Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

W pierwszy piątek roku powinna nas czekać wydawnicza cisza? Nic podobnego! Ukazały się nowe albumy od Black Rebel Motorcycle Club („Wrong Creatures”) i Profilgate („Somewhere Else”), a swoją premierę miał także soundtrack do głośnego ostatnio polskiego musicalu „Piloci”.

Jeden z bohaterów ubiegłego roku, Sufjan Stevens, zaprezentował wideo do poruszającego utworu „Mystery of Love”. Kompozycja została nagrana specjalnie na potrzeby filmu „Call Me By Your Name” i właśnie stamtąd zostały zaczerpnięte ujęcia zdobiące najnowszy teledysk Sufjana. Na ścieżce dźwiękowej znajduje się jeszcze jedna premierowa piosenka Stevensa, „Visions of Gedeon”, a także remiks „Futile Devices”.

Jeden z bohaterów tegorocznej edycji Open’era połączył siły z najpopularniejszą obecnie raperką. O kim mowa? O duecie Bruno Mars & Cardi B, który zaprezentował remiks utworu „Finesse” z albumu „24K Magic”. Buja jak na dobry funk przystało, a i Cardi B nie brzmi tak denerwująco jak na swoim „Bodak Yellow”. Szkoda, że to wszystko już po sylwestrze…

Znana nie tylko z Idola, ale też chociażby z Halfway Festival, Agata Karczewska, zagrała na żywo swój utwór „My Own Jolene” w ramach sesji otwARTa scena. Wystąpienie zostało co prawda zapisane w połowie maja, ale dopiero teraz ujrzało światło dzienne. Agata ujawniła całe pokłady swojego wokalu, a inicjatywa otwARTa scena po raz kolejny udowodniła, że stoi na bardzo wysokim poziomie w kwestii realizatorskiej. Pozostaje tylko oglądać.

♦ MGMT właśnie udostępnili czwarty singiel promujący ich nadchodzący krążek „Little Dark Age”. Utwór zatytułowany „Hand It Over” zapowiada nowy album, którego premiera przewidywana jest na luty. Zespół nie potwierdził jeszcze oficjalnie kiedy wypuści cały longplay. Do tej pory nie udostępnił nawet listy utworów, a więc na oficjalne informacje trochę poczekamy.

♦ Syn Davida Bowiego, Duncan Jones, postanowił zachęcić fanów twórczości ojca do czytania książek i założył „David Bowie Book Club”. Jak sam napisał na Twitterze – „Mój tata był bestią czytelnictwa. Czułem, że mam obowiązek budowania tego samego maratonu literackiego w hołdzie tacie”. Klub książki opiera się na liście Bowie z 2013 roku zawierającej „100 jego ulubionych książek”. Lista obejmuje prace od 1945 r. do 2008 roku. Pierwszym wyborem Jonesa jest nagrodzona w 1985 roku powieść Hawksmoor Petera Aykroyda, jedna z „prawdziwych miłości” Bowiego według jego syna. Każdy, kto chce wziąć udział w klubie, ma czas do 1 lutego na dokończenie powieści.

♦ 4 stycznia to dzień premiery pierwszego singla od Justina Timberlake’a, który za niecały miesiąc wyda swój nowy album. Jak przyznaje sam muzyk, to materiał inspirowany jego rodziną i miejscemjego pochodzenia. „Man of the Woods” będzie pierwszą płytą Timberlake’a od czasu „The 20/20 Experience 1 i 2” w 2013 roku.

♦ Mark Ronson i Diplo ogłosili nowy wspólny projekt Silk City. Jego nazwa pochodzi od miejsca w Filadelfii i restauracji, w której Diplo zaczynał jako DJ. W sierpniu 2017 roku mówił o współpracy z Ronsonem nad nowym wspólnym albumem disco, który firmować będą właśnie pod wspólną nazwą. Silk City zagra pierwszy koncert na tegorocznej gali Governors Ball . Jack White, Yeah Yeah Yeahs, Eminem, NERD i Travis Scott również grają na festiwalu.

  Na koniec tygodnia smutna informacja dotarła do fanów Foals. Basista Walter Gervers opuścił grupę po 12 latach. „Rozstanie było smutne, ale pozostajemy przyjaciółmi” – napisali członkowie zespołu w oświadczeniu na Instagramie. Gervers, który był w zespole od samego początku, będzie kontynuował „nowe życie” solo, a Foals prace nad kolejnym jeszcze nie zatytułowanym albumem będącym kontynuacją „What Went Down” dokończy z nowym basistą. Jego poszukiwania trwają.


w tym tygodniu także:

>> Pierwsza na świecie premiera soundtracku filmowego w klubie techno
>> MOST: nowy podcast i impreza showcase’owa

Nie ma więcej wpisów