Eksperymentalno-popowe trio z Montrealu po raz pierwszy w Polsce. BRAIDS wystąpi 5 kwietnia w Cafe Kulturalnej, gdzie zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Deep In The Iris”.

Nagrania do Deep In The Iris trwały aż siedem tygodni, ale był to czas, w którym zespół szukał spokoju i ucieczki od świata zewnętrznego. Nie korzystali z drogiego, profesjonalnego studia, całość powstała w zlokalizowanym w lesie domku w niewielkiej miejscowości Prescott w stanie Arizona.

Jak samo mówią: „Chcieliśmy porzucić zimę, porzucić to, co doskonale znaliśmy i udać się do miejsca, gdzie moglibyśmy poczuć promienie słoneczne na twarzach” – wspomina Raphaelle Standell-Preston, wokalistka, gitarzystka oraz pianistka zespołu. W jej tekstach próżno jednak szukać banalnej afirmacji życia i szczęścia z drobnych przyjemności. Wokalistka porusza temat podwójnych standardów i braku równouprawnienia płci. To głos o tyle ważny, że nie wykrzyczany na tle punk rockowego rytmu, podany w nieagresywnej, choć dosadnej formie. „To absolutnie może być traktowane jako piosenka feministyczna – deklaruje. – Ludzie są czasami naprawdę wystraszeni przez to, ponieważ istnieją skrajności w feminizmie, których niektórzy bardzo się obawiają albo nie potrafią opowiedzieć się za nimi, ale według mnie w gruncie rzeczy chodzi o równość.”

Tematyka albumu, ale także jego warstwa muzyczna (porównywana do między innymi Little Dragon, Radiohead, Alanis Morissette, Disclosure czy Bonobo) spotkały się z jednoznacznie pozytywnym odbiorem mediów.

Grupa zawiązała się w 2007 i nagrała do tej pory trzy albumy „Native Speaker” (2011), „Flourish // Perish” (2013), „Deep in the Iris” (2015) oraz kilkanaście EPek i singli. Debiutancki album z miejsca zdobył nominację do nagrody Polaris, czyli kanadyjskiego Grammy, a ostatni nagrodę Juno.

Nie ma więcej wpisów