Trzy lata temu, 29 marca, czyli 88. dnia roku, Nils Frahm wydał swój album „Solo” i zapowiedział, że odtąd ten dzień będzie obchodzony jako „Piano Day”. Miłujący fortepian niemiecki kompozytor nie bez powodu właśnie wtedy zaprezentował swój nowy album, bowiem stanowi on zapis poznawania instrumentu jeszcze głębiej, wchodzenia z nim w ścisłą korelację. Wszystko to za sprawą użycia modelu Klavins 370, największego fortepianu na świecie.

W tym roku Piano Day będzie obchodzony już po raz czwarty. W wielu miastach odbędą się specjalne wydarzenia związane z tym świętem, stanie się tak również w Warszawie i Poznaniu. W stolicy specjalny koncert będzie miał miejsce 8 kwietnia w klubie Niebo.

Pojawi się na nim całe grono świetnych artystów. Piotr Orzechowski, wybitny krakowski pianista, wykona kompozycje ze swojego najnowszego albumu – „24 Preludes & Improvisations”. Luke Howard, australijski przedstawiciel nurtu modern classical, podzieli się dorobkiem swojej kariery, Misia Furtak, znana na alternatywnym podwórku jako wokalistka nieistniejącej już grupy très.b oraz jako artystka solowa (Misia Ff), razem z Hanią Rani zaprezentuje utwory z planowanego na jesień solowego wydawnictwa w specjalnej, zmienionej wersji. Natomiast Hania, wraz z Dobrawą Czocher, będzie też akompaniować Hiorowi Chronikowi, greckiemu kompozytorowi ambientu, przy live secie z jego premierowymi utworami.

Możemy też oczekiwać pakietu gości specjalnych, którzy będą ogłaszani w miarę zbliżania się wydarzenia. Bilety można nabyć tutaj w cenie 70 PLN. Koncert odbędzie się w klubie Niebo (ul. Nowy Świat 21) o godzinie 19:00 i potrwa 180 minut (z dwiema przerwami).

Dźwięki fortepianu zabrzmią również w Poznaniu. Tam koncert z okazji Piano Day odbędzie się 29 marca. Wystąpią Federico Albanese i Michał Kmieciak. Ten pierwszy pochodzi z Mediolanu, ale mieszka w Belinie. W 2007 roku wraz z córką Ludovico Einaudiego, Jessicą, założył duet La Blanche Alchimie. Komponował też muzykę filmową, m. in. do filmów „Pick up” czy „Fabulae Romane”. Cztery lata temu wydał swój pierwszy solowy album studyjny, jego następca ujrzał światło dzienne dwa lata później, a w lutym tego roku ukazała się trzecia płyta artysty – „By the Deep Sea”. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, wypełniają ją dźwięki modern classical. Poznański koncert będzie dopiero drugą okazją, aby móc ten materiał usłyszeć na żywo.

Michał Kmieciak był założycielem nieistniejącego już zespołu Hello Mark. Przede wszystkim jest jednak kompozytorem i pianistą, który po rozwiązaniu grupy skupił się na swojej solowej twórczości. Tak powstał album „Love Lost” sprzed dwóch lat, który przyczynił się do rozwoju nurtu modern classical w Polsce. Michał skupia na sobie uwagę słuchaczy, przyciąga na swoje koncerty tłumy i z powodzeniem występuje również na festiwalach i showcase’ach (Spring Break, SeaZone, Dwa Brzegi).

Koncert odbędzie się w Scenie na Piętrze. Start o godzinie 20:00. Bilety w cenie 35 PLN można nabyć tutaj. Imprezie będą również towarzyszyły warsztaty i panel dyskusyjny – więcej informacji tutaj.

Nie ma więcej wpisów