.

W najbliższy czwartek, 23 listopada, Jazz Club Hipnoza gościć będzie gdański zespół Łoskot, w składzie Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki i Macio Moretti. Jego działalność to przełom wieków, a dokładnie lata 1993 – 2005: czasy rewolucji, która niczym słona fala znad morza wdzierała się w głąb krajowej sceny muzycznej, zmieniając oblicze jazzu i rocka. Grupa nagrała cztery albumy, a ostatnim był wydany w 2005 roku „Sun”. Bilety do nabycia w cenie 30 złotych.

Zapisz się na to wydarzenie na Facebooku

Jazzombi!e to konkluzja tego co się dzieje, gdy załoga Lao Che spotyka Pink Freud. Dziesiątka muzyków spotka się na scenie, aby zgłębić nowe rejony i przedstawić nieznane dla fanów obu grup. Ich album „Erotyki”, który ukazał się na początku marca 2015 roku, koresponduje z jego zawartością tekstową. Panowie z Jazzombi!e sięgnęli bowiem po twórczość przedwojennych polskich poetów. Koncert odbędzie się w ośrodku Katowice Miasto Ogrodów  26 listopada. Bilety w cenie 40 złotych.

Zapisz się na to wydarzenie na Facebooku

29 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury pojawi się Olo Walicki, Gaba Kulka, Wacław Zimpel i Kuba Staruszkiewicz, którzy zaprezentują „Kot (czy też kotka?)” zbiór utworów skomponowanych do wierszy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2012. Zaprezentowane na płycie wiersze wraz z muzyką i aranżacją Ola Walickiego premierowo zostały wykonane podczas uroczystej gali wręczenia nagrody, która miała miejsce 24 marca 2012 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Bilety na to wydarzenie w cenie 40 złotych.

Zapisz się na to wydarzenie na Facebooku

Ostatnim wydarzeniem będzie gliwicki występ saksofonisty Kuby Więcka z jego „Another Raindrop” Trio (złożonego z kontrabasisty Michała Barańskiego i perkusisty Łukasza Żyta). Więcek to student prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze oraz laureat wielu nagród oraz międzynarodowych konkursów. Muzyk czerpie doświadczenia z wielu gatunków, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie, W jego prywatnym zbiorze muzycznym nagrania Johna Coltrane’a, Charlie’ego Parkera leżą̨ obok płyt takich artystów jak Steve Reich, Brian Eno, Tom Waits, Bon Iver, Flying Lotus czy Kanye West. Album „Another Raindrop” jest jego debiutem fonograficznym. Bilety do nabycia w cenie 30 złotych.

Zapisz się na to wydarzenie na Facebooku

Warto pospieszyć się z nabyciem biletów.

Nie ma więcej wpisów