Weekend pełen jazzowych wyborów – to od 8 do 10 grudnia proponują Katowice. W programie 12. Silesian Jazz Festival zetknąć się będzie można ze zróżnicowaną stylistycznie i ukierunkowaną na współczesność polską i europejską muzykę jazzową. Tym razem w ramach jednego z naj­waż­niej­szych wyda­rzeń na muzycz­nej mapie Pol­ski czeka nas sześć występów.

Wszystko rozpocznie się od koncertu „Contemporary Sonus” niepowtarzalnych RGG w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk. U ich boku pojawią się także Verneri Pahjola, czyli najlepszy fiński trębacz jazzowy młodego pokolenia oraz Samuel Blaser – szwajcarski puzonista, porównywany do legendy, Alberta Mangelsdorffa. Drugą grupą tego wieczoru będzie popis Marek Napiórkowski Trio (Kon­Ku­bi­Nap), który rozpocznie się tuż po wystąpieniu RGG. Napiórkowski, Kubiszyn i Konrad zaprezentują mieszankę żywiołowej, pełnej energii improwizowanej muzyki, ekspresyjnych partii solowych, ale także stonowanych, lirycznych ballad. Bilety w cenie 30 złotych obowiązują na oba wydarzenia.

Przed dwoma sobotnimi koncertami czeka nas rozstrzygnięcie Mię­dzy­na­ro­dowego Kon­kursu na Kom­po­zy­cję Jaz­zową odbędzie się dodatkowo z wykonaniem zwycięskich utworów na żywo. Kompozytorzy mają do dyspozycji formy muzyczne od sola do sekstetu na określony skład instrumentalny. Jak co roku wręczona zostanie statuetka Ambasadora Jazzu.

Ale ten wieczór to nie tylko gala finałowa, ale również „Tribute to Akwarium”, czyli suita jazzowa skomponowana w 2016 roku przez jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów – Piotra Wojtasika. To muzyczny hołd dla pierwszego klubu jazzowego w Warszawie, klubu Akwarium rozpoznawalnego w Europie i na świecie, funkcjonującego od lat 70. XX wieku do 2000 roku. Do swojego projektu muzyk zaprosił wielu utalentowanych przedstawicieli młodego pokolenia z kraju i ze świata. Wśród nich Eric Allen, Marek Kądziela, Joris Teepe, Kuba Marciniak, Marcin Kaletka, Sebastian Sołdrzyński, Dominik Wania, Paweł Tomaszewski Music, Jakub Miarczyński, Igor Pietraszewski, Magdalena Zawartko oraz Anna Maria Mbayo. Preferującym nieco bardziej kameralne grono, oraz tym, którzy przegapią występ składu w ramach Festiwalu Jazz i okolice, polecamy wybrać się na występ Kuba Więcek Trio. Utalentowany 22-latek nagrał niedawno swoją pierwszą płytę, na której nie tylko gra na saksofonie altowym, ale jest także autorem niemal wszystkich zamieszczonych na niej utworów. Swoje inspiracje czerpie z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie. Na scenie pojawi się z Michałem Barańskim i Łukaszem Żytą.

Niedzielny finał 10 grud­nia zapo­wiada się naj­bar­dziej mię­dzy­na­ro­dowo. W Muzeum Ślą­skim odbędzie się spo­tka­nie z pro­jek­tem Hearth (Mette Rasmussen / Ada Rave / Susana San­tos Silva / Kaja Drak­sler), czyli połączenia muzy­ków z Nor­we­gii, Holan­dii, Por­tu­ga­lii i Słowenii. Skład powołano do życia zaledwie przed rokiem. Po raz pierwszy grupa zagrała razem w ramach projektu October Meeting 2016. Zaraz po nich na scenie ulokuje się Marcin Masecki, pianista, który licznymi projektami udowodnił, że doskonale czuje się zarówno w muzyce klasycznej, jak i jazzie. Wyobraźnia Maseckiego ma skłonność do wyrywania się na wolność, tworzenia nowych porządków i sporów z tradycją, co doskonale odwzoruje jego występ na żywo. Bilety w cenie 30 złotych obowiązują na oba wydarzenia.

Karnet na wszystkie występy do nabycia za 60 złotych. Do uczestnictwa zapraszają Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego.

Kiedy: 08-10.12
Gdzie: Katowice
Wstęp:
RGG / Marek Napiórkowski Trio – 30 PLN
Piotr Wojtasik – 20 PLN
Kuba Więcek Trio – 10 PLN
Hearth / Marcin Masecki – 30 PLN

Nie ma więcej wpisów