Współczesny mistrz spiritual jazzu, autor trzypłytowego wydawnictwa „The Epic” i współpracownik m. in. Kendricka Lamara, Flying Lotusa, Run the Jewels czy Thundercata. Kamasi Washington na wiosnę dwukrotnie wystąpi w Polsce.

Kamasiemu bezsprzecznie można pisać laurki, bo nie tylko wyniósł niszowy gatunek do rangi międzynarodowego sukcesu, ale też nie ujął mu jakości. Za sprawą albumu „The Epic” z 2015 roku w uszach wielu fanów muzyki ponownie rozbrzmiał jazz, a sama płyta z biegu zyskała miano „najpopularniejszego jazzowego albumu ostatnich lat”. Wysokie miejsca w wielu końcoworocznych podsumowaniach przyniosły rozpoznawalność nie tylko samemu Kamasiemu, ale też całemu nurtowi spiritual jazzu i fusion jazzu.

Nie jest natomiast prawdą, że Washington wcześniej w muzyce nie istniał. „The Epic” stanowi efekt wieloletnich starań, przeplatanych, ciągnącą się jeszcze do teraz, współpracą m. in. z Kendrickiem Lamarem („To Pimp a Butterfly”, a ostatnio i „DAMN.”), Flying Lotusem („You’re Dead”), Thundercatem („The Golden Age of Apocalypse”, „The Beyond/Where the Giants Roam”, niedawno też „Drunk”), a w ubiegłym roku również z Run the Jewels, na albumie „RTJ3”. Za każdym razem Amerykanin dodawał od siebie to, co umie najlepiej – popisy saksofonowe. Jednym razem bardziej klimatyczne, innym razem brawurowe, zawsze jednak poszerzające tekstury utworów i wzbogacające je o ważny element.

Jeśli dodać do tego działalność Kamasiego w jazzowym światku (Throttle Elevator Music i Gerald Wilson Orchestra), a także wcześniejsze albumy solowe (mało znane, bo wydane własnym nakładem „The Proclamation” i „Light of the World”), jawi się obraz kompletnego muzyka, który odnajduje się w każdej konfiguracji. Zresztą fakt, że jego popularność nie jest przejściowa, udowodnił zeszłoroczną EP-ką „Harmony of Difference”. Zróżnicowane skrawki jazzowych kompozycji spięte w całość monumentalnym, trwającym prawie kwadrans „Truth”, okazały się jednym z najlepszych minialbumów ubiegłego roku.

Prawdopodobnie właśnie ten materiał prezentować będzie Kamasi Washington podczas polskich koncertów. A te odbędą się w maju – 22. w Krakowie (Klub Studio) i 24. w Warszawie (Klub Stodoła). Bilety w cenie 130 PLN można nabyć tutaj. Wydarzenia organizuje agencja Go Ahead.

Nie ma więcej wpisów