Wszyscy, którzy choć raz byli na Szpitalnej 1 w Krakowie na pewno zgodzą się z hasłem, że Szpitalna jest tylko jeden. Zlokalizowany w okolicach Małego Rynku klub od dwóch lat prezentuje muzykę najlepszych reprezentantów niezależnej sceny, skupiając się nie tylko na wielkich nazwiskach, ale dając też szansę wypłynąć bardziej niszowym producentom. Prym wiedzie tu muzyka elektroniczna oscylująca głównie wokół techno, acid, house, ale nie da się nie zauważyć również otwarcia klubu na współczesną kulturę i sprawy społeczne dotyczące miasta, w którym się znajduje.

 

Oprócz ogłoszonego line-upu na nadchodzący sezon, Szpitalna może pochwalić się także dwoma wyróżnieniami. Klub został nominowany do nagrody Nocnych Marków  magazynu Aktivist w kategorii Miejsce Roku. Głosowanie w plebiscycie trwa do 28 stycznia , a pod tym linkiem http://nm.aktivist.pl/ można okazać swoje wsparcie. Ponadto o klubie wspomniał też wpływowy magazyn Mixmag Szpitalna 1 znalazła się w zestawieniu najlepszych niszowych klubów na świecie. Zdecydowanie jest czym się chwalić! Miejmy nadzieję, że wkrótce krakowski klub stanie się offową mekką koneserów muzyki elektronicznej.

 

A co słychać będzie w klubie w najbliższych tygodniach? Wśród artystów, którzy wystąpią tam w sezonie zima/wiosna 2018 znajdą się  Octo Octa, Giant Swan, Codex Emipre, Dressel, Errorsmith, Jacek Sienkiewicz, We Will Fail oraz wielu innych.

 

Szpitalna 1 - rozkład jazdy / mat. prasowe

Szpitalna 1 – rozkład jazdy / mat. prasowe

 

Za sobą mamy już pierwszą imprezę tego roku – występ Parrisha Smitha z wytwórni L.I.E.S., który wystąpił w ramach cyklu Radar. W styczniu odbędzie się jeszcze pierwsza w sezonie impreza pod szyldem Szpitalna 1 prezentuje, której gościem będzie wyjątkowy duet z Holandii – Artefakt (Robin Koek oraz Nick Lapien) znany ze swojej miłości do melancholijnej, hipnotycznej odmiany techno. Pierwszym gościem lutego będzie Claire Morgan, australijska DJka, która na stałe rezyduje w Berlinie. Zanim zamieszkała w europejskiej stolicy clubbingu trzęsła australijską sceną techno, gdzie podbiła serca i parkiety swoją selekcja zgrabnie łączącą w jedną całość techno, acid i elektro.


Zabawa jest często niedocenianą twarzą produkcji muzyki elektronicznej.  W lutym udowodni to reprezentantka wytwórni Cómeme – Charlotte Bendiks, pokazując mniej poważne podejście do parkietowych dźwięków. Tej samej nocy wystąpi Eliott Litrowski, niestrudzony kolekcjoner płyt, którego sety przepełnione są pasją do muzyki house, techno, disco i italo-disco. Dźwięki wprost zza wschodniej granicy przywiezie na południe polski czołowy reprezentant  odradzającego się ukraińskiego clubbingu – Slava Lepsheev, założyciel kultowej Cxema oraz niestrudzony promotor muzyki niezależnej na Ukrainie.

W ostatni weekend lutego wystąpi na Szpitalnej Erik Wiegand aka Errorsmith. Artysta stawia w swoich setach i produkcjach na niesztampowe połączenia, których fundamentem jest otwartość, dowolność i brak artystycznych granic. Zawadiacki album Wieganda noszący tytuł „Superlative Fatigue”, wydany w zeszłym roku nakładem PAN Records jest doskonałą ilustracją jego charakterystycznego brzmienia. Tego  samego wieczora wystąpi We will fail, czyli Aleksandra Grünholz, niezwykła artystka oraz współzałożycielka nowego IDM-owego labelu Refined Productions. We Will Fail znana jest z absorbującego łączenia nagrań terenowych z transowym rytmem, a także współpracy z muzykami reprezentujący bardziej klasyczne podejście do dźwięków (Maciej Fortuna). Warto wspomnieć, że zarówno Errorsmith jak We Will Fail wystąpią na Szpitalnej w ramach imprezy Working Class Hero, która odbywa się wyłącznie raz do roku.

 

Marzec na Szpitalnej 1 otworzy wizyta Ketiov: Voitek Taranczuk zapewni taneczny przedsmak wiosny przepełniony dźwiękami spod znaku deep house, które coraz trudniej usłyszeć na parkietach. W kolejny weekend stery przejmie Jacek Sienkiewicz, założyciel kultowej wytwórni Recognition Records oraz weteran rodzimej sceny techno. Impreza, która odbędzie się nietypowo w czwartek, to niebywała gratka dla fanów twórczości artysty – tego dnia Jacek zagra zarówno live (bardziej ambientowo), jak i przedstawi swoją selekcję w ramach dj-setu. W sobotę 9 marca wystąpi Lex Gorrie, stojący za legendarnymi imprezami „Sleaze”, szkocki producent założyciel labelu Unkown Territory.

 

Prawdziwą gratką dla koneserów będzie z pewnością występ Giant Swan, jednej z dotychczas najlepiej strzeżonych tajemnic Wielkiej Brytanii. Artyści na scenie łączą w jedność industrialne techno i hipnotyczne drony, przepełnione niesamowitą energią i szaleństwem. Miesiąc zwieńczy wizyta reprezentacji berlińskiego labelu [aufnahme + wiedergabe]:  Codex Empire – wiedeński producent eksperymentalnej muzyki elektronicznej w wydaniu live oraz Melania – lubująca się w ciężkich brzmieniach spod znaku industrialu i EBM.

 

W kwietniu w ramach kolejnej odsłony imprezy Szpitalna 1 prezentuje wystąpi Octo Octa. Pochodzącą z Nowego Jorku artystkę charakteryzuje ekspresyjne house’owe brzmienie, któremu wprost nie można się oprzeć. Na stale rezydujący w Rotterdamie Mark du Mosch to artysta aktywny na scenie od 1990 roku, słynny z odwagi w przełamywaniu schematów i dostarczania słuchaczowi najlepszych ezoterycznych dźwięków spod znaku house i techno, przeplatanych najlepszym italo. Sezon wiosenny zamknie wizyta reprezentantów niemieckiego festiwalu Nachtdigital (Perm, Lux, CREDIT 00, Michelsøn, Dj Carpet Crawler 3000, DJ Desert Niggu). Festiwal corocznie gromadzi wokół siebie oddaną publikę, która już od ponad 20 lat oddaje się niespotykanej nigdzie indziej intymnej atmosferze – dajmy jej szansę na Szpitalnej.

 

Poniżej podsumowujące kalendarium:

26.01 Szpitalna 1 x dype pres. Artefakt (Delsin / Field)

02.02 Playmate Freeride w/ Claire Morgan

09.02 Szum No. 32°: Charlotte Bendiks, Eliott Litrowski

16.02 Solidarni i Serdeczni w/ Slava Leepshev (Cxema)

23.02 Working Class Hero: Errorsmith (PAN), We Will Fail

03.03 Playmate: Ketiov

08.03 Jacek Sienkiewicz at Szpitalna 1 (live + dj set)

10.03 Techno Techyes prezentuje LEX Gorrie (Phobiq/Sleaze Records)

17.03 6th Anniversary of We Are Radar: Giant Swan live!

24.03 NIC #11w/ Codex Empire & Melania

07.04 Szpitalna 1 presents Octo Octa (100% Silk)

13.04 Tabernacle X Robot Fanatico: Mark Du Mosch, Heinrich Dressel

28.04 Nachtdigital: Perm live, Credit 00, Lux + many more

Nie ma więcej wpisów