Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

 

To ostatnie chwile na wydanie swojego albumu w 2017 roku. W ostatni piątek swoje płyty wydali m.in. Miguel („War & Leisure”), Glassjaw („Material Control”) i U2 („Songs of Experience”). W tym tygodniu możemy dopisać do listy nową EP-kę Belle & Sebastian („How to Solve Our Human Problems – Part 1”), krążek Visible Cloaks („Lex”) czy wydawnictwo Captain Murphy („V”). Albumem zadebiutował też brytyjski duet Pale („Pale”).

Och, Nicolas Jaar… Nie tak dawno Jaar wspominał coś o nowych nagraniach, ale na razie zamiast obiecanej płyty (której znaczna część wybrzmiała na październikowym występie w Nowym Jorku) otrzymujemy bonus do poprzedniego wydawnictwa. Utwory „Coin in Nine Hands”, „Wildflowers” oraz „America! I’m for the Birds” znalazły się na reedycji świetnego albumu „Sirens” z zeszłego roku. Wspomniana wersja deluxe pojawiła się na rynku wczoraj, więc łapcie czym prędzej.

Nowe przynosi także papa Bon Iver, który podczas jednego z ostatnich koncertów w Richmond zagrał nowy utwór – a przynajmniej jakąś jego wersję, która w ostatecznym rozrachunku przejdzie pewnie dziesiątki procesów zmian i udoskonaleń.

Stare chińskie przysłowie mówi, że im więcej Charli XCX, tym żyje się ciekawiej. A najlepiej, gdy obok niej stanie również kilka innych zaprawionych w muzycznych bojach wokalistek. Carly Rae Jepsen, Brooke Candy, MØ czy Carolina Polachek – to tylko część osób, które znajdą się na nowym mixtapie artystki – „Pop2”. Data premiery zapowiedziana jest na przyszły piątek, 15 grudnia. Czujemy, że święta znowu przyjdą do nas wcześniej.

Radosna nowina na koniec tygodnia dotarła do fanów hałaśliwych gitar. Brytyski duet The KVB wraca do Polski na jeden koncert. Gościliśmy ich już na SpaceFest w Gdańsku w 2014 roku i był to jeden z lepszych koncertów tej edycji. Teraz przyjadą do Warszawy promować swój nową EP-kę „Fixation / White Walls” i zagrają 6 kwietnia w Pogłosie. Warto zapisać sobie datę, bo na żywo grupa jest jeszcze bardziej psychodeliczna niż na przesiąkniętych syntezatorowym transem płytach.

A mówiąc o koncertach… Być może ktoś jeszcze pamięta o projekcie Pedro The Lion, za który odpowiedzialny był David Bazan. Zespół zaczynał w późnych latach 90., aby w 2004 roku wydać swój czwarty i ostatni album. Teraz indie-rockowcy z Seattle przerwali milczenie, ogłaszając trasę koncertową – póki co tylko po Stanach, ale przecież taki powrót do dobra okazja do ściągnięcia panów również w nasze najbliższe okolice. Jeśli nie znaliście Bazana i jego znajomych, polecamy zapoznać się z ich występem w siedzibie KEXP.

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów Thoma Yorke’a korzystających ze Spotify. Oba solowe albumy wokalisty Radiohead oraz materiał od Atoms for Peace, wróciły na tę platformę streamingową. Thom wcześniej dość nieładnie wypowiadał się o Spotify, ale jak widać zmienił zdanie i teraz można cieszyć się jego projektami w dowolnym miejscu o każdej porze.

Do sieci trafił właśnie świetny utwór promujący film „Reakcja łańcuchowa” autorstwa Bartosza Kosowskiego. Całą ścieżkę dźwiękową do tego obrazu skomponował zespół Muchy, który tym samym przypomniał o sobie po dłuższej przerwie. Kawałek zatytułowany „Mniej Niż Sekunda” został wypuszczony wraz z klipem złożony z fragmentów filmu. Do zobaczenia poniżej.

Pozostając na polskiej scenie, białostocki producent i założyciel Overdriven Group, Bart Ni, zaprezentował autorską EP-kę pt. „Woods”. Materiał był nagrywany na przestrzeni lat i miał się ukazać akurat w listopadzie, najlepiej klimatycznie pasującym do aury krótkiego wydawnictwa. Udało się rzutem na taśmę, a same kompozycje rzeczywiście wpasowują się w deszczową pogodę, bo balansują na pograniczu soundtracku i trip-hopu. Do posłuchania tutaj.

Kendrick Lamar nieraz podpowiadał, że jego tegoroczny „DAMN.” powinien być słuchany w odwrotnej kolejności, bo wtedy rzekomo ma brzmieć lepiej. Wszystkim leniwym i niedowierzającym sprawił więc niespodziankę, dzieląc się kolekcjonerską edycją wspomnianego albumu, w której można posłuchać płyty od „DUCKWORTH.” do „BLOOD.”. Rzeczywiście brzmi lepiej?

Wytwórnia SOHO Palace poszerza swój katalog. W wytwórni niedługo ukaże się EP-ka „Renaissance” autorstwa LOAA, a już teraz posłuchać można okraszonego teledyskiem singla „Bottle Blow” z gościnnym udziałem K-Leah. Artysta sam zapowiada, że ten materiał jest jego osobistym spojrzeniem na elektronikę, która, według niego, wcale nie musi brzmieć jak ciągłe powielanie schematów zaczerpniętych od swoich idoli. Istotnie, na razie jest nowocześnie, co wróży dobrze na przyszłość. Czekamy na więcej.

Wygląda na to, że nawet samym członkom Wild Beasts ciężko się rozstać ze sobą i z fanami. Pomimo zakończenia działalności grupa zaprezentowała we wrześniu naprawdę dobrą pożegnalną EP-kę, a teraz zapowiedziała… jeszcze jeden album. Tym razem jednak będą to zapisy live ze studia nagraniowego. Wydawnictwo „Last Night All My Dreams Came True”, który pojawi się w lutym przyszłego roku, będzie kontynuować wydawaną przez wytwórnię Domino serię dokumentów. Oprócz tego dostaliśmy także mash-up dwóch utworów grupy o tytule „The Devil’s Palace”. Odgadnięcie, jakie kawałki zostały tu zmieszane raczej nie będzie trudne, ale zapraszamy do zabawy.

Nowy album zapowiedział też na początek przyszłego roku Rhye. Na nadchodzącym krążku znajdą się wydane wcześniej piosenki „Taste” i „Please” oraz „Waste”, który wcześniej zadebiutował podczas jednego z koncertów w 2015 roku. Jak przyznaje Mike Milosh, panowie spędzili ostatnie kilka lat nad tłumaczeniem albumu „Woman” z projektu sypialnianego na pełne wrażeń występy na żywo. Z „Blood” – bo taki tytuł będzie nosił nadchodzący album – ten proces był odwrotny. Muzyka i dźwięki powstały w żywym środowisku i zostały stworzone z myślą o występach. Żeby zapowiedzi nie były gołosłowne, muzycy Rhye udostępnili jeszcze jeden utwór – „Count to Five”.

Tegoroczne mikołajki były dobrą okazją do dzielenia się koncertowymi zapowiedziami. Tak postąpił między innymi Open’er Festival. W Gdyni, prócz ogłoszonych już wcześniej Depeche Mode, Gorillaz i Bruno Marsa, pojawią się panowie z Massive Attack, grupa Fleet FoxesDavid ByrneKaleo oraz Sevdaliza. Karnety Early Bird na przyszłoroczną edycję festiwalu są w sprzedaży do 15 grudnia lub wyczerpania puli.

Podobnie zadziało się w przypadku Tauron Nowa Muzyka Katowice. W środę opublikowano 13 pierwszych artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca wystąpią na Śląsku. A będą to: Mura Masa, Nightmares On Wax, Jordan Rakei, Jazz Band Młynarski-Masecki, Photay, Soil & „Pimp” Sessions, Halal & Relaxer, Errosmith, Red Axes, DJ Stingray, Varg, Alex Niggemann oraz 47 soul. Dodatkowo wystartowała też sprzedaż biletów 2-dniowych w promocyjnej cenie 199 zł.

XXVI edycja śląskiego festiwalu Ars Cameralis zakończyła się w listopadzie, ale to nie znaczy, że wszyscy bywalcy wydarzeń tego świetnego artystycznego cyklu musieli czekać rok na coś sygnowanego tym znakiem. W dalszym ciągu można bowiem oglądać część tegorocznych wystaw. I tak jak samo szefostwo festiwalowe, polecamy przesłuchać 45 muzycznych propozycji, które pojawiają się w specjalnej festiwalowej selekcji w Spotify.

To tyle jeśli chodzi o właśnie zakończone imprezy. Natomiast wszystkim fanom muzyki jazzowej przypominamy o trwającej właśnie 12. edycji Silesian Jazz Festival. Śląskie wydarzenie obejmuje sześć weekendowych koncertów, o których pisaliśmy całkiem niedawno. W momencie ukazania się tego numeru „Co słychać” będziecie jeszcze mieli okazję udać się na występy Piotra WojtasikaKuba Więcek Trio, zespołu HearthMarcina Maseckiego.

 A na koniec przedstawiamy nowe zajęcie Chance The Rapper. Po tworzeniu kompozycji, braniu udziału w skeczach SNL czy chociażby angażowaniu się w ostatnie wybory muzyk został pogodynkiem programu WGN Morning News stacji z Chicago. Sprawdźcie, jak mu poszło.

w tym tygodniu także:
>> Mew w Niebie

>> Last Blush – „Purple Nights”
>> Before WWW: Ross From Friends, Bicep, Robert Glasper Trio

>> Klimat Berlina powróci na Smolną
>> Grudniowy weekend z 12. Silesian Jazz Festival
>> Novika z nowym singlem „Para”

Nie ma więcej wpisów