Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

 

  Ostatnie podrygi wydawnicze w tym roku. W przerwie świątecznej warto będzie sprawdzić nowy mixtape od Charli XCX („POP 2”), album G-Eazy („The Beautiful and Damned”) i piąte wydawnictwo N.E.R.D. („No_One Ever Really Dies”) – pierwsze po prawie 7-letniej przerwie. Poza tym kolektyw Brockhampton podzielił się ostatnią częścią swojej trylogii – albumem „Saturation III”

♦  Och, MGMT. Ileż to razy panowie próbowali zawojować świat ponownie, jak to miało miejsce w przypadku albumu „Oracular Spectacular” i paru ciekawych nagrań. Duet nie ustaje jednak w próbach, czego dowodem singiel „When You Die” z całkiem przyjemnym, psychodelicznym teledyskiem. Czwarty album projektu ma się ukazać w okolicach lutego i marca. Nie chcemy zapeszać, ale może wreszcie coś z tego będzie.

 Moby w wydawniczym ciągu. Album „Everything Was Beautiful, and Nothing Hurt” pojawi się 2 marca dzięki wytwórni Mute. Pierwszym singlem jest utwór “Like a Motherless Child”, którego możemy posłuchać już teraz.

♦  Donald Glover może wyda, a może nie wyda swojego czwartego albumu. Nie znaczy to jednak, że inne projekty artysty są równie mało klarowne. Drugi sezon mocno oczekiwanej serii „Atlanta” wyląduje w telewizji FX najprawdopodniej już w lutym i mamy nadzieję, że będą dostaniemy wspaniały prezent na udane walentynki.

Tymczasem Mac DeMarco zaskoczył wszystkich, wskakując w garnitur i… no dobra, nie jesteśmy w stanie aż tak żartować. Muzyk tradycyjnie już pojawił się w zwyczajnym t-shircie, jeansach i baseballówce, aby wykonać utwór “One Another” z tegorocznego albumu. Wszystko to i jeszcze więcej w jednym z ostatnich odcinków The Late Show with Stephen Colbert.

 Fakty są takie: od ostatniego dobrego albumu Lily Allen minęło osiem lat. I nie zmieni tego nawet parę ciekawych tracków „Sheezusa”, który do wyjątkowo udanych wydawnictw raczej się nie zalicza. Mimo pewnych trudności Allen ciągnie do dalszych eksperymentów. W utworze „Trigger Bang” pojawia się Giggs, który z niewiadomych powodów przejmuje w pierwszych chwilach panowanie nad singlem. W sumie jednak niewielka to przeszkoda do swobodnego bujania się w rytm dość niezobowiązującego numeru. Lily, czekamy na więcej.

♦  Nie wiemy co i dlaczego dzieje się z ludźmi w roku 2017, ale nie sądzimy, że przyszły rok będzie lepszy. Tym razem w ten dziwny amok wpadł wokalista Queens of the Stone Age, który podczas jednego z ostatnich koncertów zaciął się w głowę nożem, a następnie kopnął w głowę fotografującą całe wydarzenie Chelsea Lauren. Nie był to jednak kopniak przypadkowy, co potwierdza dokumentacja zdjęciowa i filmowa. Zresztą sam Josh Homme odniósł się do zajścia przepraszając za, jak to określił lost in performance, nazywając się przy okazji fiutem. W liście i video z przeprosinami nie znaleźli się jednak Brytyjczycy z Muse, których podczas koncertu Homme kazał, cóż, spadać.

Tauron nie przestaje rozpieszczać przedświątecznie. Do ogłoszonego przed prawie dwoma tygodniami 13 artystami dołącza R+R=NOW, czyli gwiazdy nowej fali jazzu z USA. Supergrupa w składzie: Robert Glasper, Terrace Martin, CHRISTIAN SCOTT QUINTET, Derrick Hodge, Taylor McFerrin oraz Justin Tyson wystąpi 1 lipca na koncercie zamknięcia Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018.

 Dobre wieści również od załogi OFF Festival:

Tymczasem dzieje się również w polskich wytwórniach. Na wiosnę przyszłego roku zapowiedziano nowy krążek projektu BOKKA, a faktem tym – jak i informacją o przejściu do wytwórni PIAS – podzielono się na Facebooku.

 Koniec roku to niekończące się listy podsumowujące. Nim jednak zdecydujecie się na zrobienie swojego własnego the best of 2017 w kategorii muzycznej, sprawdźcie, czy na pewno nie przegapiliście płyt polskich wykonawców – bo te coraz częściej lądują gdzieś poza granicami naszego kraju. Album panów z Trupa Trupa trafił właśnie do zestawu 10 najlepszych wydawnictw tego roku według… Minnesota Public Radio. Całość możecie sprawdzić tutaj.

♦ A na koniec, jako że to nasze ostatnie wydanie przed świętami (oraz w tym roku), chcemy zostawić Was w świątecznym nastroju. Ale tym razem nie posłużymy się dobrze znanymi świątecznymi szlagierami, bowiem dostaliśmy nowe od samej Marzii Gaggioli. Wesołych!

 

w tym tygodniu także:
>> Instytut Festival 2018
>> W obliczu jazzu 12 edycji Silesian Jazz Festival
>> Żubroffka: RSS B0YS, Gaika, Orgonite, DJ Khalab i inni
>> Godspeed You! Black Emperor dwukrotnie w Polsce
>> Âme LIVE w grudniu na Smolnej
>> Chrysta Bell na jedynym koncercie w Polsce
>> M8N – „Veins”

Nie ma więcej wpisów