Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

W mijającym tygodniu światło dzienne ujrzały nowe albumy zespołów: Manic Street Preachers („Resistance Is Futile”), A Place to Bury Strangers („Pinned”), Arms and Sleepers („Find the Right Place”), Chrome Sparks („Chrome Sparks”), Sofi Tukker („Treehouse”) czy Bicep („Rain” EP).  Premierę miał również album „SOMA 0.5 mg” duetu Taconafide, ale zamiast niego znacznie lepiej sięgnąć po „Sen” od innego rapowego duetu – Syny.

Za wczorajszą premierę drugiego studyjnego albumu odpowiedzialny jest również projekt SoundQ, który po opublikowaniu w 2016 roku EP-ki „Subsolat” stanowczo za długo milczał. Jak podkreśla w kilku słowach Kuba Kubica, było to dwa i pół roku ciężkiej przeprawy, dzięki której otrzymujemy „Ambient Pressure”. Całość opisu i same utwory sprawdzić możecie tutaj.

Po swoim świetnym deep house’owym albumie „Rojus (Designed to Dance)” powraca Leon Vynehall. Dla wszystkich oczekujących nieskrępowanego tańca jest jednak przykra wiadomość. Po pierwszym singlu, zatytułowanym „Envelopes (Chapter VI)”, można wysnuć wniosek, że Leon zmienia stylistykę. Całości znacznie bliżej do trip-hopu i downtempo niż deep house’owych rytmów. Należy jednak zadać sobie pytanie: czy to źle? Naszym zdaniem wcale nie. „Nothing Is Still” ukaże się 15 czerwca nakładem Ninja Tune.

To, że Death Grips nie są najnormalniejszymi artystami, wiemy nie od dziś. Nie dziwi nas więc forma zapowiedzi nowego albumu, „Year of the Snitch”. Póki co nie dostaliśmy daty wydania, jednak już wiemy, że tracklista następcy „Bottomless Pit” z 2016 roku liczyć będzie 13 utworów.

Trójmiejski kolektyw rapowy UNDADASEA nie przestaje zaskakiwać. Grupa robi coraz większą furorę wśród miłośników rapu nietypowego, ale bliższego oldschoolowym korzeniom. Po sukcesach utworów „Dwumetrowy wuj” i „Taifun” oraz niedawnym koncercie w Sopocie, przyszła pora na „Piri Piri”. Zarówno ten utwór, jak i poprzedni, „Ranne ptaszki”, to coś, do czego można śmiało się bujać, a zarazem być bliskim poczucia na twarzy nadmorskiej bryzy.

Kamasi Washington, niewątpliwa gwiazda współczesnego jazzu, szykuje się wydania kolejnej płyty. Podwójny album „Heaven and Earth” ukaże się 22 czerwca nakładem Young Turks. Artysta przyzwyczaił nas już do długich nagrań – nowa płyta trwać będzie ponad dwie i pół godziny. Podział na dwie części jest nieprzypadkowy – „heaven side” ma reprezentować „świat, który jest częścią mnie”, a „earth side” ten „którego ja jestem częścią”, jak mówi sam Kamasi. Dwa zaprezentowane utwory, „Fists of Fury” oraz „The Space Travellers Lullbaby”, swoim brzmieniem dobrze tłumaczą założenia Kamasiego. Artysta wystąpi w Polsce już niedługo.

Pozostając przy jazzie, polski zespół kIRk również zapowiedział nowy album. Poczekamy na niego znacznie krócej, bo tylko dwa tygodnie – premiera przypada na 26 kwietnia. „Ich dzikie serca” będzie czwartą płytą kIRk. Więcej szczegółów poznamy wkrótce.

Gang Gang Dance powracają! Po siedmiu latach wydawniczej ciszy grupa prezentuje singiel „Lotus”, który jest zarazem zapowiedzią albumu „Kazuashita”. 22 czerwca światło dzienne ujrzy aż 10 nowych utworów, w dodatku produkowanych przez Jorge Elbrechta. A „Lotus” zapowiada, że jakość na pewno poniżej pewnej granicy nie spadnie, a może nawet zaskoczy czymś więcej, wszak w singlu dzieje się naprawdę dużo i jego eksplorowanie na pewno nie zakończy się na kilku odsłuchach.

Arca fascynuje nas nieustannie. Tym razem artysta zaprezentował kolekcję nowego materiału w 11-minutowym video obrazującym deptanie po kwiatach. „Fetiche”, bo tak nazywa się opublikowany zbiór, to pierwsza nowość od czasu świetnego albumu z zeszłego roku zatytułowanego po prostu „Arca”. A jego samego zobaczymy w tym roku na Festiwal Tauron Nowa Muzyka.

Nie ma więcej wpisów